PAZI STAKLO / FRAGILE
Prirodoslovni muzej Metković poziva na izložbu nakita i skulptura od recikliranog stakla Antonije Gospić

Izložba nakita i skulptura od recikliranog stakla Antonije Gospić u Prirodoslovnom muzeju Metković u sklopu obilježavanja Međunarodnog dana muzeja s temom: Moć muzeja (The Power of Museums),
Stvaranje umjetničkog djela korištenjem odbačenih predmeta tzv. upcycling zahtijeva mnogo sati istraživanja i eksperimentiranja s materijalima i njihovim mogućnostima. Stakleni otpad koji se nažalost može pronaći u prirodi ili kako pluta u moru, u rukama umjetnika poput Antonije Gospić dobiva novi život. Ovaj ciklus staklenog nakita i skulptura izrađenih puhanjem stakla na plameniku i tehnikom staklene fuzije umjetnica temelji na ideji samoodrživosti i recikliranja. Koncept nadilazi konvencionalno recikliranje materijala stvaranjem predmeta koji premašuju ekonomsku, kulturnu i društvenu vrijednost izvornog proizvoda.
Ovaj pokret je također vrlo zanimljivo edukativno sredstvo za podizanje svijesti u društvu, posebno među djecom, o posljedicama našeg nemarnog odnosa prema okolišu, te važnosti recikliranja, pa je tako i UN proglasio 2022 . Međunarodnom godinom stakla i temeljnih znanosti kao i održivog razvoja.
Antonija Gospić rođena je u Zadru 1980. godine.
Edukaciju u staklarskim tehnikama započela je pod vodstvom obitelji Podhraški, poznatih staklopuhača iz Huma na Sutli, te nastavila u školi Abate Zanetti u Muranu , gdje je završila tečaj obrade stakla i izrade staklenih predmeta na plameniku, te napredni tečaj izrade staklenih perli, pod mentorstvom američke umjetnice Kristine Logan. Educirala se i u staklarskim studijima u Irskoj i Velikoj Britaniji, a pri Hrvatskoj obrtničkoj komori položila je majstorski ispit, te stekla zvanje majstor staklar. Rad sa staklom u radionici Muzeja antičkog stakla otvorio joj je brojne nove mogućnosti i proširio kreativne obzore. Kao djelatnica Muzeja, izrađuje unikatne staklene predmete i nakit za muzejsku suvenirnicu. Svoj vlastiti asortiman, u kojem spaja ručno oblikovano staklo, metal i razne druge materijale, kreira u slobodno vrijeme u svom kućnom studiju. Njezin nakit i uporabni i ukrasni predmeti potpuno su ručno izrađeni i unikatan, ili su dio male serije od nekoliko komada.
Radovi su višestruko nagrađivani na županijskoj i državnoj razini. Uz nekoliko priznanja na Festivalima suvenira Zadarske županije, nagrađena je zlatnom medaljom na međunarodnom sajmu inovacija ARCA 2012, priznanjem ‘Plavi cvijet’ Hrvatske turističke zajednice za najbolji suvenir primorske Hrvatske 2012. godine, te priznanjem ‘Nasmiješeno sunce’, za najbolji suvenir grada Zadra za 2012. godinu. Posebna čast bila je izraditi staklenu ogrlicu za švedsku kraljicu Silviu koja je, sa suprugom kraljem Carlom Gustafom, u travnju 2013. posjetila Zadar i Muzej antičkog stakla.
U ORGANIZACIJI GRADSKE KNJIŽNICE METKOVIĆ
U Metkoviću održan književni susret s Julijanom Matanović i Pavlom Pavličićem

U organizaciji Gradske knjižnice Metković sinoć je u Gradskome kulturnom središtu održan književni susret s Julijanom Matanović i Pavlom Pavličićem, poznatim hrvatskim književnim parom.
U razgovoru s ravnateljicom Gradske knjižnice Metković Vesnom Vidović govorili su o knjigama i pisanju, o prijateljstvu, životnim osloncima, književnosti i vječitim pitanjima koja su iznimnim književnim talentom obrađena u njihovom bogatom opusu.
Julijana Matanović, hrvatska je književnica koju osjećamo kao prijateljicu, a njezinu knjigu kao sigurno utočište. I kao spoznaju koliko je život lijep unatoč životnim preprekama.Već od prve knjige tematiziranje literature stalno je mjesto proze Julijane Matanović. Prepliće književno-znanstveni i beletristički stil, koristi intertekstualne i metafikcijske postupke, a kao polazišta nerijetko koristi autobiografske elemente i građu s kojom radi kao sveučilišna profesorica književnosti.
Pavao Pavličić, hrvatski je književnik u čijem bogatom proznom opus čitamo fantastične trilere, napete krimiće kojih se radnja odvija u poznatom nam prostoru. Kroz svoje romane pisao je i o pitanjima umjetničke originalnosti i autorstava, o ispreplitanju umjetnosti i zbilje, dobra i zla, zaborava i pamćenja.
- Novosti2 danaVINARIJA DEAK PONOVO ODUŠEVLJAVA SVJETSKIM PRIZNANJIMA!
Plavac mali ‘Veritas’ i Pošip ‘Ćaća moj’ – Vinarije Deak, u Londonu okrunjena prestižnom svjetskom nagradom ‘Decanter’
- Novosti2 danaGRADSKA TRŽNICA METKOVIĆ
S radom započela obnovljena Mala tržnica
- Sport3 danaNEXTGEN NERETVA CUP
Donosimo rezultate prvog dana turnira U14, u otvaranju Neretvini pioniri slavili protiv Igmana
- Sport1 danU FINALU BOLJI OD JADRANA LP
Pioniri Neretve osvojili prvi NextGen Neretva Cup U14