PRIRODOSLOVNI MUZEJ METKOVIĆ
Otvorena izložba keramike ‘Soline’, autorice Marite Burić Teskera
“Nastojim kroz taktilnu memoriju prenijeti ljepotu prirode, zabilježiti pojavu, doživljaj trenutka, sjećanje i osjećaj…” –svoj dugogodišnji umjetnički rad opisuje autorica Marita Burić Teskera
Izložba keramike pod nazivom „Soline“ autorice Marite Burić Teskera jutros je otvorena u Prirodoslovnom muzeju Metković. Autoricu je predstavila ravnateljica Muzeja, Ivana Baće.
“Nastojim kroz taktilnu memoriju prenijeti ljepotu prirode, zabilježiti pojavu, doživljaj trenutka, sjećanje i osjećaj…” – riječi su kojima autorica Marita Burić Teskera opisuje svoj dugogodišnji umjetnički rad.
Marita Burić Teskera rođena je 1969. godine u Kominu na ušću Neretve. Diplomirala je Vrtlarstvo i oblikovanje pejzaža na Agronomskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Radi kao ovlaštena krajobrazna arhitektica u Zagrebu. Živi i stvara u Velikoj Gorici.
Oduvijek je zanima umjetnost. Potrebu kreativnog izražavanja ostvaruje kroz rad s glinom kojom se počela baviti prije deset godina. U svom radu često se služi uzorcima iz prirode koja joj je trajna inspiracija. Kontinuirano sudjeluje na domaćim i inozemnim specijaliziranim radionicama i seminarima iz područja keramike i porculana. Nove ideje generiraju iz uspostave emocionalne veze s temom. Kad zasićena svakodnevnicom raspršujem svoje misli i ulazim u maštu, tad se oslobađa latentna toplina stvaranja, koja nastaje kad materijal promjeni agregatno stanje.
Članica je H L D-a i U L U PUH-a u Zagrebu. Izlagala je samostalno i na šezdeset skupnih žiriranih izložbi u Hrvatskoj, Italiji, Sloveniji i virtualno u Tunisu. Na izložbi Centrum mundi u Ludbregu 2018. osvaja prvu nagradu. Godine 2020. organizira međunarodnu skupnu izložbu keramike Granule u Botaničkom vrtu PM F-a u Zagrebu i Instalaciju Granule 2021. u parku Bundek u Zagrebu. Svojim radom želi po – taknuti uživanje u detalju i zamjećivanje stvari u prirodi oko nas.
„gruda zemlje, komadić ljubavi…“
U Maritinim rukama, glinena kugla postaje medij za izražavanje – provodnik emocija i platno za dušu. Dok je prsti oblikuju, um pronalazi utjehu u ritmičkom plesu između misli i djelovanja. Postoji intiman dijalog između kreatora i kreacije, kaos digitalnog doba utišava i zamjenjuje ga utočište kreativnog tijeka, predah od neumornog zujanja i ponovno otkrivanje jednostavne radost prisutnosti u trenutku. Crpeći kreativnu inspiraciju iz prirode, umjetnica je doslovno transformira uzimajući glinu i minerale iz zemlje i manipulirajući njima u nešto novo.
Tri glavne teme keramičke umjetnosti u prošlom stoljeću žive i danas u njenom djelu – Skulptura i apstrakcija(Lote), Priroda i krajolik(Oseke) i Površina i dekoracija(Jara) – pokazujući kako iste kreativne niti svaka generacija drugačije tumači.
GALERIJA GKS-a METKOVIĆ
U Metkoviću otvorena izložba slika Matka Trebotića
U Galeriji Gradskoga kulturnog središta u Metkoviću sinoć je otvorena izložba slika Matka Trebotića, jednoga od najpoznatijih hrvatskih slikara.
Trebotić se metkovskoj publici predstavio ciklusom pod nazivom ‘Mediteran – nove slike’. Izložbu je otvorila ravnateljica Ustanove za kulturu i sport Metković Zrinka Mijoč, a osim autora, o Trebotićevom bogatom dosadašnjem radu i slikama izloženima u Galeriji iscrpno je govorio povjesničar umjetnosti Joško Belamarić, ujedno i autor predgovora u katalogu.
