Ostanimo u kontaktu
MAXMART Akcija na keramiku 20+50 posto
JURA SHOP – AKCIJA Vikend Sl1
JURA SHOP – AKCIJA Vikend Sl2
JURA SHOP – AKCIJA Vikend Sl3
JURA SHOP – AKCIJA Vikend Sl4
JURA SHOP – AKCIJA Vikend Sl5
JURA SHOP – AKCIJA Vikend Sl6
GAZ Benz 1200x400px
CAPITAL COMPANY – Prodaja stanova

UDRUGA DOBRA

Svi zajedno za tradiciju i očuvani okoliš: Održan početni sastanak Erasmus+ projekta u Škofjoj Loki

Objavljeno prije

a44e4955 60e7 465f 98de efc4d9bff58b

U četvrtak i petak, 13. i 14. veljače 2025. godine, u slikovitom slovenskom gradiću Škofja Loka održan je Kick-off meeting Erasmus+ projekta Svi zajedno za tradiciju i očuvani okoliš. Ovaj inicijalni sastanak okupio je predstavnike partnerskih organizacija iz Hrvatske i Slovenije. Udruga DOBRA je nositelj projekta, a partnerske organizacije su HKUD Komušina, Zajednica Pape Ivana XXIII i udruga Desanska ognjišta, a partneri su se sastali kako bi zajednički utvrdili smjernice i ciljeve projekta koji će se provoditi u nadolazećem razdoblju.

Projekt Svi zajedno za tradiciju i očuvani okoliš (Tradition4Environment) provodi se u sklopu programa Erasmus+ (KA210-ADU – Small-scale partnerships in adult education) i usmjeren je na razvoj inovativnih terapijskih metoda za osnaživanje i edukaciju edukatora koji rade sa marginaliziranim članovima društva kroz aktivnosti koje vode očuvanju nematerijalne kulturne baštine. Kroz razmjenu znanja, iskustava i najboljih praksi, te kroz inovativne edukativne programe i interaktivne radionice, sudionici će raditi na podizanju svijesti o važnosti očuvanja tradicijskih zanata i održivog upravljanja okolišem (npr. obnova suhozida na području delte Neretve). Posebna pažnja posvećena je radu s marginaliziranim skupinama, uključujući odrasle u procesu resocijalizacije.

Na sastanku u Škofjoj Loki detaljno su predstavljene glavne aktivnosti koje će se provoditi u okviru projekta. Među ključnim projektnim ciljevima istaknuti su:

ULTIMATE SPORTS GYM Grupni trening – 740
  • Organizacija edukativnih radionica za odrasle o tradicijskim zanatima i ekološki održivim praksama.
  • Promocija kulturne baštine kroz lokalne i međunarodne događaje.
  • Razvoj digitalnog alata za učenje o tradiciji i zaštiti okoliša.
  • Uspostava dugoročne mreže suradnje između sudionika iz različitih zemalja.
  • Proširenje aktivnosti na različite ciljane skupine te edukacija o provedbi ovakvih aktivnosti kroz Erasmus+ projektnu shemu
  • Projekt je nastavak suradnje organizacija koje već dugi niz godina aktivno djeluju na području očuvanja kulturne baštine i zaštite okoliša. Partneri iz Hrvatske posebno su istaknuli važnost uključivanja lokalne zajednice i različitih društvenih skupina i pojedinaca u projektne aktivnosti, dok su slovenski domaćini predstavili primjere dobre prakse u očuvanju starih zanata i održivom razvoju. Ovo je prvi takav projekt malih partnerstava na području delte Neretve, što je značajan korak za razvoj društva i širenje modela edukacije i resocijalizacije kroz tradicijske zanate.

Osim početnog sastanka uživo, održana su i dva online sastanka partnera – 10. siječnja i 7. veljače 2025. godine. Sljedeći online sastanak planiran je za 24. veljače 2025. godine, gdje će se dodatno definirati sljedeći koraci i dogovoriti konkretne aktivnosti koje će se provoditi u nadolazećim mjesecima.

Nakon uspješnog početnog sastanka, sudionici su definirali daljnje korake projekta. U narednim mjesecima planirane su studijske posjete korisnika partnerskim zemljama, organizacija radionica te izrada digitalnih edukativnih materijala. Osim toga, posebna pažnja bit će posvećena promociji rezultata projekta kako bi se osigurala njegova dugoročna održivost. 

Projekt Svi zajedno za tradiciju i očuvani okoliš financiran je iz programa Erasmus+ te predstavlja važan korak u povezivanju kulturne baštine i ekološke održivosti. Kroz suradnju i razmjenu iskustava, partnerske udruge vjeruju da će doprinijeti očuvanju tradicionalnih znanja i vještina te podići svijest o važnosti zaštite okoliša za buduće generacije.

