SMIJEŠI LI NAM SE TREĆA POBJEDA
Večeras se sastaju Hrvatska i Švedska

Prema brojnim mišljenjima rukometnih stručnjaka, u susretu Hrvatska – Švedska veće izglede za pobjedu ima hrvatska odabrana vrsta.
Do sada su naši pobijedili Srbiju i Island s osjetnom gol-razlikom, a Švedska je slavila u susretu sa Srbijom. I veliki Magnus Wislander smatra da su izgledi Švedske svedeni na 30 posto, a švedski vratar Mikael Appelgren misli da mora skupiti više od 20 obrana kako bi Švedska mogla prirediti iznenađenje.
Međutim, Červarovi kauboji razmišljaju malo drugačije, svjesni su da Švedska nije bezazlena, ali će učiniti sve da ostvare treću pobjedu. Tako bi s manje problema stigli do polufinala.
Poznato je da danas završava prva faza natjecanja u skupinama A i B, te po tri provplasirane momčadi nastavljaju natjecanje. Ove dvije skupine spajaju se se u drugom krugu u 1. skupinu koja će igrati u Zagrebu. Od šest reprezentacija dvije prvoplasirane ulaze u polufinale. Bodovi iz prvog kruga prenose se, ali samo bodovi ostvareni protiv onih reprezentacija koje prolaze dalje. Večerašnja utakmica sa Švedskom važna odlučuje hoće li Hrvatska prenijeti dva, tri ili četiri boda. Pobijedi li Hrvatska prenose se četiri boda, odigra li neodlučeno tri, a u slučaju poraza samo dva boda.
Iz skupine B dalje ide Francuska i, kako se očekuje Norveška, tako da bi u drugi krug sa po četiri boda mogle otići Hrvatska i Francuska, s tim da bi se te dvije reprezentacije sastale u subotu u međusobnom susretu u Zagrebu.
No, kalkulacije i statistiku valja ostaviti po strani i nadati se da će Hrvatska i večeras slaviti. Svi igrači su orni za novu rukometnu predstavu u kojoj žele samo pobjedu. Stepančić, Cindrić, Karačić, Čupić, Stevanović i ostali naši igrači učinit će sve da pred 11 tisuća gledatelja ostanu neporaženi i krenu korak dalje prema medaljama.
U redovima naše reprezentacije za vratarsku poziciju konkurirat će Ivan Pešić, umjesto Mirka Alilovića. Tako je odlučio izbornik Červar.
Početna sedmorka mogla bi izgledati ovako:
Stevanović, Karačić, Cindrić, Stepančić, Vori, Štrlek i Čupić.
Pero Jakić
SJETIMO SE S PIJETETOM
Poštovani čitatelji sretan Vam Dan pobjede i domovinske zahvalnosti i Dan hrvatskih branitelja

Dan pobjede i domovinske zahvalnosti i Dan hrvatskih branitelja slavi se u Hrvatskoj 5. kolovoza svake godine kao spomen na pobjedu u Domovinskom ratu. Na taj dan 1995. Hrvatska vojska je oslobodila okupirani grad Knin u vojno-redarstvenoj operaciji Oluja.
Nakon četverogodišnje okupacije gotovo trećine hrvatskog teritorija, života u izbjeglištvu i u strahu od neprijateljskih napada na izložene hrvatske gradove, a nakon brojnih neuspješnih pregovora i mirovnih inicijativa, Republici Hrvatskoj ništa drugo nije preostalo nego vlastitom oružanom silom osloboditi hrvatski teritorij. U svitanje 4. kolovoza 1995. započela je Operacija Oluja.
Nakon početnog djelovanja snaga HRZ-a te topničke pripreme po vojnim ciljevima hrvatske snage krenule su u akciju istodobno iz 30 pravaca na bojišnici dugoj 700 kilometara. Udarnu snagu na glavnim pravcima napada činile su gardijske brigade, potpomognute specijalnom policijom MUP-a i Hrvatskim gardijskim zdrugom te domobranskim i pričuvnim postrojbama. Glavni smjerovi napada bili su s Dinare i Velebita u pravcu Knina. Već u operaciji Ljeto 95 stvoreni su preduvjeti da s vrhova Dinare prema Kninu krenu 4. i 7. gardijska brigada. S druge strane s Velebita preko Svetog Roka su u pravcu Knina prodirale Specijalne postrojbe MUP-a.
Oslobađanjem Knina, središta neprijateljske pobune u Hrvatskoj, ostvaren je najvažniji strateško-politički i vojni cilj operacije Oluja i cijelog Domovinskog rata. Samo nekoliko dana poslije i na sjevernom dijelu bojišnice neprijateljske snage 21. kordunskog korpusa prisiljene su potpisati predaju.
Operacijom je vraćen u hrvatski ustavno-pravni poredak cijeli okupirani teritorij, osim istočne Slavonije. Oluja je uz Bljesak ključna akcija koja je dovela do kraja Domovinskog rata. U operaciji je oslobođeno 10.400 četvornih kilometara ili 18,4 posto ukupne površine Hrvatske. Uspješna operacija Oluja dovela je i do mirne reintegracije Hrvatskog podunavlja te je značajno doprinijela skorom kraju rata u BiH.
Nakon oslobođenja omogućen je povratak 210.592 Hrvatskih prognanika: s područja oslobođenih “Bljeskom” i “Olujom” 126.909 a iz iz hrvatskog Podunavlja 83.683 osoba.
Praznik se u početku zvao Dan domovinske zahvalnosti. Nazivu je kasnije dodan i “Dan pobjede”, a od 2008. i “Dan hrvatskih branitelja”. Zbog dugog punog naziva, kojem se često dodaje i “obljetnica VRO ‘Oluja'”, u medijima i neformalnoj komunikaciji često se naziva samo “Dan pobjede”.
- Novosti21 satLISTA DEŽURNIH TRGOVINA
Pekarstvo Metkovka za Vas radi i ove nedjelje!
- Novosti17 satiLJEPŠI I UGODNIJI AMBIJENT
Konoba Ponta ponovno otvorila svoja vrata nakon renoviranja
- Novosti3 danaLOKALNI IZBORI 2025.
Zoran Popović objavio kandidaturu za gradonačelnika Opuzena i predstavio izborni program liste HDZ-HSLS za Grad Opuzen
- Novosti3 danaNOVIH 700 KVADRATA ZA GIMNAZIJU
Potpisan ugovor o dodjeli 2,5 milijuna eura za projekt rekonstrukcije Gimnazije Metković