Ostanimo u kontaktu
top bg
JURA SHOP – AKCIJA Vikend Sl1
JURA SHOP – AKCIJA Vikend Sl2
JURA SHOP – AKCIJA Vikend Sl3
JURA SHOP – AKCIJA Vikend Sl4
JURA SHOP – AKCIJA Vikend Sl5
JURA SHOP – AKCIJA Vikend Sl6
JURA SHOP – AKCIJA Vikend Sl7
GAZ Benz 1200x400px

GRAD METKOVIĆ

Osvrt GO HSS-a Metković na proteklu godinu

Objavljeno prije

hss

Prenosimo priopćenje Gradske organizacije HSS-a Metković u kojem se osvrću na stanje u Gradu Metkoviću u proteklih godinu dana.

Godinu dana poslije

Protekla je godina dana od lokalnih izbora, vrijeme sasvim dostatno da se nova gradska vlast uhoda, da se emocije stišaju i bengalke konačno pogase. Poslije godinu dana dobro je i poželjno na trenutak zastati, pogledati iza sebe i realno procijeniti što je bilo dobro, a što loše, što treba popraviti i onda dobro promisliti kako nastaviti dalje.

ULTIMATE SPORTS GYM Grupni trening – 740

Što je bilo dobro?

  • Dobro je što je došlo do promjene gradske vlasti jer će građani sada početi uspoređivati tko može više i bolje raditi za dobrobit Grada Metkovića;
  • Dobro je što je nova gradska vlast konačno pogledala u službena i neovisna Financijska izvješća i vidjela da gradski dug nije ni izbliza onoliki koliki bi oni htjeli da bude, iako se sa stvarnim dugom dramatično smanjuje uloga žrtve i spasiteljskog poslanja nove gradske vlasti;
  • Dobro je što se, poslije predizbornog lamentiranja i zgražanja, počelo uviđati da su zatekli Grad Metković kao grad koji funkcionira i koji ima uređene gradske službe i sve gradske ustanove: počevši od dječjih vrtića, svih škola, ustanova za kulturu, športskih objekata, socijalnih ustanova, Javne vatrogasne postrojbe pa sve do Komunalnog poduzeća, uređenog odlagališta otpada na Dubravici i novouređenog gradskog trga i parka…;
  • Dobro je što je nova gradska vlast uvidjela, taman i ne morala priznati, da je gradska vlast prije njih pokrenula, dovršila i dovršavala više projekata značajnih za grad Metković te da je na njima nastaviti tamo gdje se stalo:
    a) pa je tako dobro što su dovršili rekonstrukciju vodovodne mreže u Ulici Petra Krešimira IV – projekt prošle gradske vlasti (investicija Hrvatskih voda u iznosu od 90%, a Županijska uprava za ceste je postavila asfalt);
    b) Dobro je što su dovršili projekt prošle gradske vlasti u Ulici Zrinskih i Frankopana, – Izgradnja kanalizacijskog kolektora, rekonstrukcija vodovodne mreže, izgradnja nogostupa i asfaltiranje ulice – (investicija Ministarstva regionalnog razvoja, Hrvatskih cesta i Grada Metkovića koji je za nogostup izdvojio 200 tisuća kuna);
    c) Dobro je što se dovršavaju radovi u Hebrangovoj ulici i projekt izgradnje kanalizacijskog kolektora;
    d) Dobro je što se dovršio i projekt izgradnje vodovoda i spoj NPKL-a – projekt prošle gradske vlasti – (investicija Ministarstva regionalnog razvoja, Hrvatskih voda i Grada Metkovića);
    e) Dobro je što ova gradska vlast nije odustala od projekta uređenja Prirodoslovnog muzeja u njima mrskoj zgradi Poduha, gdje se nalazi i nova gradska knjižnica i čitaonica – (investicija Ministarstva kulture);
    f) Dobro je što se nisu usprotivili velikom državnom i međudržavnom projektu – Obrane od poplava, gdje je najveći trud uložila baš prošla gradska vlast.

Što nije bilo dobro?

