KRETANJE KROZ MARULIĆEVU
BP Oktan demantira navode PU Dubrovačko-neretvanske

Na mail Metkovic NEWS portala, tvrtka ”Oktan” poslala je demant PU dubrovačko – neretvanske oko kretanja na granici ”Metković – Gabela Polje”. Demant prenosimo u cijelosti.
Dana 22.03.2019.god., PU dubrovačko-neretvanska je putem internetskih portala u Metkoviću (LIKEMetković, Metković news i Metković.hr), te putem radijskih postaja u istome gradu objavila priopćenje za javnost vezano za Ulicu Marka Marulića Metković/Gabela Polje.
Ovim putem Vam prenosimo sadržaj tog priopćenja uz naš komentar.
1. “Ulica Marka Marulića proteže se uz graničnu crtu između Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine. Zapadni dio ulice nalazi se u Republici Hrvatskoj, a istočni u Bosni i Hercegovini.”
- Točno je da se Ulica Marka Marulića proteže uz graničnu crtu između RH i BiH.
- Točno je da se zapadni dio ulice nalazi u RH.
- Netočno je da se istočni dio ulice uopće naziva Ulica Marka Marulića.
- Točan naziv istočnog dijela ulice je Gabela Polje b.b. kao i sve ulice u spomenutom selu koje je cijelom površinom u BiH.
2. “Kroz Ulicu se proteže nerazvrstana asfaltirana cesta koja se cijelom svojom dužinom, od oko 1600 metara, nalazi u Metkoviću, odnosno u Republici Hrvatskoj.
- Netočno je da se cijela nerazvrstana asfaltirana cesta nalazi u Metkoviću, odnosno u Republici Hrvatskoj jer je to u suprotnosti sa sporazumom Tuđman-Izetbegović iz 1999.god. koje kaže: “da državna granica između BiH i RH nije trajno utvrđena, postavljena je u skladu sa Ugovorom Tuđman-Izetbegović, te se kao takva primjenjuje, poštuje i štiti na privremenoj osnovi, do konačnog utvrđivanja, granična linija koja se poštuje u naseljenom mjestu G. Polje proteže se sredinom prometnice koja se nalazi ispred samog graničnog prijelaza, tako da su kuće sa lijeve strane puta u Republici Hrvatskoj, a sa desne strane puta u Bosni i Hercegovini”.
3. “Državna granica se proteže uz istočni rub nerazvrstane ceste, slijedom čega osobe koje prometuju navedenom cestom ne prelaze državnu granicu.”
- Navedena tvrdnja nije točna što proizlazi iz naprijed citiranog sporazuma između DVIJE suverene države BiH i RH.
4. “Kretanje Ulicom Marka Marulića nije ograničeno,”
- Navedena tvrdnja je točna.
5. “ali je prelazak na bosanskohercegovačku stranu dozvoljen isključivo uz posjedovanje pogranične propusnice u koju je upisano prijelazno mjesto „Ulica Marka Marulića (Metković) – Gabela“ ili uz izdavanje dozvole za jednokratni prijelaz zajedničke državne granice, a što je uspostavljeno Sporazumom između Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine o pograničnom prometu, potpisanim 19. lipnja 2013.g. u Bruxellesu.”
- Navedena tvrdnja je netočna.
- Naime, ovdje se radi o pogrešnom tumačenju Sporazuma iz Bruxellesa jer Ulica Marka Marulića nema dodirnu točku sa naseljenim mjestom GABELA koje se spominje u Sporazumu, nego isključivo sa mjestom GABELA POLJE.
- Službeni naziv graničnog prijelaza/prijelaznog mjesta sa BiH strane između Metkovića i Gabela Polja je GABELA, znači da se misli na postojeće prijelazno mjesto – granični prijelaz kod Jura shopa, a ne na cijelu ulicu BiH strane.
- Nema nikakve logike da se cijela ulica sa BiH strane naziva Gabela, koja je udaljena cca 4 km od navedene ulice koja se nalazi u Gabela Polju.
