POGRANIČNA PODRUČJA
Od 6. svibnja do 1. srpnja izdavanje pograničnih propusnica prema postojećem Sporazumu
Republika Hrvatska i Bosna i Hercegovina sklopile su 2003. godine Sporazum o pograničnom prometu i suradnji, kojim je među ostalim predviđeno izdavanje pograničnih propusnica koje državljanima ugovornih strana s prebivalištem u pograničnom području omogućavaju povlašteni prelazak državne granice preko graničnih prijelaza za pogranični promet.
Pogranično područje je područje uz zajedničku državnu granicu u dubini od pet kilometara koje uključuje naselja u Republici Hrvatskoj i naselja u Bosni i Hercegovini.
Obavještavamo građane sa područja Policijske uprave dubrovačko-neretvanske koji prebivaju u naseljima navedenima u priloga A Sporazuma da će podnošenje zahtjeva za izdavanje pograničnih propusnica, prema postojećem Sporazumu, započeti 6.svibnja 2013.godine u Policijskoj upravi dubrovačko-neretvanskoj u Dubrovniku, Policijskim postajama Ston, Gruda (u Cavtatu), Ploče i Metković.
Pogranične propusnice prema sada važećem Sporazumu izdavati će se do sklapanja novog, a najkasnije do 1.srpnja 2013.godine.
Napominjemo, u interesu je spomenutih građana da ranije podnesu zahtjev za izdavanje pogranične propusnice koja će im vrijediti 5 godina od dana izdavanja i s kojom će moći preko graničnih prijelaza za pogranični promet ulaziti na pogranično područje Bosne i Hercegovine. Cijena tih pograničnih propusnica je 60 kuna, a u postupku njihovog izdavanja se sukladno odredbama Zakona o upravnim pristojbama, ne plaća upravna pristojba.
Očekuje se da će pogranične propusnice po novom Sporazumu biti skuplje jer će one biti biometrijske isprave, a i zahtjev za njihovo izdavanje će hrvatski državljani morati podnositi kod nadležnih tijela u Bosni i Hercegovini.
Sada važeći Sporazum objavljen je u Narodnim novinama – Međunarodni ugovori broj: 3/2005.
SJETIMO SE S PIJETETOM
Poštovani čitatelji sretan Vam Dan pobjede i domovinske zahvalnosti i Dan hrvatskih branitelja
Dan pobjede i domovinske zahvalnosti i Dan hrvatskih branitelja slavi se u Hrvatskoj 5. kolovoza svake godine kao spomen na pobjedu u Domovinskom ratu. Na taj dan 1995. Hrvatska vojska je oslobodila okupirani grad Knin u vojno-redarstvenoj operaciji Oluja.
Nakon četverogodišnje okupacije gotovo trećine hrvatskog teritorija, života u izbjeglištvu i u strahu od neprijateljskih napada na izložene hrvatske gradove, a nakon brojnih neuspješnih pregovora i mirovnih inicijativa, Republici Hrvatskoj ništa drugo nije preostalo nego vlastitom oružanom silom osloboditi hrvatski teritorij. U svitanje 4. kolovoza 1995. započela je Operacija Oluja.
Nakon početnog djelovanja snaga HRZ-a te topničke pripreme po vojnim ciljevima hrvatske snage krenule su u akciju istodobno iz 30 pravaca na bojišnici dugoj 700 kilometara. Udarnu snagu na glavnim pravcima napada činile su gardijske brigade, potpomognute specijalnom policijom MUP-a i Hrvatskim gardijskim zdrugom te domobranskim i pričuvnim postrojbama. Glavni smjerovi napada bili su s Dinare i Velebita u pravcu Knina. Već u operaciji Ljeto 95 stvoreni su preduvjeti da s vrhova Dinare prema Kninu krenu 4. i 7. gardijska brigada. S druge strane s Velebita preko Svetog Roka su u pravcu Knina prodirale Specijalne postrojbe MUP-a.
Oslobađanjem Knina, središta neprijateljske pobune u Hrvatskoj, ostvaren je najvažniji strateško-politički i vojni cilj operacije Oluja i cijelog Domovinskog rata. Samo nekoliko dana poslije i na sjevernom dijelu bojišnice neprijateljske snage 21. kordunskog korpusa prisiljene su potpisati predaju.
Operacijom je vraćen u hrvatski ustavno-pravni poredak cijeli okupirani teritorij, osim istočne Slavonije. Oluja je uz Bljesak ključna akcija koja je dovela do kraja Domovinskog rata. U operaciji je oslobođeno 10.400 četvornih kilometara ili 18,4 posto ukupne površine Hrvatske. Uspješna operacija Oluja dovela je i do mirne reintegracije Hrvatskog podunavlja te je značajno doprinijela skorom kraju rata u BiH.
Nakon oslobođenja omogućen je povratak 210.592 Hrvatskih prognanika: s područja oslobođenih “Bljeskom” i “Olujom” 126.909 a iz iz hrvatskog Podunavlja 83.683 osoba.
Praznik se u početku zvao Dan domovinske zahvalnosti. Nazivu je kasnije dodan i “Dan pobjede”, a od 2008. i “Dan hrvatskih branitelja”. Zbog dugog punog naziva, kojem se često dodaje i “obljetnica VRO ‘Oluja'”, u medijima i neformalnoj komunikaciji često se naziva samo “Dan pobjede”.
- Novosti2 danaLISTA DEŽURNIH TRGOVINA
Pekarstvo Metkovka u nedjelju radi na tri lokacije na području doline Neretve
- Novosti18 satiISKORISTITE IDEALNU PRILIKU ZA KUPNJU SUŠILICE
Izgužvana odjeća iz sušilice je prošlost, izdvajamo model koji udovoljava svim zahtjevima
- Sport2 danaŠKOLA NOGOMETA ONK METKOVIĆ
Sjajan nastup mladih nogometaša ONK Metković na turniru ‘Prvi koraci’ u Splitu
- Sport2 danaDERBI 'ZADAR-NERETVA' - SPREMA SE VELIK BROJ NAVIJAČA
Trener Neretve, Goran Galov ‘Svjesni smo naše kvalitete, idemo po pobjedu kako bismo se još više učvrstili na vrhu tablice!’
You must be logged in to post a comment Login