APLIKACIJA KRIZOR

Razvili aplikaciju i metodu koja bi u kriznim situacijama mogla spasiti brojne živote

Naš Ivo Baćilo jedan je od trojice mladih programera koji su razvili aplikaciju za “građansku sigurnost” koja bi mogla pomoći u kriznim situacijama

Objavljeno prije

630400250 aplikacija krizor

Prirodne nepogode poput potresa ili poplava na test stavljaju sve hitne službe, ali i građane koji se u takvoj situaciji nađu. I dok su neki svjesni situacije i znaju kako reagirati, drugi se ponašaju pomalo izgubljeno i ne znaju ni kome se obratiti za pomoć.

Upravo su na ljude u takvim, hitnim, situacijama mislila trojica informatičara kad su došla na ideju za razvoj aplikacije za pametne telefone koja bi mogla pomoći u komunikaciji s hitnim službama.

Ideja za aplikaciju došla mi je, kao glavnom začetniku, nažalost, primarno kroz medijske izvještaje tijekom prirodnih nepogoda, poput potresa u Zagrebu, Petrinji i okolnim mjestima te iskustva u redovnim poplavama u mom rodnom zavičaju Doline Neretve, objašnjava za Zimo jedan od autora aplikacije, Ivo BaćiloNemiri u svijetu svakako su bili još jednim faktorom. Krizorom, želimo poboljšati postupke građana u slučaju prirodnih nepogoda, situacija gdje je potrebna hitna pomoć, i u ostalim kriznim situacijama. To su teme koje se tiču civilne zaštite, ali koristimo izraz “građanska sigurnost” kako bismo trenutno izbjegli pomisao ljudi da se radi o službenoj aplikaciji Sektora civilne zaštite RH.

ULTIMATE SPORTS GYM Grupni trening – 740

Aplikacija Krizor, koja je trenutno dostupna u Google Play trgovini, na jednom mjestu nudi ključne informacije za krizne situacije, poput lokacija i informacija o policijskim postajama u Hrvatskoj, domovima zdravlja, što napraviti u slučaju poplave ili požara i slično.

Kako ističe Baćilo, sama izrada aplikacije trajala je dva mjeseca, a krenuli su s verzijom za Android iz jednostavnog razloga što je za završnu fazu razvoja aplikacije za iOS, tzv. “kompajliranje”, potreban XCode program koji je trenutno dostupan samo na Mac uređajima, kakve ne koriste i ne posjeduju.

Kako koristimo radni okvir Apache Cordova, tako imamo jedan “code base” za oba operativna sustava, pa nam neće biti potrebno prilagođavati programski kod, ističe Baćilo.

Osim njega, na aplikaciji su surađivali i Bruno Pušić te Niko Turčinov. Sva trojica dolaze s Tehničkog veleučilišta u Zagrebu. I dok je Pušić već diplomirao i radi kao programer, Baćilo i Turčinov još uvijek studiraju i to informatiku. Nadaju se da bi im i ova aplikacija mogla otvoriti neka vrata u poslovnom svijetu u budućnosti.

63040015 aplikacija krizor

Razvili vlastitu metodu signaliziranja

Ono što je posebno zanimljivo je da su u aplikaciji koristili RLCS metodu (Rescue Light Communication System).

Ukratko, radi se o prilagođavanju već postojećih sustava za obavještavanje na temelju boja, za civilnu uporabu, u svrhu spašavanja. Primjerice, ISO 22324 standard usmjeren je na precizno izvještavanje javnosti o stupnju opasnosti, ali RLCS-om, taj koncept korištenja boja za prenošenje informacija prilagođen je i stavljen u ruke pojedinca. RLCS je trenutno implementiran u našoj aplikaciji, s planovima za zasebnu RLCS aplikaciju za internacionalnu uporabu,

Kako funkcionira? RLCS koristi prošireni RYB model boja, uz dodatak bijele, za prijenos specifičnih poruka

  • Zelena – U redu sam.
  • Plava – Trebam zalihe.
  • Žuta – Imam lakše ozljede.
  • Narančasta – Prijetnja opasnosti.
  • Crvena – Imam teške ozljede.
  • Ljubičasta – Poruka primljena.
  • Bijela – Pomoć je na putu.

Korisnik može odabrati jednu ili dvije boje za prijenos poruke. Ako se odabere samo jedna boja, zaslon će naizmjenično mijenjati tu boju i crnu kako bi sustav bio uočljiviji spasiocima ili drugim osobama.