  • Po našem mišljenju nije dobro što se i poslije godinu dana vide i osjećaju podjele u gradu, na svim razinama. Prava politika spaja ljude, a kriva razdvaja. Kriva politika je misliti: samo smo mi sposobni, moralni, pošteni i pobožni, a oni prije nas vrijedni su samo našeg zgražanja i prezira. – To se pokazalo kod agresivnog i ponižavajućeg preuzimanja vlasti, kod smjena ljudi u gradskim službama i poduzećima, nesnalaženja i svađa kod imenovanja ravnatelja i upravnih odbora gradskih ustanova, kod danonoćnog „kopanja“ tražeći „grijehe i propust onih prije nas“, podizanje krivičnih prijava, policijskih istraga… sve skupa je graničilo s histerijom što nikako nije dobro ni za grad ni za njegove građane.
  • Tu negdje i nalazimo razlog – što nikako nije dobro – što je nova gradska vlast, puna nepovjerenja prema svemu i svima prije njih, jednostavno raskinula Ugovor prošle gradske vlasti s Hrvatskim vodama za izgradnju prečistača i kanalizacijskih kolektora, spoj preko Neretve! Radovi su trebali biti završeni do 2015. godine. Dobili smo samo šturo objašnjenje kako projekt nije povoljan, ali nismo dobili objašnjenje zašto građani i poslije odustajanja od projekta nastavljaju plaćati (namjenski) kubik vode 2,34 kune kao naknadu za razvoj?!
  • Ne znamo, ali ne bi bilo dobro da se na isti ovakav način odustane i od drugih projekata bivše gradske vlasti: rekonstrukcija vodovodne mreže ulicama Sv. Franje Asiškoga, Fra Andrije Kačića Miošića i u Ulici Ilije Bošnjaka. Ne bi bilo dobro ni da se odustane od izgradnje kanalizacijskih kolektora u Zagrebačkoj ulici, Neretvanskih gusara, Petra Krešimira IV (do Studenca), u Mobinama i u Ulici Petra Zoranića – (Novac za projektiranje osigurale su Hrvatske vode). – Ne bi bilo dobro ni odustati od projekta uređenja Trga kralja Tomislava ispred hotela Narona pa tako u jednu cjelinu uklopiti gradski park, trg i rijeku Neretvu;
  • Nije dobro što se na ovakav način uvodi parking-naplata u Gradu: brzopleto, nestručno, svako malo mijenjajući Pravilnike o parkiranju i ne pitajući nikoga za savjet. Podsjećamo kako je bivša gradska vlast donijela istu odluku, izradila program, ali je odgodila primjenu dok se ne riješe imovinsko-pravni odnosi. Istina, treba uvesti reda u parkiranju, ali promišljeno i postupno jer ovako ostaje realna bojazan da će se u ime reda uvesti još veći nered.

I gradonačelnik gosp. Božo Petrov se osvrnuo (2. lipnja ’14.) na proteklu godinu i priznao: „Ne spavam ni približno kao prije, značajno se manje smijem, zadovoljstvo životom u odnosu na prije mjeri se u tragovima… I za kraj, ako nekad prođem kraj vas i ne javim se, ne zamjerite mi. Tad vidim samo svoje misli, ciljeve za kojima trčim da ih dostignem, jer vrijeme curi.“ – Očito da je bilo lakše i komotnije iz opozicije kritizirati, upirati prstom i zgražati se… Godina dana iskustva u vođenju Grada pokazuje, uz veliku čast, kako je to i ogromna odgovornost, jer treba svakodnevno odgovarati na zahtjeve i izazove koji često nadilaze mogućnosti i dobru volju pojedinca, pa i kada daješ sve od sebe, opet nije dovoljno. HSS Grada Metkovića nudi suradnju gradskoj vlasti na čelu s gradonačelnikom jer želimo, bez obzira na sve, aktivno i konstruktivno pridonositi napretku našega Grada i boljem životu svih njegovih građana.

PREDSJEDNIK GRADSKE ORGANIZACIJE HSS METKOVIĆ
mr. sc. Stipo Gabrić Jambo

Pekarstvo Metkovka – Kolači
SNJEŽANA ĆUŽE 300px

Najčitanije