U kolovozu 1971. godine uglavnom su privedene kraju sve pripreme za početak emitiranja Radio Metkovića. U rujnu je održana audicija za spikere pod nadzorom pokojnih profesora Ive Bućana, Ante Brečića Feđe, te novinara iz Splita Frane Jurića, Miroslava Orlovića i Hrvoje Šakote.
Temelje za osnivanje Radio Metkovića udario je legendarni Miroslav Orlović osnivanjem svoje Radio-šupe i nizom tehničkih izuma.
Nakon audicije krenula su ispitivanja čujnosti, usmjeravanje antenskog sustava, kadrovsko ekipiranje, a sve u okviru Narodnog sveučilišta čiji je direktor bio prof. Nikola Marević.
Prvi veliki projekt realiziran je 26. listopada 1971. godine, kada je organiziran prijenos govora tadašnjeg visokog političara Mirka Tripala Mike i kada se na Gradskom trgu okupilo više tisuća ljudi.
Novi medij imao je odmah emisije vijesti, čak i dnevnike, emisiju želja i pozdrava, reklamne spotove, razgovore i puno drugih sadržaja.
U siječnju i veljači 1972. godine onodobni političari prorijedili su kadrovsku strukturu izgonom pojedinih djelatnika i doveli druge.
Radio postaja Metković imala je nekoliko duljih i kraćih prekida u emitiranju, do devedesetih godina.
Već u ljeto 1991.godine Tomislav Jerković rukovodio je pripremama za početak emitiranja, može se slobodno reći, Ratnog Radio Metkovića.
Angažirani su tehničari, novinari, voditelji, urednici, koji su zajedničkim naporima u svim godinama Domovinskog rata davali ogroman doprinos širenju istine o Domovinskom ratu, danomice prateći sva zbivanja na bojištima, ali i u gospodarstvu tadašnje Općine Metković, u sportu i kulturi. Pri tomu su novinari Radio Metkovića i svi djelatnici servisirali brojne radio-postaje u Hrvatskoj o ratnim zbivanjima na području doline Neretve, odnosno Južnog bojišta.
Građani su putem radija doznavali sve o zračnim i drugim uzbunjivanjima, a u podrumima im je radio bio gotovo jedina veza sa svijetom.
Čini nam se da bi 50-tu obljetnicu osnivanja Radio Metkovića i 30-tu obljetnicu osnivanja Ratnog Radio Metkovića, ipak na određeni način trebalo sadržajnije obilježiti.
Makar jednim okruglim stolom o značaju i ulozi medija u Domovinskom ratu na neretvanskom i širem prostoru.