EUROPSKA PRAVILA
Dopunsko zdravstveno samo preko privatnih osiguravatelja?
Nakon 11 godina od početka pružanja dopunskog zdravstvenog osiguranja Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje (HZZO) uskoro više neće moći ugovarati nove police i morat će prepustiti drugim osiguravateljima taj posao. Odluka je to koja zahvaća sve zemlje Europske unije, čija je članica i Hrvatska od 1. srpnja. Naime, nakon tog datuma je Europska komisija uputila nalog HZZO-u da moraju odustati od ugovaranja takvih polica. Europski osiguravatelji su takav nalog dočekali spremni.
Čak 17 stranih osiguravatelja i 12 društava za posredovanje u osiguranju najavilo je Hrvatskoj agenciji za nadzor financijskih tržišta dolazak u Hrvatsku i nuđenje tih usluga domaćim osiguranicima. Računica je vrlo jednostavna – podjela 1,86 milijardi kuna koliko HZZO godišnje prihoduje po toj osnovi. Ostali osiguravatelji prihoduju znatno manje novca: državni Croatia zdravstveno osiguranje 99 milijuna, privatni Sunce osiguranje 92 milijuna, a ostalih 12 ukupno od 47 milijuna kuna, piše Novi List.
To znači da 2,33 milijuna građana koji u Hrvatskoj posjeduju policu dopunskog da će morati odabrati privatnog osiguravatelja ukoliko i dalje budu željeli biti osigurani. Pitanje je što će biti s 894 tisuće kojima to plaća državni proračun te hoće li i oni, kao i ostalih 1,44 milijuna kuna morati plaćati iz svog novčanika.
Međutim, pitanje je ima li HZZO način da zadrži tih 2,33 milijuna osiguranika ili će ih morati prepustiti privatnom sektoru, a samim time državni prihod od 1,86 milijardi kuna prepustiti drugima?
SJETIMO SE S PIJETETOM
Poštovani čitatelji sretan Vam Dan pobjede i domovinske zahvalnosti i Dan hrvatskih branitelja
Dan pobjede i domovinske zahvalnosti i Dan hrvatskih branitelja slavi se u Hrvatskoj 5. kolovoza svake godine kao spomen na pobjedu u Domovinskom ratu. Na taj dan 1995. Hrvatska vojska je oslobodila okupirani grad Knin u vojno-redarstvenoj operaciji Oluja.
Nakon četverogodišnje okupacije gotovo trećine hrvatskog teritorija, života u izbjeglištvu i u strahu od neprijateljskih napada na izložene hrvatske gradove, a nakon brojnih neuspješnih pregovora i mirovnih inicijativa, Republici Hrvatskoj ništa drugo nije preostalo nego vlastitom oružanom silom osloboditi hrvatski teritorij. U svitanje 4. kolovoza 1995. započela je Operacija Oluja.
Nakon početnog djelovanja snaga HRZ-a te topničke pripreme po vojnim ciljevima hrvatske snage krenule su u akciju istodobno iz 30 pravaca na bojišnici dugoj 700 kilometara. Udarnu snagu na glavnim pravcima napada činile su gardijske brigade, potpomognute specijalnom policijom MUP-a i Hrvatskim gardijskim zdrugom te domobranskim i pričuvnim postrojbama. Glavni smjerovi napada bili su s Dinare i Velebita u pravcu Knina. Već u operaciji Ljeto 95 stvoreni su preduvjeti da s vrhova Dinare prema Kninu krenu 4. i 7. gardijska brigada. S druge strane s Velebita preko Svetog Roka su u pravcu Knina prodirale Specijalne postrojbe MUP-a.
Oslobađanjem Knina, središta neprijateljske pobune u Hrvatskoj, ostvaren je najvažniji strateško-politički i vojni cilj operacije Oluja i cijelog Domovinskog rata. Samo nekoliko dana poslije i na sjevernom dijelu bojišnice neprijateljske snage 21. kordunskog korpusa prisiljene su potpisati predaju.
Operacijom je vraćen u hrvatski ustavno-pravni poredak cijeli okupirani teritorij, osim istočne Slavonije. Oluja je uz Bljesak ključna akcija koja je dovela do kraja Domovinskog rata. U operaciji je oslobođeno 10.400 četvornih kilometara ili 18,4 posto ukupne površine Hrvatske. Uspješna operacija Oluja dovela je i do mirne reintegracije Hrvatskog podunavlja te je značajno doprinijela skorom kraju rata u BiH.
Nakon oslobođenja omogućen je povratak 210.592 Hrvatskih prognanika: s područja oslobođenih “Bljeskom” i “Olujom” 126.909 a iz iz hrvatskog Podunavlja 83.683 osoba.
Praznik se u početku zvao Dan domovinske zahvalnosti. Nazivu je kasnije dodan i “Dan pobjede”, a od 2008. i “Dan hrvatskih branitelja”. Zbog dugog punog naziva, kojem se često dodaje i “obljetnica VRO ‘Oluja'”, u medijima i neformalnoj komunikaciji često se naziva samo “Dan pobjede”.
- Novosti12 satiLISTA DEŽURNIH TRGOVINA
Pekarstvo Metkovka u nedjelju radi na pet lokacija u dolini Neretve, u ponedjeljak, na državni praznik trgovine neće raditi
- Gospodarstvo3 danaPOČELA NOVA SEZONA HRT-ove EMISIJE
‘Dulum zemlje’ predstavlja šest uspješnih poljoprivrednika, među njima i priču o Klaudiji Krstičević
- Novosti2 danaRAZVOJ VODNO-KOMUNALNE INFRASTRUKTURE
Kraj radova na projektu Aglomeracije Metković očekuje se krajem ožujka 2025.
- Novosti1 dan24. SJEDNICA GRADSKOGA VIJEĆA GRADA METKOVIĆA
Usvojene izmjene Odluke o stipendiranju studenata te uvjeti sudjelovanja roditelja u cijeni Vrtića, cenzus za božićnice povećan na 430 eura
You must be logged in to post a comment Login