PITANJE STARO 30 GODINA
Ukinute vize za Sjedinjene Američke Države

Ukinute su vize za ulazak građana Hrvatske u SAD.
– Došao je taj dan! Čestitke Hrvatskoj na službenom pridruživanju Programu izuzeća od viza. Ako planirate u Sjedinjene Američke Države poslovno ili turistički, prije putovanja potrebno je ispuniti ESTA prijavnicu na ovoj straniciovoj stranici i to je to!
Odgovore na najčešće postavljena pitanja pronađite ovdjeovdje.
Mi slavimo partnerstvo između SAD-a i Hrvatske, danas kao i uvijek”, kaže Drew Giblin, savjetnik za odnose s javnošću u veleposlanstvu SAD-a u videu objavljenom na Facebook stranici veleposlanstva.
– Čestitamo Hrvatskoj na pridruživanju Programu izuzeća od viza, – rekla je Ashley Inman, konzulica u američkom veleposlanstvu.
Planirate uskoro na neko putovanje u SAD?” objavili su iz američke ambasade.
Pitanje staro 30 godina
Ukidanje viza gotovo 30 godina neriješeno je diplomatsko pitanje u odnosima dviju zemalja. Za ulazak u bezvizni režim potrebno je ispuniti brojne preduvjete, a zadnji koji je Hrvatska trebala zadovoljiti je manje od tri posto odbijenih zahtjeva.
Hrvatska, Rumunjska, Bugarska i Cipar zadnje su članice EU kojima SAD nije ukinuo vize. Hrvatskoj ih je danas ukinuo.
Europska komisija od SAD-a je još 2014. tražila da ukine vize za Hrvatsku i ostale zemlje Unije čiji su građani tada još morali imati taj dokument za ulazak u SAD. Čak je zaprijetila i recipročnim mjerama, ali to se nije dogodilo.
Poljska je tek krajem prošle godine isključena iz tog režima, nakon što je provela kampanju kojom je poticala gospodarstvenike i dužnosnike za koje je bilo gotovo sigurno da će dobiti vizu da predaju zahtjev.
Sličnu je kampanju ove godine provela i Hrvatska, koja je već 30. rujna prošle godine, kada završava fiskalna godina u Americi, spustila broj odbijenih zahtjeva na četiri posto i više nije bila daleko od ostvarenja cilja.
Novosti3 danaMETKOVIĆ DOBIO NOVI SALON ZA ULJEPŠAVANJEVO Beauty Studio otvorio vrata: Priča Vesne Obradović o hrabrosti, upornosti i ostvarenju sna
Novosti2 danaDRUGA SUBOTA U KOLOVOZUDanas starta 29. Maraton lađa: 31 ekipa kreće iz Metkovića prema Pločama
Novosti1 danPREKINUTA DOMINACIJA LAĐARA ZAGREBAVeliki štit kneza Domagoja vraća se na Neretvu: Crni put i Gusar Komin podijelili pobjedu
Kultura2 danaMELODIJE HRVATSKOG JUGAMetkovska Klapa Delta oduševila u Opuzenu: Debitantski nastup okrunjen III. nagradom publike
Nekategorizirano1 danPREMIJER PLENKOVIĆ I ŽUPAN PEZO NA 29. MARATONU LAĐAPredsjednik Vlade u radnom posjetu Metkoviću: na neretvanskom području realiziraju se ulaganja vrijedno gotovo 250 milijuna eura
Novosti6 satiUŽIVANJE BEZ GRIŽNJE SAVJESTIDanas je Svjetski dan ljenčarenja: Danas se smije – ne raditi ništa
Novosti1 satPRIJAVE SU OTVORENE„Glas srca“ ponovno u Metkoviću: U pripremi 2. glazbeni festival za djecu s teškoćama i osobe s invaliditetom
Novosti1 satKREATIVNO-EDUKATIVNA RADIONICAKorisnici Udruge Prijatelj upoznali neretvansku tradiciju Maratona lađa















