DVOSTRUKO FINANCIRANJE
Kreditiranje projekata od strane HBOR-a, a koji se financiraju iz EU fondova
Pitanje je dali je moguća kumulacija potpora, odnosno dvostruko financiranje projekata koji se financiraju iz različitih programa EU fondova, a kreditiraju djelom kreditima HBOR-a koji imaju elemente potpore? Evo u nastavaku pitanja, ali i odgovora HBOR-a:
Da li poduzetnik za sufinanciranje projekta može tražiti kredit HBOR-a sa subvencioniranom kamatnom stopom?
Kako prema Programu potpora i Uputama za prijavitelje, kumulacija nije dozvoljena, projekt nije moguće sufinancirati kreditom HBOR-a sa subvencioniranom kamatnom stopom.
Programi kreditiranja za investicije Nova proizvodnja, Gospodarstvo i Turizam:
- ulaganje u nove tehnologije i certificiranje proizvoda i usluga;
- ulaganje u modernizaciju proizvodnje, nove tehnologije, pokretanje novih proizvodnja, širenje postojećeg poslovanja i izgradnju novih proizvođačkih kapaciteta
- unapređenje smještajne ponude (hoteli, aparthoteli, pansioni, hosteli, turistička naselja, kampovi i sl.) te povećanje prepoznatljive hrvatske flote malih obiteljskih „plovećih hotela“
– Rok otplate od 12 do 17 godina, ovisno o programu kreditiranja
– Vlastito učešće investitora u pravilu do 25%, kredit HBOR-a 75%
– Moguće je odobrenje kredita uz opću kamatnu stopu temeljena na referentnoj koja ne sadrži potporu
Financiranje bez dodjele državne potpore na osnovi opće kamatne stope je moguće ali je kamata viša.
Primjer – Mali poduzetnik ulaže u izgradnju hotela ukupne vrijednosti 20 mil kuna. Cjelokupni projekt je apliciran prema darovnici EU (svi opravdani troškovi planirani su kao temelj za odobrenje darovnice u iznosu 60% – najviši iznos regionalne potpore)
- Poslovna banka je ocijenila klijenta s kreditnim rangom jak i kolateralizacijom (ocjenom instrumenta osiguranja) normalna (primjerena i kvalitetna)
- Rok otplate kredita: 14 godina + 3 godine počeka
- Kamatna stopa HBOR-a:
– sukladno trenutnim uvjetima programa kreditiranja iznosi 3% godišnje – sadrži potporu
– opća kamatna stopa temeljena na referentnoj kamatnoj stopi iznosi 3,24% – ne sadrži potporu - Ukoliko bi poslovna banka ocijenila klijenta s kreditnim rangom
- Zadovoljavajudi i kolateralizacija normalna opda kamatna stopa iznosila bi 4,69%
- Slab i kolateralizacija normalna opda kamatna stopa iznosila bi 6,49%
Financiranje projekta s dvije faze
Primjer – Mali poduzetnik ulaže u izgradnju hotela ukupne vrijednosti 40 mil kuna. Dio projekta (npr 20 mil kuna) aplicira prema darovnici EU ( 20 mil kuna opravdanih troškova planirani su kao temelj za odobrenje darovnice u iznosu 60% – najviši iznos regionalne potpore) dok dio projekta nede biti temelj za darovnicu:
Opcija 1. – dva izvora financiranja/dva ugovora o kreditu
- 20 mil kuna planiranih kao opravdani troškovi financirati uz komercaijalne uvjete poslovne banke
- Preostalih 20 mil kuna aplicirati prema HBOR-u (dakle postoje različiti opravdani troškovi) te HBOR može dodijeliti kamatnu stopu koja u sebi sadrži elemente potpore
Opcija 2. – jedan izvor financiranja/jedan ugovor o kreditu
- HBOR odobrava jedan kredit ali uz dvije kreditne partije
- Prva kreditna partija uz kamatnu stopu temeljenu na opdoj kamatnoj stopi
- Druga kreditna partija uz kamatnu stopu s elementima državne potpore
- HBOR kreditira i preuzima rizik do 50% iznosa ukupnog kredita
- Poslovna banka kreditira i preuzima rizik najmanje 50% iznosa ukupnog kredita
- Osiguranje povrata kredita uobičajenim instrumentima osiguranja i u istom redu namirenja HBOR-a i poslovne banke
- Najniži iznos izravnog kredita HBOR-a je 9 milijuna kuna
- Kamatna stopa ukupnog kredita je ponderirani prosjek kamatnih stopa izravnog kredita HBOR-a i kredita poslovne banke
- Kreditiranje se provodi putem postojedih kreditnih programa
Dokumentacija: Javni poziv HBOR-a, izvor: Adria bonus.
