MEĐUNARODNI DAN RIJETKIH BOLESTI
Pročelje GKS-a Metković večeras je osvijetljeno ljubičastom bojom ‘S rijetkima svaki dan, a ne svake prijestupne’
Ovogodišnji slogan kampanje kojom Hrvatski savez za rijetke bolesti obilježava Međunarodni dan rijetkih bolesti je ‘S rijetkima svaki dan, a ne svake prijestupne’

Pročelje Gradskoga kulturnoga središta Metković večeras je osvijetljeno ljubičastom bojom. Metković se tako pridružio gradovima diljem Hrvatske koji, osvjetljavanjem građevina od posebnoga značaja, obilježavaju Međunarodni dan rijetkih bolesti te pružaju podršku svima onima koji boluju od takvih bolesti.
Rijetke bolesti su one koje pogađaju pet osoba na 10 000 stanovnika, što znači da u Hrvatskoj od rijetkih bolesti boluje preko 200 tisuća ljudi, od kojih polovicu čine djeca. Prema podatcima udruženja za rijetke bolesti Eurordis, postoji više od 6000 rijetkih bolesti od kojih boluje između 30 i 40 milijuna ljudi u EU-u, a među njima je oko 50 % djece.
Kako je objavljeno na stranici Hrvatskoga zavoda za javno zdravstvo, oko 80 % rijetkih bolesti ima genetski uvjetovanu etiologiju, a druge su rezultat infekcije, alergije i okolišnih uzroka. Utjecaj takvih bolesti na bolesnike, njihove obitelji i njegovatelje je velik, a često ostanu i nedijagnosticirane zbog nedostatnog znanja ili teškoća. Mnogi se nedostaci povezuju s rijetkim bolestima – nedovoljna informiranost o rijetkim bolestima, nezadovoljavajuća medicinska skrb, nedovoljno dostupna terapija, nedostatak šifri za rijetke bolesti u Međunarodnoj klasifikaciji bolesti Svjetske zdravstvene organizacije. Za velik dio rijetkih bolesti još uvijek nisu pronađeni u potpunosti učinkoviti lijekovi, dok su za one za koje postoje, lijekovi uglavnom skupi i nedostupni većini pacijenata.
Zbog potrebe da se skrb za oboljele od rijetkih bolesti kontinuirano unapređuje i da se javnost o tome senzibilizira, svake se godine obilježava Međunarodni dan rijetkih bolesti. Ovogodišnji slogan kampanje kojom Hrvatski savez za rijetke bolesti obilježava Međunarodni dan rijetkih bolesti je ‘S rijetkima svaki dan, a ne svake prijestupne’.
Novosti3 sataRADNO VRIJEME TRGOVINAPekarstvo Metkovka ove nedjelje radi na deset lokacija diljem doline Neretve
Novosti3 danaSEDMODNEVNA SUPER PONUDAFIS Ljubuški – ostvarite popuste i ovog tjedna
Novosti3 danaSAZNAJTE KAKO OČUVATI PRINOS I KVALITETU MANDARINANova strategija suzbijanja mediteranske voćne muhe
Novosti3 danaDOM ZDRAVLJA DNŽ - ISPOSTAVA METKOVIĆEdukacija o zdravom načinu života u Metkoviću: Građani pozvani na besplatno predavanje
Novosti3 danaNADBISKUPSKI ORDINARIJATNova imenovanja i promjene u Župi sv. Ilije u Metkoviću
Crna kronika3 danaDUBROVNIK, KORČULA I METKOVIĆDubrovačko-neretvanska policija tijekom vikenda drogu pronašla kod 10 osoba
Novosti3 danaGRAD METKOVIĆObavijest o privremenoj regulaciji prometa: Uklonite vozila s parkirališta u Gradskome parku
Sport3 danaDRUGU GODINU ZAREDOMNeretvin kapetan Mario Marić najbolji igrač Treće NL Jug























