Ostanimo u kontaktu
Dalmata - Jura Shop Vas časti niskim cijenama! LPG Narona
GAZ Benz 1200x400px

KAKO PREVENIRATI NASILJE U ŠKOLAMA

Zajedničkim aktivnostima i jasnijim pravilnicima zaustaviti nasilje

Objavljeno prije

nasilje

Profesor Tehničke škole iz Čakovca Franjo Dragičević samo dvije godine prije odlaska u mirovinu zamalo nije ostao bez posla i egzistencije, sve zbog toga što je dvojicu učenika odgurno i fizički im se suprostavio u trenucima kad je njihova koncentracija oslabila i kada su ga počeli gađati kredama.

Kako riječi više nisu pomagale iskusni profesor odlučio je rukama (i nogama) obraniti svoj tjelesni i moralni integritet, pa je onda uslijedila vruća reakcija na društvenim mrežama i u tiskanim medijima. Iako učenici nisu pristali na liječnički pregled, nije bio malo onih koji su odmah osudili profesorovo ponašanje smatrajući da on nikako nije smio koristiti tjelesnu snagu kako bi zaustavio neprihvatljivo ponašanje dvojice učenika kojima taj ispad u toj školi nije bio prvi. Ipak, većina komentara bila je u korist profesora , prije svega zbog činjenice da drugog načina za obranu nije imao. Prema pravilnicima i etičkom kodeksu za prosvjetne radnike prijetio mu je i otkaz, čime bi u potpunosti bio devalviran njegov gotovo 40-godišnji rad s učenicima, bez ikakvih mrlja u karijeri profesora. Ipak, inspekcije, ravnatelj škole pa i resorno ministarstvo, nisu posegnuli za drastičnim disciplinskim mjerama već su mu izrekli samo upozorenje, odnosno opomenu kako bi se u slučaju ponavljanja sličnog događaja mogao dogoditi i otkaz!

Sveznalica 7400xXpx

Koje su ili koje će pedagoške ili odgojne mjere škola donijeti  za učenike zasad nije poznato, ali bit će to, izvjesno, ukor ili strogi ukor prije isključenja iz škole ukoliko budu nastavili s neprimjerenim ponašanjima, ometali nastavu, ponižavali vršnjake i profesore i tomu slično.

Obrasci rada u školama mijenjali su se kroz povijest. U novije vrijeme sve se više pažnje poklanjalo preveniranju i sprječavanju nasilja na relacijama učenik-učenik,učenik-profesor, roditelji-profesori i tako redom, zbog čega su usvojeni brojni pravilnici i protokoli koje škole moraju poštivati, zapošljavani su psiholozi i pedagozi, socijalni pedagozi, defektolozi i drugi stručnjaci, uravo radi usklađenog postupanja prema svim oblicima nasilnog ponašanja u školama, a uz sve to zaštita učenika stavljena je na prvo mjesto. Naravno, velika većina učenika marljivo i s naporima obavlja svoje školske zadaće a mnogi postižu vrhunske rezultate u školskim i izvanškolskim natjecanjima. Manji postotak učenika u osnovnim i srednjim školama od polaska u školu pokazuje znakove neprilagođenosti sustavu. Neki od njih žele se nametnuti ostalima, neki imaju određene teškoće koje stručne službe i nastavnici pokušavaju zajedno s roditeljima ispravljati u smislu socijalizacije, ali ponekad čitav taj proces zapinje u komunikaciji između roditelja, učitelja i škole. Učitelji i profesori s duljim stažom pamte bezbroj primjera verbalnog i neverbalnog nasilja na svim razinama, sve su češći i fizički napadi na njih , ali oni nemaju zaštitne mehanizme kako bi sačuvali svoje dostojanstvo. Dovoljno je da u razredu imate jednog ili dva učenika koji ne daju mira ni vršnjacima ni profesorima, pa da vam planirani sat i gradivo koje trebate obraditi, bude nepovratno upropašteno. Osim ponižavanja svojih profesora, takvi ponižavaju i svoje vršnjake koji hoće pratiti nastavu, istraživati, raditi, školovati se i stjecati cjelovito obrazovanje.

Ne začuđuju stoga zahtjevi prosvjetnih sindikata i sami prosvjetnih radnika da se napad na njih ubuduće tretira kao napad na službenu osobu! Pravilnici i protokoli morali bi biti jednostavniji, s točnim opisom sankcija za određenu vrstu prekršaja, za prvi put i za moguće naredne slučajeve, kako za učenike tako i za profesore. Nije isto kad se profesor brani, ili kad prvi izazove incident.

