Ostanimo u kontaktu
MAXMART Akcija na keramiku 20+50 posto
JURA SHOP – AKCIJA Vikend Sl1
GAZ Benz 1200x400px
CAPITAL COMPANY – Prodaja stanova

DRŽAVA KREĆE U OBRAČUN S KLAĐENJEM

Ukidaju se kladomati, zabranjuju reklame, kladionicama se ograničava rad nedjeljom

Objavljeno prije

kladomat

Vlada je s današnje sjednice u saborsku proceduru uputila konačni prijedlog izmjena i dopuna Zakona o igrama na sreću, a u odnosu na prvo čitanje, jedna od novosti je i obveza uklanjanja samoposlužnih terminala u ugostiteljstvu, tzv. kladomata, a vrijeme za prilagodbu na tu zakonsku odredbu je početak iduće godine.

Kako je istaknuo potpredsjednik vlade i ministar financija Marko Primorac, društveni izazovi u pogledu igara na sreću su povećanje njihove dostupnosti, agresivno oglašavanje priređivača igara na sreću, sudjelovanje maloljetnika te povećanje ovisnosti o igrama na sreću.

Prema istraživanjima, u Hrvatskoj približno pet posto populacije odraslih i šest posto populacije mlađih odraslih ima značajan problem s kockanjem. Također, naveo je Primorac, 73 posto srednjoškolaca barem je jednom kockalo, a oko 13 posto srednjoškolaca zadovoljava kriterije za visoku razinu problema povezanih s kockanjem.

ULTIMATE SPORTS GYM Grupni trening – 740

“Procjena je i da broj igrača preko interneta doseže 450 tisuća”, dodao je ministar financija.

Četiri ključna područja izmjena

Prijedlog izmjena zakona je tako usmjeren na četiri ključna područja – regulaciju novih mjera društveno odgovornog priređivanja igara na sreću, ograničavanje agresivnog oglašavanja, reguliranje poreza i naknada od igara na sreću te donošenje uredbe o mjerama društveno odgovornog priređivanja igara na sreću.

U pogledu uvođenja mjera društveno odgovornog priređivanja, postojat će obveza identifikacije svih igrača u zemaljskim poslovnicama, ujednačavanje postupka isključenja igrača, uspostava registra isključenih igrača koji će voditi Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ), kao i mjere oduzimanja prava priređivanja igara na sreću zbog neprovođenja mjera društveno odgovornog priređivanja.

Tu je i zabrana samoposlužnih terminala za klađenje, tzv. kladomata, koji se najčešće nalaze u ugostiteljskim objektima, pri čemu je definirano prijelazno razdoblje za prilagodbu do 1. siječnja 2026. godine. “Svi oni koji priređuju igre na ovaj način, imaju dovoljno vremena reagirati na promjene”, naveo je ministar financija.

Prema podacima koje je iznio, trenutno je oko 6300 poslovnica koje priređuju igre na sreću, što uključuje automat-klubove, casina, kladionice, a prednjače upravo samoposlužni aparati za klađenje, kojih je gotovo 3700.

Zabrana oglašavanja od 6 do 23 sata

Poslovnicama koje priređuju igre na sreću bit će ograničen i rad nedjeljom na maksimalno 16 radnih nedjelja u godini, po uzoru na zakonsku regulaciju radnog vremena u trgovini. Također, zakonski prijedlog uključuje sprječavanje rada nelegalnih internetskih priređivača.

Kada je riječ o ograničavanju oglašavanja, ono uključuje zabranu oglašavanja od 6 do 23 sata preko interneta, u audiovizualnim i radijskim programima te sadržajima elektroničkih publikacija. Tu je i zabrana oglašavanja igara na sreću u tiskanim medijima, na javno vidljivim površinama, kao i smanjenje vanjske vidljivosti prostora za igre na sreću.

Sponzorsko oglašavanje nije nužno zabranjeno, ali može sadržavati isključivo naziv tvrtke, logo i naziv brenda priređivača. “Odnosno, takvi sponzorski sadržaji ne smiju imati bilo kakva obilježja koja asociraju na igre na sreću”, rekao je Primorac.

