SEZONA BOLJA OD OČEKIVANJA
U neretvanskom priobalju 50 posto manje turista

Proteklih smo godina u ljetnim mjesecima pisali o rekordnom broju dolazaka turista i ostvarenih noćenja na području neretvanskog priobalja i najavljivali nove, još bolje rezultate.
Ove godine zbog narasle korona-krize ti su rezultati daleko skromniji, ali postoji nada da će do kraja godine ipak biti nešto bolji u odnosu na očekivanja .
Na području TZ Slivno, znači u naseljima Klek, Komarna, Duboka i Blace, od početka godine ostvareno je 7.055 dolazaka gostiju i 60.154 noćenja.
To je za 48 posto manje nego u istom razdoblju prošle godine, potvrdila nam je Dragana Čović iz TZ općine Slivno.
Na svi sreću, u drugoj polovini srpnja nešto je povećan broj dolazaka pa tako i noćenja. Prognoze u travnju i svibnju bile su negdje na oko 30 posto u odnosu na prošlogodišnje razdoblje.
Doduše, po broju dolazaka i ostvarenih noćenja prednjači Klek, dok su u nekim drugim naseljima rezultati nešto slabiji.
U Kleku u TN Klek trenutačno boravi više od 100 gostiju iz Ukrajine, dijelom su popunjeni manji hoteli i privatni smještaj, a praznih postelja ima.
Prema strukturi gostiju, najviše je turista u neretvanskom priobalju iz Poljske, slijede ih gosti iz BiH, Češke, Hrvatske, Njemačke, Slovenije i Ukrajine.
U naseljima općine Slivno zbog pandemije koronavirusa otkazane su brojne i nekada dobro posjećene ljetne gastronomske i zabavne priredbe. Iznajamljivači ističu da je važno „preživjeti“ ovo ljeto i obaviti pripreme za sljedeću turističku sezonu.
Za dolinu Neretve nemamo točne podatke o broju dolazaka i noćenja, ali je sigurno da su ugostitelji, agencije i drugi u turističkom čancu u problemima.
To se posebno odnosi na obrte koji se bave foto-saffari izletima s obzirom na manjak kruzera i turista koji stižu zrakoplovima do Dubrovnika.
Stoga uporni ugostiteljski i turistički djelatnici nastoje osmisliti i promovirati razne vrste izleta za domaće goste, u obostranom interesu jednih i drugih.
Sigurno je da će otkazivanje brojnih ljetnih manifestacija u dolini Neretve utjecati na manji broj dolazaka i broja noćenja gostiju. Među njima je svakako i Maraton lađa koji će se održati bez gledatelja.
Ipak, ne treba zaboraviti nastojanja gradova i općina da u ljetnom razdoblju organiziraju proslave blagdana, razne izložbe, sportska natjecanja, i slične aktivnosti uz prdržavanje svih epidemioloških mjera.
Novosti2 sataRADNO VRIJEME TRGOVINAPekarstvo Metkovka ove nedjelje radi na četiri lokacije u dolini Neretve
Novosti3 danaISKORISTITE ODLIČNE POPUSTE ZA JEFTINIJU KUPOVINUKućni sajam FIS u Ljubuškom, Brčkom i Doboju 15. i 16. svibnja 2026.
Novosti2 danaMJESEC KUHINJA U FIS-uDo kraja svibnja u svim FIS centrima traje sniženje od 15% na kompletan asortiman kuhinja
Crna kronika2 danaPGP METKOVIĆSankcioniran zbog isticanja neprimjerenih simbola na graničnom prijelazu
Novosti3 danaODBOR ZA JAVNA PRIZNANJAObjavljen javni poziv za dodjelu javnih priznanja Grada Metkovića
Novosti2 danaPRIJENOS UŽIVOSvečana sjednica Skupštine Dubrovačko-neretvanske županije
Glazba3 danaTRADICIONALNO POVODOM DANA ŽUPANIJEMladi glazbenici nastupaju s Dubrovačkim simfonijskim orkestrom
Novosti2 danaDANI OTVORENIH VRATANajava promocije policijskog zanimanja u Metkoviću





















