AKTUALNO
Udruga voćara „Mandarina“: SIT tehnika nema alternativu u borbi protiv voćne muhe

Neretvanska udruga voćara „Mandarina“ iz Opuzena uputila je priopćenje za javnost u kojem se osvrće na aktualnu temu suzbijanja sredozemne voćne muhe, naglasivši kako program suzbijanja ovoga štetnika „SIT“ tehnikom trenutačno nema adekvatnu alternativu u dolini Neretve.
U priopćenju ističu kako su na terenu jasno vidljive razlike u štetama na plodovima mandarina i brojnosti populacije štetnika između područja na kojima se program provodio i onih koji njime nisu bili obuhvaćeni. Dodaju kako je, s obzirom na specifičnu konfiguraciju terena i velik broj manjih privatnih posjeda, upravo SIT tehnika jedini učinkovit način za obuhvat cjelokupnog uzgojnog područja, bez štetnog utjecaja na okoliš i bez stvaranja opasnog otpada.
Iz Udruge podsjećaju kako proizvodnja mandarina predstavlja jednu od ključnih poljoprivrednih grana u dolini Neretve, s velikim značajem za lokalno gospodarstvo, očuvanje radnih mjesta i stabilnost ruralnog prostora. Upozoravaju kako svako ugrožavanje proizvodnje ima izravne posljedice na egzistenciju brojnih obitelji.
Stoga se Udruga „Mandarina“ zalaže za nastavak provedbe „SIT“ programa kao glavne mjere u suzbijanju štetnika, odnosno za nastavak postojećeg Akcijskog plana koji uključuje niz aktivnosti za postizanje zadovoljavajućih rezultata. Najavljuju i aktivno uključivanje u provedbu dopunskih mjera, među kojima posebno ističu sanitaciju nasada, odnosno provođenje higijenskih mjera u voćnjacima, gdje su, kako navode, uočeni određeni propusti.
Ujedno pozivaju sve proizvođače na odgovorno ponašanje i zajedničko djelovanje kako bi se postigli maksimalni učinci u borbi protiv štetnika.
Zaključno, iz Udruge upozoravaju kako bi izostanak provedbe „SIT“ tehnike mogao dovesti do ozbiljnih i dugoročnih posljedica koje bi ugrozile budućnost proizvodnje mandarina u dolini Neretve, te pozivaju nadležno Ministarstvo da pravodobno donese odluku o nastavku provedbe postojećeg Akcijskog plana i osigura kontinuitet ove mjere.
Priopćenje potpisuje predsjednik Udruge, Mijodrag Kiridžija, dipl. ing. agr.
Novosti2 danaSEDMODNEVNA SUPER PONUDAFIS Ljubuški – ponuda sa super popustima
Novosti3 danaPOČIVAO U MIRU BOŽJEMONK Metković se dirljivim riječima oprostio od Gorana Marušića – Morena
Novosti3 danaČESTITKE SVIM KRIZMANICIMAU svetištu sv. Ante podijeljen sakrament krizme za 91 krizmanika iz župe sv. Ilije
Crna kronika1 danMOBINEPožar u obiteljskoj kući u Metkoviću, prethodila mu eksplozija
Novosti1 danOBAVIJEST PUTNICIMAAutobusni kolodvor Metković od 1. svibnja prelazi na novo radno vrijeme
Novosti2 danaŽUPA SV. NIKOLE BISKUPASvečano slavlje Prve svete pričesti u crkvi sv. Nikole u Metkoviću
Kultura2 danaHKUD 'SVETI ANTE'‘Čuvari baštine – Brudet na Neretvi’: Višići domaćin prve manifestacije ovakvog tipa u Hercegovini
Sport2 danaPLAVO-BIJELI ZAKOMPLICIRALI BORBU ZA NASLOVNeretva kikisala u Omišu, ONK Metković danas dočekuje Slavena iz Grude



