Između ostalog, zakonski prijedlog uključuje zabranu pojavljivanja poznatih osoba i osoba od medijskog utjecaja u oglašavanju igara na sreću, kao i zabranu njihove promocije kreatorima sadržaja na društvenim mrežama, tzv. influencerima.

Mijenjaju se porezni razredi

Tu su i mjere u pogledu reguliranja poreza i naknada, pa će se tako mijenjati porezni razredi kada je riječ o porezu na dobitke.

Za dobitke u klađenju do 100 eura porezna stopa će iznositi 10 posto, dok će lutrijski dobici do tog iznosa biti neoporezivi, od 100 do 1500 eura porezna stopa će u obje sfere biti 10 posto, od 1500 do 4000 eura 15 posto, od 4000 do 70.000 eura 20 posto, a iznad 70.000 eura porezna stopa na dobitke će biti 30 posto.

Kada je riječ o godišnjim naknadama, za zemaljska casina po poslovnom objektu ona raste s trenutnih nešto više od 66 tisuća eura na sto tisuća eura, a za internetska casina s nešto više od 398 tisuća na 600 tisuća. Prema zakonskom prijedlogu, za zemaljsko klađenje naknada raste sa 132.7 tisuća na 200 tisuća eura, a za internetsko klađenje s 265.4 tisuće na 400 tisuća eura.

Naposljetku, naknada po automatu u automat-klubovima po prijedlogu zakona iznosi 2000 eura, u odnosu na trenutnih 1327, po ruletu do šest igraćih mjesta na osam tisuća eura, s trenutnih 5309 eura, dok će godišnja naknada po ruletu iznad šest igraćih mjesta iznositi 10.000 eura, naspram sadašnjih 6636 eura.

Primorac: 2020. je velik broj priređivača imao važeće licence

Primorac se osvrnuo i na pitanje udaljenosti poslovnica za igre na sreću od odgojno-obrazovnih ustanova i vjerskih objekata. “Ovim prijedlogom zakona se ta udaljenost ne mijenja niti je uopće predmet kojim se zakon bavi”, rekao je Primorac, no i pojasnio da je vlada 2020. propisala restriktivne mjere po tom pitanju, pa je tako i značajno smanjen broj lokacija gdje se takve poslovnice mogu otvoriti.

Ipak, činjenica je, naveo je Primorac, da je 2020. velik broj priređivača imao važeće licence koje im vrijede do listopada ove godine, pa se nisu morali usklađivati s tadašnjim zakonskim novitetima.

“Zbog isteka prava priređivanja tijekom 2025. procjenjuje se da 50-60 posto kladionica neće zadovoljiti propisane postojeće uvjete o udaljenosti od odgojno-obrazovnih ustanova i vjerskih objekata”, istaknuo je Primorac u svojoj prezentaciji.

Plenković: Problem je osobito prisutan kod mladih

Predsjednik vlade Andrej Plenković u uvodnom dijelu sjednice vlade je poručio da je riječ o važnim izmjenama koje šalju političku poruku kakvo društvo želimo.

Kazao je da se zakonom propisuju dodatni mehanizmi koji bi trebali spriječiti razvoj ovisnosti o igrama na sreću te zaštititi javnozdravstvene interese. “Problem ovisnosti o igrama na sreću osobito je prisutan kod mladih te je jedno od gorućih pitanja današnjeg vremena”, istaknuo je Plenković i dodao da smo svjedoci toga da kockanje i klađenje prerastaju u ozbiljan društveni problem.

IZLOŽBA 'DAMNATIO MEMORIAE'

U Metkoviću započeli Dani biskupa dr. Josipa Marije Carevića

Objavljeno prije

carevic 11
Foto: Metkovic.hr

Otvorenjem izložbe povijesnih dokumenata pod nazivom Damnatio memoriae (Zabranjeno sjećanje – zatiranje) sinoć su u Galeriji GKS-a u Metkoviću započeli Dani biskupa dr. Josipa Marije Carevića (1883.-1945.).