„Misteriozna vitalnost ruke staroga majstora koja uspijeva do zadnjeg daha slikati snažnim, strastvenim potezima teško je objašnjiva. Clark veli da dolazi od duge asimilacije života koja se prenosi kroz dodir. Dolazi možda i iz umjetnikova nagona da se u punoj zrelosti života razriješi obzira prema sredini u kojoj stvara, iz osjećaja slobode, iz poriva koji ga goni da iz mozga i duha i unutarnjih emocija izvuče na javu bjeline platna oblike o kojima piše već stari Lukrecije: oblike koji lete, oblike koji plešu, slike koje susreće u snu i na javi…
Tako radi i Matko Trebotić, slikajući na pragu svoje devedesete godine furioznom gestom. Ove slike sumiraju čitav njegov umjetnički put.
Njegov opus razvijao se kroz proteklih nekoliko desetljeća od privlačne likovne kantilene bogate zavičajnim lozinkama, do uistinu sugestivnih slika za koje je karakterističan čitav paket operativno-graditeljskih znakova koji se rastvaraju u grozničavoj gestualnosti gustih simboličkih značenja, gestualnost koja ponegdje dopire do drippinga, a koja sama po sebi monumentalizira njegove slike. Dovoljno se u tom smislu podsjetiti voluminoznih alegorijskih instalacija koje su predstavljale uistinu povišenu tragičku panoramu ratnih događaja koji su 1990-ih potresli Hrvatsku. Raznovrsna i raznosmjerna modernistička stilska prisezanja (lirska apstrakcija, informelski uzorci, slobodne nadrealističke asocijacije, razni konceptualni izleti) karakteristična su za sve faze Trebotićeva slikarstva iznimne metierske gustoće.
Svim time Trebotić se potvrdio ne samo kao svojevrsna klasična marka hrvatske suvremene umjetnosti, nego i kao mudar slikar koji svoju žetvu pažljivo zna pospremiti u korice izvanrednih kataloga i monografija, te na zidove prestižnih muzejskih zbirki, a njegovom djelu snimljen je i veći broj TV-filmova. Time je u široj javnosti postao gotovo sinonim za suvremenu umjetnost“, napisao je, između ostaloga, Belamarić u predgovoru kataloga.
Inače, kroz proteklih pet desetljeća Matko Trebotić je ostvario preko stotinu i pedeset samostalnih izložbi, surađujući i na brojnim značajnim skupnim izložbama u Europi i Hrvatskoj, stvarajući u svakodnevnom odnosu s nizom modernih galerija i muzeja od Njemačke do Koreje i Čilea. Radovi mu se nalaze u mnogim javnim i privatnim zbirkama u Hrvatskoj i svijetu. Za svoj umjetnički rad primio je više odličja i nagrada, između ostaloga: Godišnju nagradu Vladimir Nazor (1990.), Godišnju nagradu za umjetnost Jure Kaštelan, Nagradu za životno djelo grada Splita (2009.), Nagradu za životno djelo Emanuel Vidović (2012.); brojne nagrade na izložbama u Hrvatskoj i u svijetu; orden Spomenice Domovinskog rata (1995.), orden Danice hrvatske s likom Marka Marulića (1996.), a godine 2020. Senat Sveučilišta u Splitu dodijelio mu je počasni doktorat za njegov sveukupni doprinos hrvatskoj likovnoj umjetnosti.
Trebotićevu izložbu u Metkoviću organizirala je Ustanova za kulturu i sport, a omogućena je sredstvima Ministarstva kulture i medija RH i Grada Metkovića. U glazbenom dijelu nastupila je opuzenska klapa ‘Na kantunu’, a svi zainteresirani izložbu mogu pogledati svakim radnim danom u vremenu od 9 do 13 sati.
Foto: Metkovic.hr
- Novosti1 danLISTA DEŽURNIH TRGOVINA
Pekarstvo Metkovka u nedjelju radi na tri lokacije na području doline Neretve
- Sport1 danŠKOLA NOGOMETA ONK METKOVIĆ
Sjajan nastup mladih nogometaša ONK Metković na turniru ‘Prvi koraci’ u Splitu
- Sport22 sataDERBI 'ZADAR-NERETVA' - SPREMA SE VELIK BROJ NAVIJAČA
Trener Neretve, Goran Galov ‘Svjesni smo naše kvalitete, idemo po pobjedu kako bismo se još više učvrstili na vrhu tablice!’
- Novosti2 danaVOZAČI PRIPAZITE
Počinju radovi na uređenju kolnika u Ulici Sv. Franje Asiškog, a Ulici lije Bošnjaka slijepi dio se zatvara za promet