Ostanimo u kontaktu
MAXMART Akcija na keramiku 20+50 posto
DALMATA JURA SHOP – Katalog Akcija 1200×400
GAZ Benz 1200x400px
Zoran Popović, HDZ – Lokalni izbori Opuzen 2025
CAPITAL COMPANY – Prodaja stanova

ULAGANJA I RAZVOJ INFRASTRUKTURE

Općina Slivno spremna za novu turističku sezonu

Objavljeno prije

Foto: Metković NEWS

Kada govorimo o turizmu u dolini Neretve najveći potencijal ima Općina Slivno. Sa svojom razvijenom obalom i turističkim mjestima poput Kleka, Duboke, Komarne, Blaca itd., iz godine u godinu bilježi sve bolje turističke rezultate. Rezultat tih brojki svakako leži u naporima te općine kako bi iz godine u godinu podigla standard života svojih stanovnika i omogućila im što bolju podlogu za razvoj te grane gospodarstva. O ulaganjima u razvoj turizma, kako u priobalno tako i ruralnom dijelu, govori nam načelnik Smiljan Mustapić.

Početak turističke sezone 2024. godine je obećavajući. Prošle godine imali su 221.598 noćenja, što ih svrstava na šesto u županiji po broju noćenja, čime su dostigli rekordnu 2019. godinu. “U ovoj godini, od 1. siječnja do 11. lipnja, imamo 12.107 noćenja, što je za 3 posto više nego u istom periodu prošle godine,” rekao je Mustapić te dodao da ova statistika ukazuje na mogućnost da će sezona biti na nivou prošlogodišnje, čak i bolja, što bi značilo rekordnu sezonu za Općinu Slivno. Na današnji dan, na području općine boravi 356 gostiju.

Razvoj turističke infrastrukture

Općina Slivno radi na nizu projekata koji su usmjereni na razvoj turizma i turističke infrastrukture. Projekti se mogu podijeliti u tri kategorije, to su odvodnja otpadnih voda – kanalizacija, uređenje obala, plaža i šetnica te razvoj ruralnih dijelova općine.

ULTIMATE SPORTS GYM Grupni trening – 740

Načelnik Općine Slivno, Smiljan Mustapić / Foto: Metković NEWS

Odvodnja otpadnih voda – kanalizacija

Sustav Klek-Duboka-Komarna veže se na kanalizaciju Neum i ide u Mljetski kanal. “Kroz zadnje dvije godine položili smo glavni kolektor od granice s Bosnom i Hercegovinom do kraja Komarne i već smo spojili nekih trideset posto objekata u Kleku, Dubokoj i Komarni,” istaknuo je Mustapić. Riječ je o objektima koji gravitiraju prema glavnom kolektoru, a radi se projektna dokumentacija i za ostale ulice koje se nalaze gornjem dijelu za koje su dobili lokacijsku dozvolu. “Taj dio nastavljamo nakon turističke sezone i plan je da do konca iduće godine svaka kuća u Kleku, Dubokoj i Komaroj bude spojena na kanalizaciju,” dodao je.

Sustav Podgradina-Vlaka vezan je na kanalizaciju Opuzen. Uporabnu dozvolu za glavni kolektor dobili su prije mjesec dana. “Nakon turističke sezone nastavljamo s radovima spajanja objekata na taj sustav odvodnje u Podgradini i Vlaki,” rekao je Mustapić.

Sustav Blace-Trn “Imamo građevinsku dozvolu i svu potrebnu dokumentaciju te smo se javili na natječaj Hrvatskih voda s bespovratnim EU sredstvima ‘NPOO 2021-2026′” rekao je Mustapić. Očekuje se da bi krajem ove godine bio raspisan natječaj za gradnju te dionice.

“To je ono što je izuzetno bitno i značajno za razvoj turizma na području Općine, jer do prije nekoliko godina nismo imali nijedan objekt priključen na kanalizaciju, a sada već imamo nekih tridesetak posto objekata u turističkim mjestima,” dodao je.

Uređenje obala, plaža i šetnica

Drugi značajan iskorak su uređenja obala, plaža i šetnica.

U Podgradini i Vlaki je u suradnji s Hrvatskim vodama uređena obala i šetnica, asfaltirana je cesta i posađeno zelenilo, čime je znatno promijenjena vizura tih dvaju mjesta.

U Blacama je u suradnji sa Županijskom lučkom upravom u potekle dvije godine izgrađeno 300 metara obale i šetnice, kamene rive sa privezištima za brodice.

U Kleku je uređen priobalni dio, obala, šetnica i plaža. “Stavljene su kocke s novim klupama i kantama za smeće, čime smo podigli nivo i kvalitetu mjesta pred ovu turističku sezonu,” rekao je Mustapić.

U Duboj se radi na uređenju obale i šetnice, pripremljena je dokumentacija i dobivena lokacijska dozvola. “U Dubokoj radimo na uređenju obale i šetnice. Dokumentacija je u izradi i tu smo trenutno pred dobivanjem lokacijske dozvole,” istaknuo je.

U Komarnoj se radi na uređenju Lučice. “Imamo idejno rješenje Lučice i sad nastavljamo dalje s dokumentacijom za njenu izgradnju. Dakle to je ona infrastruktura koja je direktno vezana za turističke kapacitete,” objasnio je Mustapić.

Razvoj ruralnog dijela Općine Slivno

Radi se na infrastrukturi i u ruralnom dijelu općine Slivno. Prije nepune dvije godine dovedena je struja, a sad je u planu asfaltiranje cesta i vodovoda Kremena-Raba-Slivno.

“Za vodovod Kremena-Raba-Slivno dobili smo lokacijsku dozvolu i sada radimo na dobivanju građevinske dozvole,” objasnio je Mustapić.

