IVANDAN
Na Dragoviji proslavljen blagdan sv. Ivana Krstitelja

Svečanim misnim slavljem s procesijom na Dragoviji je proslavljen zaštitnik mjesta blagdan sv Ivana Krstitelja. Tijekom procesije obavljen je i blagoslov polja. Ove godine Sveti Ivan proslavljen je dan ranije tj. 23. lipnja umjesto 24-og jer ove godine 24. lipnja je blagdan Presvetog Srca Isusova koji se redovito slavi treći petak nakon Duhova. Takvo se podudaranje ovih dviju svetkovina dogodilo zadnji put 1960. godine, a ponovit će se u našem stoljeću još 2033. i 2044. godine.
Liturgijsko pravilo navedeno u Misalu i Časoslovu kaže da ako u isti dan pada više slavlja, “viši stupanj ima uvijek prednost, a niži se izostavlja”. Sva tri stupnja liturgijskih slavlja gradacijski su podijeljena na ukupno 13 brojeva, od kojih se prva četiri broja odnose na svetkovine. Njima se, dakle, izriče stupanj važnosti, odnosno prednosti neke svetkovine.
Tako su najvažnije svetkovine Vazmenog trodnevlja muke i uskrsnuća Gospodnjega, označene brojem 1, a najmanje važne vlastite svetkovine, označene brojem 4. Svetkovine Presvetog Srca Isusova i Rođenja svetog Ivana Krstitelja spadaju pod broj 3, koji se odnosi na ove svetkovine i njihovu gradaciju: svetkovine Gospodnje, Blažene Djevice Marije i svetaca naznačene u Općem kalendaru te Spomen svih vjernih mrtvih. Prema tom pravilu Presveto Srce Isusovo kao Gospodnja svetkovina ima prednost pred Rođenjem svetog Ivana Krstitelja kao svetkovine sveca, što znači da se Presveto Srce Isusovo treba slaviti u petak 24. lipnja 2022. godine, a svetkovina Rođenja svetog Ivana Krstitelja treba biti prebačena, ove godine dan ranije, vijest i opširniju foto-galeriju donosi Vidonjac.com.
Novosti2 danaIZLETIŠTE NA NORINUKonoba Budoni priprema vinsku večer uz vrhunsku gastronomiju i kvalitetna vina
Novosti1 danNOVI SUSTAV KONTROLE ULASKA U EUKolaps na graničnim prijelazima: Višesatna čekanja u Doljanima, Bijači i Gabela Polju
Novosti3 danaPROMJENA REŽIMA PROMETANa međunarodnim graničnim prijelazima s BiH omogućeno kretanje praznih teretnih vozila kategorije N1
Novosti3 danaCENTAR ZA PODUZETNIŠTVO DNŽJavni poziv za subvencionirano korištenje poslovnog prostora u Poduzetničkom inkubatoru Ploče
Novosti3 danaPETAK, 19. LIPNJAShopping Day u FIS centrima – danas popust na cjelokupan asortiman!
Novosti14 satiSPOMENIK ŽRTVAMA FAŠISTIČKOG TERORAPolaganjem vijenaca obilježen Dan antifašističke borbe u Metkoviću
Kultura2 danaGKS METKOVIĆ„Pjesmom, plesom i srcem za Dina“: KUD Metković održao emotivan završni koncert
Novosti1 danSKU ISPOD MOSTAPočele pripreme za sezonu kupanja na Neretvi: Uređuju se skakaonice za tradicionalne skokove















































