GKS METKOVIĆ
Franjevačka mladež izvela predstavu ‘Smisao Božića’

Koji je smisao Božića? Na ovo je pitanje pokušao dati odgovor autor predstave, Goran Matić, koju su izveli glumci FRAME župe svetog Ilije sinoć u Gradskom kulturnom središtu. Nažalost, likovi ove zabavne predstave mnoge su iz publike podsjetili na scene koje se događaju u stvarnom životu pojedinih obitelji. A podsjećaju li vas na nekoga, provjerite u nastavku.
Baka Kata glumi da je poludjela samo da bi ju djeca više posjećivala jer ona ne može više biti sama pored svoje obitelji, samoća je teška svima. Sin i kćer joj dovedu doktora koji odmah uzme mito iako ne zna uopće bakinu dijagnozu, zna da će biti skupa. Kćer misli da se nevjesta treba pobrinuti o baki, a nevjesta tvrdi kako nema vremena jer ide Božić pa mora praviti kolače. Unuci bake Kate dolaze roditelje pitati novac, od zvonjave mobitela i dogovora s ekipom, baku zaborave i pogledati. Zatim, na scenu upada poštar koji donosi penziju baki, nevjesta odmah skače, a bakina kćer kaže da onaj tko ima penziju mora skrbiti o baki. Baki Kati u posjetu dolazi fratar kojega susjeda Franka, koja sve vidi i sve čuje, informira kako djeca zanemaruju svoju majku. Baka priznaje popu da samo glumi da je bolesna, on joj savjetuje da prizna djeci jer su zabrinuti i kaže kako ih sve zajedno očekuje na polnoćki. U kasne sate Kati u kuću upada pijanac Roko kojeg ona grdi zašto se samo opija, nema nikoga svoga, na što joj on odgovori da eto ona ima, pa je na kraju opet sama. Čim je čula galamu, Franka je dotrčala izvidjeti što se događa, a nakon svađe s njom, Roko pobjegne iz kuće. Baka Kata Franku savjetuje da se ne zanima toliko za tuđe živote, nego da se pobrine za svoj malo. Sutradan, na Božić, Kata priznaje djeci i nevjesti da je glumila, a oni su već bili odlučili da bi trebala ipak ići u dom jer je bolesna. Njima nije jasno zašto je lagala o bolesti, a ona sve objasni: -Kada ostariš samo smetaš. Di god staneš, smetaš. Dosadna si i luda si. Vi meni niste bili dosadni kad ste bili mali. -Djeca shvate kako su se ponašala i zagrle majku, također i nevjesta se ispriča baki i prizna kako je pogrešno shvatila smisao samog Božića. Božić nije pun stol svega i kićenje, Božić su mir, ljubav, zajedništvo i molitva. Na kraju se dogovore da će svi zajedno ići na polnoćku.
Publika je gromoglasnim pljeskom ispratila glumce franjevačke mladeži koji su nas na zabavan način podsjetili da danas previše trčimo za materijalnim i tako gubimo one neprocjenjive odnose s našim najbližima.
Iz župe svetog Ilije pozvaju sve na današnji humanitarni koncert koji će se održati u Gradskom kuturnom središtu s početkom u 19,30 sati.
Novosti2 danaBLAGDAN TIJELOVOTrgovine Pekarstvo Metkovka neće raditi u četvrtak, 4. lipnja
Novosti1 danGRAD METKOVIĆPoziv vlasnicima/posjednicima zapuštenih i neurednih zemljišta, okućnica i ograda
Crna kronika1 danPP METKOVIĆKazneno prijavljen za prodaju marihuane i kokaina
Sport2 danaGOLIJADA ZA KRAJ SEZONENeretva ispratila Hrvatski vitez s osam pogodaka, Galov poručio: “Na dobrom smo putu”
Novosti3 danaŽUPANIJSKE PLAŽERezultati prvog ispitivanja kakvoće mora na području DNŽ u 2026. godini
Novosti2 danaPROJEKT GECO 2.2Održana II. nacionalna konferencija u sklopu projekta Green economy and CO2.2
Novosti2 danaZA TRI PROJEKTA ODOBRENO 130 TISUĆA EURABespovratna sredstva za nove projekte u Općini Kula Norinska
Sport2 danaTRENINZI I EDUKATIVNE RADIONICEPočinje provedba projekta „Grad rukometa igra za djecu i mlade – teren za sve“

