Također, izrađeni su projekti za nerazvrstane ceste koje povezuju ruralni dio s magistralom D8. “Asfaltirali smo nerazvrstanu cestu NC10 u prošle dvije godine i sad evo jedna ekskluzivna vijest, dakle javili smo se na natječaj za rekonstrukciju nerazvrstanih cesta Mjera 7. 73. 13. ‘Potpora javnoj infrastrukturi u ruralnim područjima’. Bilo je prijavljeno 266 općina i gradova u Republici Hrvatskoj a 29 ih je prošlo. Općina Slivno se nalazi na šestom mjestu s projektom vrijednim 1.490.081,00 eura,” rekao je Mustapić.

Sredstva još nisu dobili, ali dobili su Odluku s kojom mogu ići u provedbu natječaja. Sva potrebna dokumentacija je spremna i Mustapić se nadam da će do kraja ove godine ili najkasnije početkom iduće taj projekt biti završen.

Kako ga je u šali nazvao “Slivanjski ipsilon” povezao bi ruralni dio općine, od ‘Križa’ gdje se s magistrale ide na Slivno, preko Stolova izlaz na Rabu te ovaj drugi dio preko Smrdengrada i Zavale s izlazom u Moračnu.

“Povezivanje asfaltnom cestom i naravno strujom otvara se mogućnost ruralnog razvoja Općine Slivno. Dakle, po uzoru na Istru i mnoge destinacije po Europi, otvaramo mogućnost razvoja turizma u tom ruralnom dijelu, jer svjesni smo bez infrastrukture da to nije moguće. Općina će radi na tome, dovesti ćemo infrastrukturu, a dalje je stvar privatne inicijative da taj vid turizma osmisli i plasira na tržištu,” pojasnio je Mustapić.

Organizacija manifestacija i cjelogodišnja ulaganja

Ovog ljeta u Kleku, Dubokoj, Komarnoj i Blacama planiraju se određena ljetna događanja. “Općina Slivno u suradnji s Turističkom zajednicom participira u organizaciji brojnih manifestacija poput ribarskih večeri, brudetijada i koncerata i nadam se da ćete nas pratiti u tome,” izjavio je Mustapić.

Pored infrastrukture tu su i društvenih aktivnosti. “Sve to naravno prate cjelogodišnja ulaganja poput uređenja ostale infrastrukture, javne rasvjete, uređenja i održavanja groblja, stipendije školarcima, predškolski odgoj, sport, kultura, itd., čime osiguravamo kvalitetniji život stanovnika Općine Slivno” zaključio je načelnik Mustapić.

PU DUBROVAČKO-NERETVANSKA

Od početka godine na području županije izdano gotovo 4 tisuće radnih dozvola

Gužve su tijekom jučerašnjeg i današnjeg dana manje, ali svakako možemo očekivati da će potrajati do kraja travnja stoga molimo za razumijevanje i strpljenje uz uvažavanje činjenice da referentice upravnih poslova rade punim kapacitetom i s produženim radnim vremenom i da ćemo s takvim radom nastaviti dokle god se za tim ukaže potreba

Objavljeno prije

Zgrada PPRP Dubrovnik
Foto: ilustracija

Policijska uprava dubrovačko-neretvanska je od početka godine do danas izdala gotovo 4.000 dozvola za boravak i rad stranim državljanima.
Povećani priljev stranih državljana je započeo u utorak, 1. travnja, iz razloga što je većina poslodavaca tražila da se dozvole za boravak i rad izdaju s početkom rada upravo na taj datum.

Gužve su tijekom jučerašnjeg i današnjeg dana manje, ali svakako možemo očekivati da će potrajati do kraja travnja stoga molimo za razumijevanje i strpljenje uz uvažavanje činjenice da referentice upravnih poslova rade punim kapacitetom i da ćemo s takvim radom nastaviti dokle god se za tim ukaže potreba.

Podsjećamo kako smo sličnu situaciju imali i prethodnih turističkih sezona kada smo sve zahtjeve uspješno okončali.

ULTIMATE SPORTS GYM Grupni trening – 740

Policijska uprava dubrovačko-neretvanska je itekako svjesna važnosti turističke djelatnosti za našu regiju te maksimalno pokušavamo olakšati postupke izdavanja radnih dozvola tako što smo uveli popodnevnu smjenu na šalterima upravnih poslova koji sada svaki radni dan rade do 18 sati.

Osim toga, ostvarena je komunikacija s velikim hotelskim kućama i predstavnicima ceha ugostitelja kojima se detaljnije pojašnjava potrebna dokumentacija kako ne bi morali dolaziti više puta i sugerira u koje vrijeme doći kako bi se izbjegle dodatne gužve.

U cilju izbjegavanja čekanja u redu, u slučajevima kada nije potrebno zatražiti test tržišta rada i/ili mišljenje Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, poslodavci ne trebaju dolaziti osobno u policijsku postaju, već zahtjeve za dozvole za boravak i rad mogu dostaviti elektroničkom poštom na mail adresu radna.dozvola.dubrovnik@mup.hr

Ovim putem savjetujemo da se koriste popodnevni sati rada šaltera upravnih poslova budući su tada gužve značajno manje nego u jutarnjim satima.

Apeliramo na poslodavce da zahtjeve za dozvole za boravak i rad stranaca podnose pravovremeno i sa svom potrebnom dokumentacijom, a ne neposredno prije nego što bi strani državljani trebali započeti s radom kako bi se svi zahtjevi riješili na vrijeme.

Nastavi čitati
Pekarstvo Metkovka – Sretan Uskrs
SNJEŽANA ĆUŽE Biseri 300px

Najčitanije