Međutim, pojašnjava Baćilo, korištenje ovim sustavom moguće je i bez mobilnog uređaja, uz pomoć fizičkih predmeta određene boje.

Spektar boja RYB (uz dodatak bijele boje) korišten je umjesto RGB spektra, jer je pojedincu lakše pronaći komad odjeće ili predmet narančaste boje, u odnosu npr. na RGB-ov cijan. Također, dodatan razlog za odabir RYB spektra jest veća vizualna razlika nijansi, čime se na daljinu olakšava raspoznavanje upotrebljene boje, pa tako i određene poruke.

63040027 aplikacija krizor

Trenutno, ova metoda treba još uvijek nije korištena u uvjetima kriznog stanja, ali “unutarnji” testovi s kolegama pokazali su kako RLCS najbolje djeluje u noćnim uvjetima, zbog uporabe nijansi boja s visokom vidljivošću, uz efekt “bljeskanja ekrana”. Tijekom danjeg svjetla, ekran uređaja ne ističe se dovoljno “golom oku”, ali je moguće koristiti objektiv kamere drugog uređaja kako bi se približila slika, i zaključilo o kojoj se boji radi, dodaje Baćilo koji je sam obradio i razvio ovu metodu.

A što se tiče same metode, ciljaju međunarodno.

U kontekstu RLCS-a kao internacionalne metode, nastojimo stupiti u kontakt s UNDRR-om, Crvenim Križem te Međunarodnim odborom za pomoć (IRC), kako bismo standardizirali RLCS. Krizor je potpuno besplatan, a RLCS također stavljamo na otvoreno, besplatno korištenje svima, naglašava Baćilo.

Razvijena bez sudjelovanja državnih tijela

Zanimljivo, iako je aplikacija namijenjena javnoj upotrebi i općoj sigurnosti u kriznim situacijama, nije razvijana uz sudjelovanje bilo kakvih državnih agencija ili tijela.

Korišteni su javno dostupni državni izvori, kao što je prethodno navedeno, uz iznimku podataka od DVD-ovima i JVP-ovima. Kako nam je trebao popis svih ustanova vezanih za vatrogastvo, dostupni adresar na poveznici https://hvz.gov.hr/adresar-vatrogasnih-organizacija/154, nije odgovarao našoj primjeni, pa smo zasebno zatražili popis istih od gospodina Nikole Jagodina, voditelja baze podataka hrvatske vatrogasne zajednice – VATROnet-a. Ovom prilikom osobito zahvaljujem njemu kao i glavnom vatrogasnom zapovjedniku, gospodinu Slavku Tucakoviću na brzom odgovoru i razumijevanju, naglašava Baćilo.

63040020 aplikacija krizor

Do sad je aplikacija bila u testnoj fazi, kad su ju testirali samo oni koji su dobili direktan link, no komentari su ohrabrujući.

Kroz obavezno Google “zatvoreno” testiranje od 2 tjedna, u kojem su bili uključeni prijatelji i obitelj, dobili smo pozitivne dojmove, neki su čak i pokazivali aplikaciju i ostalim prijateljima (jer oni još tad nisu mogli pristupiti istoj). Više njih je predložilo uvođenje prijedloga na engleski jezik kako bi informacije o hitnim službama bile dostupne turistima i ostalima, što smo i uvažili.
Vjerujemo u njen koncept i u njenu svrhu. Krizor nije aplikacija koja se koristi svakodnevno (na svu sreću), nego u slučaju kriznih situacija. Ne želimo da je korisnici deinstaliraju prilikom oslobađanja prostora uređaja, pa osobitu pozornost obraćamo na količinu pohrane koju zauzima aplikacija (nekad i Android sustav automatski predlaže deinstalaciju rijetko korištenih aplikacija)
, istiće Baćilo te poziva i druge da preuzmu aplikaciju, testiraju ju i jave im povratne informacije kako bi ju mogli dodatno unaprijediti.

No, tim koji ju je razvio ne želi stati samo na tome.

U pitanju buduće suradnje s državnim tijelima, a osobito stožerom civilne Zaštite RH i HGSS-om, istoj se toplo nadamo. Ipak, prvo nam je potrebno više povratnih informacija korisnika, kako bismo im predstavili najbolju moguću verziju aplikacije, dodaje na kraju Baćilo.

Izvor: Zimo.hr
Foto: Ivan Baćilo

Foto-galerija

Nastavi čitati
Pekarstvo Metkovka – Sretan Uskrs
SNJEŽANA ĆUŽE 300px

Najčitanije