Ostanimo u kontaktu
MAXMART Akcija na keramiku 20+50 posto
DALMATA JURA SHOP – Katalog Akcija 1200×400
GAZ Benz 1200x400px
Zoran Popović, HDZ – Lokalni izbori Opuzen 2025
CAPITAL COMPANY – Prodaja stanova

MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE

Ukinuto 190 troškova koje su stočari do sada plaćali državi – 17,2 milijuna kuna godišnje uštede

Objavljeno prije

Ministarstvo poljoprivrede ukinulo je cijeli niz administrativnih troškova koji su se do sada naplaćivali hrvatskim stočarima. Riječ je o sredstvima za označavanje i obrasce u sustavima označavanja i registracije goveda, kopitara, svinja, ovaca i koza te sustavima označavanja i registracije matičnih grla svinja i kljunova peradi.

Ukinuto je 190 vrsta plaćanja za različite usluge koje od 1. travnja 2019. godine pružaju Ministarstvo poljoprivrede i Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu, poput kontrole proizvodnosti stoke, sredstava za označavanje stoke, izdavanje potvrda, marketinških oznaka, i sl. Cjelokupan popis svih ukinutih plaćanja možete vidjeti ovdje. Ovlaštene veterinarske organizacije će i dalje provoditi registraciju i označavanje stoke, ali materijalni troškovi sredstava za označavanje i propisanih obrazaca od sada idu na teret Ministarstva poljoprivrede, dok posjednik snosi samo trošak usluge označavanja i registracije. Dakle, svi ti dokumenti i dalje su obvezni, ali njihovo izdavanje postaje besplatno za korisnike. To će poljoprivrednicima u sektoru stočarstva na godišnjoj razini donijeti uštedu od 17,2 milijuna kuna.

Kao što sam obećao, administrativno smo rasteretili sve grane stočarske proizvodnje koje će hrvatskim stočarima donijeti uštedjeti više od 17 milijuna kuna godišnje. Do sada su naši stočari plaćali izdavanje različitih potvrda i kontrola u provedbi uzgojnih programa u iznosima koji se kreću od nekoliko kuna do nekoliko stotina kuna, a od sada država preuzima troškove sredstava za označavanje i kontrolu proizvodnosti u sektoru stočarstva.“ – izjavio je  potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede, Tomislava Tolušić te podsjetio Pokrenuli smo niz mjera za oporavak našeg stočarstva, osigurali 195 milijuna kuna za nabavu i uzgoj rasplodnih junica, otvorili pristup jeftinim zajmovima s kamatom od 0,1% za mljekarski sektor.  Smanjili smo PDV na stočnu hranu, a od ove godine i na žive životinje te svježe ili rashlađeno meso.

ULTIMATE SPORTS GYM Grupni trening – 740

Inače, stočarstvo i peradarstvo su prioritetni sektori i u Programu ruralnog razvoja RH, a do sad je u okviru mjere 4 odobreno 350 milijuna kuna potpora za nova ulaganja i modernizaciju stočarskih gospodarstava. Prošle godine uveli smo novu mjeru „Dobrobit životinja“, gdje je našim stočarima na raspolaganju 150 milijuna kuna za osiguranje nadstandarda za mliječne krave, svinje, krmače i nazimice, a od ove godine i za ovce i koze. Zbog zaštite i dugoročnog očuvanja svih hrvatskih pasmina osnovali smo Banku gena domaćih životinja. Donesen je Zakon o uzgoju domaćih životinja, kojim želimo unaprijediti uzgoj domaćih životinja i stočarsku proizvodnju u Hrvatskoj, a osigurano je dvostruko više novca za uzgojna udruženja, u iznosu od 2 milijuna kuna.

