ŽIVOT S KORONOM
Hoćemo li se i kada vratiti normalnim životnim aktivnostima

Prošla je godina od prvog potvrđenog slučaja zaraze korona virusom u Hrvatskoj, zemlji koja je već prošla dva vala epidemije.
Na početku je epidemiološka situacija u Hrvatskoj postala povoljnija nego u većini europskih zemalja, ali su brojke nakon turističke sezone prošle godine počele rasti.
Drugi val dobio je zalet krajem rujna prošle godine, a do kraja studenog brojke su narasle do preko 3000 oboljelih.
Nastale su goleme gospodarske štete, BDP je u Hrvatskoj pao za 9,6 posto. Najveća tragedija odnosi se na broj umrlih. Izgubljeni su mnogi životi, od najmlađih do starijih.
Vlada RH, Nacionalni i lokalni stožeri poduzimali su sve moguće aktivnosti kako bi se spriječilo širenje korona virusa. Nažalost, ljudi su obolijevali i umirali, brojne obitelji ostajale su bez svojih najmilijih. Uvedene su brojne epidemiološke mjere za okupljanja, sprovode, druženja, proslave… Škole, ugostiteljski objekti, i mnogi drugi nisu radili. Život djece i odraslih sveo se na boravak u kući. Psiholozi i psihijatri ističu da da su posljedice ”zatvaranja” dalekosežne, pa je stoga i njihova pomoć više nego nužna.
Među mjerama koje su uvedene (opravdano) svaka ima svoju težinu. Tako je ograničen i broj prisutnih na sprovodima. Zbog poštivanja epidemioloških mjera mnogi nisu odlazili na sprovode svojim rođacima, kumovima ili prijateljima. Ta spoznaja da se ne možete oprostiti s prijateljima, rodbinom i poznanicima s kojima ste živjeli, razgovarali, radovali se i tugovali, najgore je moguće stanje za svih.
Trenutačno, prema spoznajama naših stručnjaka po broju zaraženih smo među najboljima u Europi na 100 tisuća stanovnika, ali iznova taj broj raste, posebice u Dubrovačko-neretvanskoj županiji.
Cjepiva su dostupna prema ugovorima, međutim nema ih dovoljno ili ne stižu u količinama koje su ugovorene, bez obzira o kojim se proizvođačima radi.
O procijepljenosti postoje planovi i vremenska razdoblja za sve kategorije stanovništva.
Razni proizvođači cjepiva hvale svoje proizvode, a stručnjaci drže da su sva cjepiva učinkovita.
Cjepivo protiv južnoafričkog soja virusa napravila je Moderna, ali se čekaju rezultati kliničkog ispitivanja.
Izvjesno je da ćemo se morati naučiti životu s COVID-19, kao i s gripom i sa svim sezonskim bolestima.
Posljedice korona virusa su dramatične, u to nema sumnji. I razvijene i nerazvijene zemlje traže načine i rješenja za nastale probleme. Zrakoplovi više ne lete kao nekada, zemaljski promet značajno je smanjen, nastava u školama se održava po modelima (A,B,C), rodbina ne može posjećivati svoje u domovima za starije i nemoćne, za preglede u bolnicama treba čekati, a maske su obvezatne . Gospodarstvo je na izdisaju (jedino Njemačka bilježi pluseve u prošloj godini) i treba ga na neki način oporaviti. Turizam je jedna od glavnih gospodarskih grana u Hrvatskoj. Ukoliko stanje zaraze u Europi i kod nas bude eskaliralo ni od ove sezone ne treba puno očekivati.
NEBESKI ZAŠTITNIK NASELJA DESNE
Desne sutra slave blagdan svetog Jurja, a mladi pozivaju na Feštu sv. Jure

Udruga mladih Desne poziva sve mještane i posjetitelje na proslavu blagdana svetog Jurja, nebeskog zaštitnika naselja Desne, koja će se održati u srijedu, 23. travnja.
Svečana sveta misa održat će se u 10:00 sati u crkvi sv. Jurja, dok večernji program počinje u 20:00 sati na malonogometnom igralištu na Strimenu. Za dobru atmosferu i zabavu pobrinut će se grupa Sigura bend.
– Dođite da zajedno obilježimo ovaj poseban dan u duhu vjere, tradicije i zajedništva. Dobrodošli u Desne! – poručuju iz Udruge mladih Desne.
- Novosti2 danaVIDEO
Klapa Delta čestita Uskrs pjesmom ‘Svetoj žrtvi uskrsnici’
- Kultura1 danŽUPA SV. STJEPANA PRVOMUČENIKA
Festival žudija u Opuzenu okupio čuvare Kristova groba iz preko 30 župa iz Hrvatske i BiH
- Novosti3 danaVELIKA SUBOTA
Misa uskrsnoga bdijenja u crkvi sv. Ilije
- Novosti3 danaSRETAN VAM I BLAGOSLOVLJEN USKRS!
Gradonačelnik Dalibor Milan uputio čestitku povodom Uskrsa