SVETKOVINA BOGOJAVLJENJA
Blagdan je Sveta tri kralja – tko su oni bili i koja je simbolika njihovih darova
Blagdan Sveta tri kralja ili Bogojavljenje jedan je od najstarijih katoličkih blagdana. Prema događajima opisanim u Evanđelju po Mateju, tri su kralja ili mudraca “s Istoka”, prateći betlehemsku zvijezdu repaticu, došli u Jeruzalem pokloniti se novorođenom Isusu.
U Matejevu evanđelju čitamo: “Kad se Isus rodio u Betlehemu Judejskome u dane Heroda kralja, gle, mudraci se s istoka pojaviše u Jeruzalemu raspitujući se: ‘Gdje je taj novorođeni kralj židovski? Vidjesmo gdje izlazi zvijezda njegova pa mu se dođosmo pokloniti.’ “(Mt 2,1-2)
Primijetimo da Matej umjesto “kraljevi” rabi izraz “mudraci”. U grčkome se izvorniku navodi višeznačan izraz “magos” koji može značiti ‘mudrac’, ‘učenjak’, ‘svećenik’, ‘vjerski propovjednik’, ‘čarobnjak’, ‘zvjezdoznanac ili astrolog’. Najvjerojatnije je bila riječ o zvjezdoznancima koji su na neki način došli u dodir sa židovskim mesijanizmom. Ne zna se točno odakle su dospjeli. Bibličari i povjesničari tumače da su njihove postojbine mogle biti Arabija, Mezopotamija i znatno dalja Indija. Međutim, ono što biva posve jasnim i provjerljivim jest okolnost da ne samo u Mateja nego nigdje u Svetome pismu nisu spomenuti kao kraljevi, niti se tamo kaže da njihova su imena Gašpar, Melkior i Baltazar. Čini se vrlo vjerojatnim da su kraljevima nazvani pod utjecajem proroka Izaije, koji piše: “A tebe obasjava Jahve i Slava se njegova javlja nad tobom. K tvojoj svjetlosti koračaju narodi, i kraljevi k istoku tvoga sjaja.” (Iz 60,2-3).
Tri kralja zapravo su predstavnici poganskih naroda koje je Bog pozvao u svoje kraljevstvo, time što im je objavio rođenje Spasitelja i na taj način naznačuju da je on Spasitelj za sve ljude.
Najčešće se tumači i likovno prikazuje da tri mudraca ili kralja imaju različitu životnu dob (mladić, zreo muškarac i starac) te da su različitih rasa odnosno boje kože. Tako personificiraju razdobljâ čovjekova života te predstavljaju tri tada poznata kontinenta: Melkior Europu, Baltazar Afriku, Gašpar Aziju. Imena im nose snažnu simboliku: najstarijem, Melkioru, ime na hebrejskome znači ‘kralj svjetla’; “Baltazar” dolazi od asirskoga “Bel-tus-assar” što znači ‘Bog štiti njegov život’; a najmlađi nosi ime Gašpar, od perzijskoga “Kaspar” u značenju ‘čuvar blaga, rizničar’.
Pojasnimo i simboliku triju darova: mirta je darovana djetešcu Isusu kao čovjeku; aromatična smola tamjan (od grčkoga naziva “thymíana”), ili hrvatski rečeno “kâd”, darovana je Isusu kao Bogu, a zlato je dobio kao Kralj. Ovo simboličko tumačenje njihovih darova pripisuje se Origenu.
Po tradiciji, poslije smrti triju kraljeva njihove su relikvije odnesene u Carigrad, nakon što ih je pronašla sveta Jelena Križarica. Odande su kasnije odnesene u Milano i napokon u Köln, u veličanstvenu njemačku katedralu, u kojoj se nalaze i danas. Melkior je zaštitnik putnika i Svjetskog dana mladih, a Baltazar oboljelih od epilepsije.
