Ostanimo u kontaktu
MAXMART Sveznalica Metković
JURA SHOP – AKCIJA Vikend Sl1
GAZ Benz 1200x400px
ELECTRONICS SOLUTION 1200px
CAPITAL COMPANY – Prodaja stanova

ORNITOLOŠKO DRUŠTVO 'BRKATA SJENICA'

U Neretvi pronađena invazivna vrsta školjke ‘Zebrasta dagnja’

Objavljeno prije

Iz ornitološkog društva Brkata sjenica javljaju nam kako su prije nekoliko dana u Neretvi pronašli invazivnu vrstu školjke Zebrastu dagnju (Dreissena polymorpha).

Osvrt čelnika tog društva, Bariše Ilića prenosimo u cijelosti:

Neretva prije nekoliko dana

ULTIMATE SPORTS GYM Grupni trening – 740

Boraveći ovih dana na terenu, točnije zadnji dan 2023. godine pronašao sam jednu malenu školjku. Pošto sam je vidio prvi put ubrao sam je i ponio kući. Nažalost vijest i nije najbolja radi se naime o invazivnoj vrsti zbog čega nisam sretan, a nažalost svakim danom popis invazivnih vrsta u Hrvatskoj je sve duži.

Školjka koju sam pronašao (za sada jedna jedinka, ali ide to brzo kod invazivnih vrsta) nosi ime Zebrasta dagnja ili Raznolika trokutnja Dreissena polymorpha, potvrdio mi je to prijatelj. Školjka je autohtona u Crnom moru i Kaspijskom jezeru, hrani se filtracijom vode, a smatra se da širi areol preko balastnih voda koje ispuštaju brodovi. Školjka je nađena u rijeci Neretvi, a koliko sam upoznat (prebirući Internet) do sada je u Jadranskom slivu pronađeno samo nekoliko praznih ljuštura u Vranskom jezeru.

Dakle ovo je prvi živi primjerak zabilježen na obali hrvatske.

Napisao sam već da mi nije drago, ali evo život ide dalje, moramo pratiti stanje i po potrebi poduzeti mjere. Nalaz je prijavljen u Prirodoslovni muzej Zagreb Petru Crnčanu, a on će obavijestiti doc.dr.sc. Jasnu Lajtner koja se bavi invazivnim vrstama. Obavijest ide i u Botanički vrt u Zagrebu na PMF. Školjku ću pokloniti Prirodoslovnom muzeju grada Metkovića.

Piše: Bariša Ilić

BAKLJADA NA METKOVSKOJ PAVLOVAČI

Posebno iznenađenje Srni su priredili pripadnici DVD-a Metković ‘Prijatelju, učinio si nas ponosnima!’

Objavljeno prije

DVD Metković i Zvonimir Srna
Foto: DVD Metković

Nakon dočeka u Gradskome parku, gdje je mnoštvo sugrađana dočekalo naše srebrene rukometaše Zvonimira Srnu i Marina Jelinića, posebno iznenađenje Srni su priredili pripadnici DVD-a Metković. Dočekali su ga bakljadom ispred svojih prostorija na metkovskoj Pavlovači, u kojima na zidu stoji njegov dres s brojem 58.

“Kada znamo da je to sasvim običan, skroman dečko iz našeg susjedstva, nekako nam i srce zakuca još jače.
Zvone, prijatelju DVD-a Metković, učinio si nas ponosnima. Hvala ti na svemu!” – poručili su iz DVD-a Metković.

Nastavi čitati
Pekarstvo Metkovka – Ilustracija
SNJEŽANA ĆUŽE 300px

Najčitanije