STARTUP SIMPLE
Uspješno održana prva biznis konferencija u Neretvanskoj regiji ‘Next Gen Neretva’
Uspješno je održana i prva biznis konferencija u našoj Neretvanskoj regiji, pod nazivom Next Gen Neretva u hotelu Merlot, 24. rujna 2024.
Na konferenciji su sudjelovali učenici iz srednjih škola Metkovića, Opuzena, te Vele Luke. A uz učenike, konferenciji su nazočili i lokalni poduzetnici s područja Dubrovnika, Ploča, Opuzena, Metkovića, pa čak Mostara.
Posjetitelji su imali priliku čuti inspirativne govore naših izlagača: Dario Marčac, dr.sc. Milena Ćukteraš, Tino Prosenik, Tomislav Pancirov, Marija Antunović, Marija Grgurinović Bebić, Klaudia Krstičević, Vinko Dragović, Ivana Gillé i Romane Ban.
Konferenciju je organizirala i moderirala Ivana Deak, biznis mentor i vlasnica obrta Startup Simple, a suorganizatori su bili udruga mladih Kolektiv, koja se također priključila ovom eventu.
Teme su se kretale od društvenih mreža, novih poslovnih modela u poljoprivredi, ne toliko poznatih industrija u našoj regiji, kao što su sladoled i pivo, tehnološke zajednice, osobnog brenda, našeg djelovanja na okoliš do potpore poduzetničkih institucija.
Uz zasebna izlaganja, imali smo i panel raspravu na temu poduzetničkih grešaka, te su naši panelisti – Dario Marčac, Vinko Dragović, Ivana Gillé i Klaudia Krstičević, otvoreno s publikom podijelili sve svoje fuck up-ove i pouke koje su iz njih izvukli.
Za vrijeme eventa, željeli smo zahvaliti lokalnim poduzetnicima koji su se našli na konferenciji, kako bi mladi znali komu se obratiti i kod nas za savijete. Među njima su bili Anica Majić (dobitnica poduzetnice godine), Darija Grmoja i Mate Srzentić.
Ono što je najvažnije i što je bila misija ovog eventa je predstaviti mladima poslovne opcije i mogućnosti, koje možda ni ne vide na lokalnom tržištu. Tijekom coffee break-a imali su zadatak i priliku da popričaju s izlagačima kako bi se dodatno educirali i umrežili. Poduzetnici i ostali sudionici su također iskoristili tu opciju.
Za izlagače smo dan ranije pripremili i izlet, gdje smo se svi povezali i razmijenili iskustva, te su imali priliku uživati u vožnji lađom, gastronomiji i vinskoj ponudi našeg kraja. Sve ovo zajedno otvorilo je jednu novu dimenziju prilika, a i lokalnim poduzetnicima je omogućilo da razmjene poslovne strategije i prakse sa svojim kolegama iz nekih drugih branši i krajeva Hrvatske.
Naš zaključak je, a i feedbacku publike, da želimo nastaviti s održavanjem ove konferencije jednom godišnje, jer prilike i veze koje su se stvorile su samo početak punog potencijala evenata ovakvog tipa na našem području.
Ovim putem želimo zahvaliti i svim našim sponzorima što su podržali ovaj pilot projekt: Grad Opuzen i Turistička zajednica grada Opuzena, Općina Slivno, Agro Neretva i obrt za čišćenje Svjetlana. A posebne zahvale idu Guuc prirodnim sokovima, vinima Terra Madre, Croccantino i Happy Citrus, što su našim posjetiteljima i izlagačima omogućili uživanje u lokalnim proizvodima, te samim time dodali na vrijednosti ovog eventa.
Next Gen Neretva se nastavlja i sljedeće godine.
- Novosti2 danaISKORISTITE IDEALNU PRILIKU ZA KUPNJU SUŠILICE
Izgužvana odjeća iz sušilice je prošlost, izdvajamo model koji udovoljava svim zahtjevima
- Novosti2 danaMANIFESTACIJA HUMANITARNOG KARAKTERA
U OŠ Stjepana Radića obilježen Dan kruha i zahvalnosti za plodove zemlje
- Crna kronika2 danaPROMET SE ODVIJA USPORENO
Zapalio se kamion sa sijenom na magistrali kod Rabe
- Novosti1 danERASMUS PLUS
Metkovski gimnazijalci u sklopu projekta ‘Biljna pozornica’ posjetili Kanarsko otočje