Jasno je da svako dijete zaslužuje punu pozornost i u školi i izvan nje i naše društvo upravo tomu teži, ali zbog čega društvo, učenici i poneki roditelji ne mogu shvatiti da i profesori, ionako potplaćeni, također zaslužuju pozornost i eliminaciju raznih pritisaka koji su posebno naglašeni pri kraju školske godine ?

Za pokazivanje mišića postoje sportski klubovi, vježablišta i natjecanja, a u školama se odgaja i obrazuje i daju putokazi za buduće životne aktivnosti.

Nitko nije za odbacivanje nestašnih učenika od kojih su mnogi devijantno ponašanje donijeli od kuće, zbog niza okolnosti. Stručnjaci u školama i izvan njih trebaju raditi upravo na otkrivanju uzroka tih i takvih ponašanja i to u suradnji s roditeljima. To je jedini način da se spriječi nasilje koje na žrtvama nasilja uvijek ostavlja dubok trag.

Piše: Pero Jakić / Metković NEWS

NAŠE GORE LIST

Preminuo poznati splitski redatelj videospotova Žare Batinović

Iskrena sućut obitelji i prijateljima. Počivao u miru!

Objavljeno prije

Foto: Ivo Čagalj / PIXSELL

Poznati splitski redatelj glazbenih spotova Žare Batinović preminuo je jutros u splitskom KBC-u, gdje se od sredine siječnja borio s koronom i upalom pluća, kako Vecernji.hr doznaje od izvora bliskog obitelji. Batinović je izgubio životnu bitku nakon što je skinut s respiratora, počeo je i komunicirati, a baš kad su svi mislili da će izvući, stigle su najgore vijesti.

Kao redatelj je snimio nekoliko stotina glazbenih spotova svim najvećim imenima u regiji poput Gibonnija, Bajage, Olivera, Lukyja, Daleke obale, TBF-a, Severine, Majki, Parnog Valjka i još mnogim drugima. Dobio je nagradu za najbolji spot u 21. stoljeću “Teške boje“.

S Batinovićem smo posljednji put razgovarali devet mjeseci nakon smrti voljenog Olivera, kada je završavao spot za pjesmu “Kad sam nasamo s njom”, koji je počeo raditi dok je pjevač još bio živ.

Sveznalica 7400xXpx

– Znate što je najzanimljvije? Ja Olivera nisam volija prije nego sam ga upoznao. Bio sam hodajući megafon koji je protiv njega govorija gdje god bi stigao. Ja sam tada bio nitko i ništa, a mislija sam da sam veličina jer sam snimija tri spota. Uvijek sam bio eksplozivna budala i radnja mi je išla brže od mozga. A zašto sam ga mrzija? Zato jer sam se tada družija s glazbenicima koji su očigledno bili ljubomorni na Olivera i blatili su ga iza leđa, a kad su bili s njim u društvu, onda je sve bilo divno i krasno – u svom stilu ispričao nam je Žare koji se s Oliverom konačno upoznao krajem 90-ih. Bila su to vremena kada su se glazbenici često družili, a njih dvojica počela su se susretati u istom društvu.

– Doveo sam ga ispred crkvice svetog Nikole, posjeo na skale, snimija prvu i drugu strofu i refren. Sve je bilo gotovo u 15 minuta. Vidim ja, Oliver me gleda onim svojim “japanskim očima” i šapće mi: “Ajde, priznaj da je skrivena kamera. Ne virujem da smo već gotovi.” Bio je šokiran da smo već gotovi. Tu me odmah zavolija jer svako naše snimanje ne bi trajalo duže – sa smiješkom je ispričao Batinović koje se prisjetio i kako mu se na promociji tog spota Oliverova supruga Vesna posebno zahvalila rekavši mu kako “njen Oliver više nema najgore spotove u zemlji”.

Za Olivera je napravio 15 spotova, dva dokumentarna filma i dvostruki DVD i to u periodu od šest godina – od 2000. do 2006.

– Prvi i jedini put kad sam nekog molija da mu snimim spot bilo je upravo za pjesmu “Kad sam nasamo s njom”, koji smo počeli i nismo završili. Zato na ovaj način i želim odati počast velikom umjetniku i konačno završiti taj spot – ispričao je Žare i dodao kako su mu Oliver i Bajaga jedina dva pjevača s ovih prostora s kojima je uživao raditi i koji su ga punili pozitivom, piše Vecernji.hr.

Iskrena sućut obitelji i prijateljima. Počivao u miru!

Nastavi čitati
Pekarstvo Metkovka – Krafne 300×250
SNJEŽANA ĆUŽE 300px

Najčitanije