Izložbu je otvorio gradonačelnik Dalibor Milan, a o životu i djelovanju znamenitog dubrovačkog biskupa, rođenog Metkovca, mučenika i promicatelja slobode vjeroispovijesti i dostojanstva svakog čovjeka govorili su predsjednica Ogranka Matice hrvatske u Metkoviću prof. Zorana Vekić, jedan od autora Mario Talajić te zadarski nadbiskup u miru, a prije toga i dubrovački biskup Želimir Puljić.

Izložbu su priredili don Josip Krpić, Mario Talajić i Mijo Igor Ostojić, a opus se sastoji od 42 plakata na kojima su prikazani dokumenti, fotografije, novinski članci i sl., koji prikazuju život, djelovanje te mučeničku smrt biskupa Carevića. Za dizajn i grafičku pripremu izložbe zaslužan je Nikša Martinac, a dokumenti su iz zbirki Matka Križanca, Marija Talajića, Vivian Grisogno, Nikice Carevića i Lukrecije Oman Dobrić.

ULTIMATE SPORTS GYM Grupni trening – 740

Izložena građa bit će darovana Državnom arhivu u Dubrovniku te pohranjena u Arhivskom sabirnom centru Metković-Opuzen-Ploče. Vrijedi istaknuti kako opus izložbe čini i veliki portret biskupa Carevića, a koji je njegova pranećakinja Vivian Grisogno darovala Župi sv. Ilije – proroka Metković.

Inače, Dane biskupa dr. Josipa Marije Carevića organiziraju Grad Metković, Ustanova za kulturu i sport Metković, Ogranak Matice hrvatske u Metkoviću te Udruga Hrvatski domobran – Ogranak Metković. Program se nastavlja i danas (nedjelja, 23. ožujka) u 16:45 kada će biti otkrivanje spomen-ploče na rodnoj kući biskupa dr. Carevića (Ulica S. Radića 16 (bivša zgrada ŠUP-a). U 18 sati u župnoj crkvi sv. Ilije proroka održat će se svečana spomen-misa o 80. godišnjici mučeničke smrti biskupa dr. Carevića, koju će predslaviti mons. dr. Želimir Puljić, nadbiskup zadarski u miru.

Josip Marija Carević rođen je u Metkoviću 16. veljače 1883. Školovao se u klasičnoj gimnaziji u Splitu, potom je studirao na Papinskom sveučilištu Gregoriana u Rimu, gdje je doktorirao filozofiju i teologiju. Za svećenika je zaređen 28. listopada 1908. godine. Pastoralno djelovanje započeo je u Splitu, gdje je bio kateheta, profesor i duhovnik, a od 1924. godine kanonik Stolnog kaptola. Snažno je iskazivao socijalnu svijest te su ga prozvali „ocem siromaha“.

Dubrovačkim biskupom imenovan je 13. travnja 1929. godine. Za vrijeme svoje biskupske službe, biskup Carević kontinuirano je pomagao siromašnima te se zalagao za dobru duhovnu klimu. Uz ostalo je organizirao podizanje križa na Srđu.

Zatražio je razrješenje od službe te je umirovljen 1940. godine. Nastanio se u Zagrebu i stavio na raspolaganje zagrebačkom nadbiskupu Alojziju Stepincu. Obavljao je razne službe na udaljenim župama, a u drugoj polovici rata boravio je u Vižovlju u Hrvatskom zagorju, duhovno pomažući puk na tromeđi župa Veliko Trgovišće, Klanjec i Luka. Najvjerojatnije je na Veliki petak 1945. godine okrutno mučen i umoren. Do danas se ne zna gdje su pokopani njegovi posmrtni ostaci.

Izvor: Metkovic.hr

Nastavi čitati
Pekarstvo Metkovka – Sretan Uskrs
SNJEŽANA ĆUŽE 300px

Najčitanije