U našim krajevima svetkovina Bogojavljenja ili Sveta tri kralja obilježena je s nekoliko običaja. Jedan od njih je vezan uz blagoslov vode, odakle i naziv Vodokršće, koji se za ovaj blagdan može čuti na jugu Hrvatske. Dan uoči Sveta tri kralja u crkvi svećenik blagoslivlje vodu. Iz svake kuće jedna od žena dolazila bi u crkvu po blagoslovljenu vodu. Tom bi vodom domaćin kuće poškropio kuću, gospodarske zgrade, polja, voćnjake, vinograde i stoku. Ostatak vode bacio bi se na vatru, jer se “sveta” voda nije smjela prolijevati. Time je kuća i imanje sljedećih godinu dana bili pod Božjom zaštitom.
U sjeverozapadnoj Hrvatskoj rašireniji je bio “križec” – tako se nazivao blagoslov kuće od strane svećenika. Za tu bi priliku cijela obitelj bila na okupu, a kuća dobro očišćena kako bi spremno dočekali svećenika. Nakon što bi svećenik blagoslovio kuću i sve ukućane, redovito bi bio počašćen jelom i pićem, te darivan. Prvotno su ti darovi bili u obliku hrane, kolača ili voća, a kasnije, kako se mijenjala ekonomska situacija, taj je dar postao novac.
Svete mise u župi sv. Ilije proroka su u 6,30 sati u kapeli časnih sestara, u 9 i 18 sati u crkvi sv. Ilije. Sveta misa na Kladi u crkvi sv. Franje je u 10 sati.
Svete mise u župi sv. Nikole biskupa su u 7, 9, 11 i 18 sati.
GIMNAZIJA METKOVIĆ
Gimnazijalci u Češkoj u sklopu Erasmus plus akreditacije
Deset učenika Gimnazije Metković, Luka Antunović, Roko Erceg, Kjara Kežić, Petar Mijoč, Kristina Matić, Joško Musulin, Lucija Plećaš, Toni Tolj, Nino Volarević i Anja Žderić u pratnji profesorica Ane Bebić i Vedrane Pažin boravili su od 2. do 6. prosinca u Trebiču u Češkoj.
Škola Katolické gymnázium organizirala je petodnevne aktivnosti na kojima su uz domaćine sudjelovali učenici iz Hrvatske i Francuske. Sudjelujući na nastavi, radionicama i laboratorijskim vježbama unaprijedili su vještine iz engleskog jezika i STEM područja. Učenici su posjetili interaktivni, edukativni, elektrotehnički centar, Alternator koji je fokusiran na održivi razvoj, ekologije i tehničke inovacije. Istraživali su principe obnovljivih izvora energije, poput solarnih, vjetroelektrana i biomase, uz demonstraciju njihova rada. Kombinacija tehnologije i edukacije u Alternatoru pružila je učenicima nezaboravno iskustvo učenja o svemiru. Češku kulturu, običaje i znamenitosti učenici su imali priliku upoznati kako u Trebiču tako i u glavnom gradu Češke, Pragu.
Suradnja će se nastaviti u svibnju kada će metkovski gimnazijalci ugostiti svoje kolege iz Francuske i Češke.
Pri povratku s mobilnosti učenici su imali priliku osjetiti čari jednog od najljepših, najpoznatijih i najstarijih sajmova u Europi – bečkog Adventa.
Projekt je sufinanciran sredstvima Europske unije.
Gimnazija Metković
-
Novosti5 satiDOMOVI ĆE USKORO ZASJATI U BLAGDANSKOM RUHU
Blagdanska ponuda u Rasadniku Agrovrt: Borovi, božićne zvijezde, vijenci i još mnogo toga!
-
Novosti3 danaOSVOJITE TEČAJ ZA MATURU, MAJICE I HUDICE
Nagradna igra – Sveznalica časti za advent
-
Nekategorizirano16 satiPAKET24 PREMIJER LIGA, 13. KOLO
Metković-Zalmo bez bodova u ogledu sa Sesvetama
-
Sport1 danPOZNATI PAROVI 1. KOLA
U ponedjeljak počinje 29. Božićni malonogometni turnir ‘Metković 2024.’ – prijavljeno 50 ekipa