Nakon administrativnog spajanja različitih agencija iz sektora poljoprivrede započeli smo i proces administrativnog i financijskog rasterećenja poljoprivrednika. Podsjetimo, od 1. siječnja 2019. godine ukinute su Hrvatska poljoprivredna agencija, Hrvatska agencija za hranu i Hrvatska poljoprivredno-šumarska savjetodavna služba.  Hrvatsku poljoprivredno-šumarsku savjetodavnu službu u cijelosti, kao i dio poslova Hrvatske poljoprivredne agencije preuzelo je Ministarstvo poljoprivrede, dok je bivši Hrvatski centar za poljoprivredu, hranu i selo, uz promjenu imena u Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu, preuzeo preostali dio poslova Hrvatske poljoprivredne agencije i Hrvatsku agenciju za hranu u cijelosti.

OBAVIJEST PROIZVOĐAČIMA AGRUMA

Pregledajte nasade na prisutnost štetnika narančinog trnovitog štitastog moljca

Objavljeno prije

poljoprivreda dolina neretve agrumi mandarine plantaža
Foto: ilustracija

Uprava za stručnu podršku razvoju poljoprivrede, pri Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, upućuje proizvođače agruma na redoviti pregled nasada na prisutnost štetnika narančinog trnovitog štitastog moljca (Aleurocanthus spiniferus), čija je aktivnost zabilježena u nasadima mandarina na pojedinim lokalitetima doline Neretve.

Narančin trnoviti štitasti moljac multivoltina je vrsta, što znači da razvija više generacija tijekom godine, te je riječ o polifagnom štetniku koji napada mnogobrojne biljne vrste, a najznačajniji su domaćini biljke iz roda Citrus (agrumi), jezgričave i koštičave voćke, te ukrasno bilje.

Izravne štete na biljkama uzrokuju odrasli razvojni stadiji i ličinke sisanjem biljnih sokova na naličju lista, a dok su neizravne štete izlučivanje medne rose, na koju se razvijaju gljive čađavice, koje smanjuju respiraciju i fotosintezu biljke, plodovi gube na tržišnoj vrijednosti.

ULTIMATE SPORTS GYM Grupni trening – 740

Obzirom na važnost proizvodnje agruma na području doline Neretve, nužno je provođenje svih fitosanitarnih mjera, koje uključuju agrotehničke, fizikalne i kemijske mjere zaštita.

AGROTEHNIČKE MJERE – oštra rezidba stabala kako bih se smanjila vlažnost i povisila temperatura zraka unutar krošnje i nasada, te na taj način se poboljšala prozračnost krošnje.

FIZIKALNE MJERE – postavljanje većeg broja žutih ljepljivih ploča u nasadima (1/10m2)

KEMIJSKE MJERE – prema FIS-u registrirani pripravci su:

  • MOVENTO – sredstvu je istekla registracija, krajnji rok za primjenu zaliha 30.10.2025.
  • PROXIMO
  • FLIPPER
  • AZATIN EC
  • NEEMIK TEN
  • PREV-GOLD

Radi mjera dodatne zaštite pčela potrebno je sve kemijske mjere u voćnjaku provoditi u vrijeme kad pčele ne lete ( u kasnim večernjim satima ) , voditi računa da je cvjetni uzrast pokošen te o primjeni insekticida opasnog za pčele obavijestiti najbližu udrugu pčelara!

Sredstva za zaštitu bilja primjenjivati u skladu s dozvolom poštujući upute na etiketi. Korisnik ne smije posjedovati, skladištiti niti primijeniti sredstva koja nisu registrirana u RH.

Sukladno Zakonu o održivoj uporabi pesticida (NN 46/2022) propisano je da su svi profesionalni korisnici sredstava za zaštitu bilja dužni voditi evidenciju o zaštiti bilja i čuvati je 3 godine kao i račune od kupljenih sredstava za zaštitu bilja te propisno zbrinuti ambalažu.

Srećko Bošković mag.ing.agr.
srecko.boskovic@mps.hr

Nastavi čitati
Pekarstvo Metkovka – Sretan Uskrs
SNJEŽANA ĆUŽE 300px

Najčitanije