- Važno je naglasiti da su Gabela i Gabela Polje dva različita naseljena mjesta, različite Mjesne zajednice, a nikako isto mjesto.
6. “Sve osobe koje preko ceste u Ulici Marka Marulića prelaze na bosanskohercegovačku stranu, a nemaju pograničnu propusnicu u koju je upisano prijelazno mjesto „Ulica Marka Marulića (Metković) – Gabela“ ili nisu ishodile dozvolu za jednokratni prijelaz zajedničke državne granice čine prekršaj iz čl.4. Zakonika o Schengenskim granicama, za koji je propisana kazna zatvora do 30 dana ili novčana kazna u iznosu od 2.000,00 do 10.000,00 kuna.”
- Također su netočni navodi da osobe koje iz Ulice M.M. prelaze na BiH stranu, a nemaju pogranične propusnice u kojima je upisano prijelazno mjesto “Ulica M. Marulića (Metković)-Gabela čine prekršaj iz čl.4 Zakonika o Schengenskim granicama.
- Sukladno pozitivnim zakonskim propisima, u prometu je dozvoljeno sve ono što nije propisima ili prometnim znakovima zabranjeno, prema tome u spomenutoj ulici ne postoje nikakvi znakovi niti obilježja, a niti ograde koji bi upućivali na to da nije dozvoljeno skrenuti na bilo koju stranu ulice, a neslužbena objava na internetskim portalima ne može se smatrati zakonskim aktom.
- Pored toga, postavlja se pitanje, zbog čega je baš u ovom trenutku došlo do ovakvog vida represije i zaplašivanja građana, a situacija je ista u toj ulici već 6 godina i do sada se ništa nije poduzimalo – dakle, stvari nisu sasvim korektne i transparentne kakve bi trebale biti.
- Ovo je samovoljno postupanje jedne države na međunarodnoj državnoj granici, pa zamislimo da i BiH strana odluči provoditi iste mjere i pisati kazne za stanovnike RH pri dolasku u svoje domove jer moraju proći jednom stranom ulice koja je BiH teritorij.
BP Oktan Gabela Polje
DNŽ I DUNEA
U Splitu održan projektni sastanak u sklopu EU projekta MoWaCLIM

U Splitu je održan projektni sastanak u sklopu EU projekta MoWaCLIM na kojem su sudjelovali predstavnici Dubrovačko-neretvanske županije i Regionalne razvojne agencije DUNEA. Dubrovačko-neretvanska županija vodeći je partner, a projekt se provodi uz stručnu i tehničku pomoć Regionalne razvojne agencije DUNEA koja je također sudjelovala u pripremi i izradi projektnog prijedloga.
Partneri su se okupili na sastanku Upravnog odbora projekta kako bi pregledali napredak te planirali sljedeće korake u provedbi projekta. Prvi dio sastanka bio je usmjeren na napredak tehničkih aktivnosti, s ciljem osiguravanja neometane provedbe ključnih aktivnosti, dok su se u drugom dijelu bavili financijskim i komunikacijskim upravljanjem te pregledom pokazatelja i rezultata projekta.
Realizacijom ovog projekta posebno će se obraditi problem zaslanjenja tla na području doline Neretve, a provest će se i niz znanstvenih istraživanja čiji je cilj osmisliti daljnje aktivnosti kojima će se što više umanjiti negativni učinci klimatskih promjena te poljoprivrednu proizvodnju na području doline Neretve učiniti otpornijom. Praćenjem parametara površinskih i podzemnih voda, bioraznolikosti te agronomskim nadzorom omogućit će se relevantni podaci za rješavanje glavnih izazova. Kao proširenje sustava nadzora kreirat će se IT alat koji povezuje skupove podataka specifičnih za lokaciju, omogućujući uvid u uzroke problema te nudeći učinkovit doprinos otpornosti poljoprivredne proizvodnje. Cilj je očuvati i ojačati poljoprivrednu proizvodnju koja je, nakon turizma, druga najvažnija gospodarska grana na našem području.
Uz Dubrovačko-neretvansku županiju, projektno partnerstvo čine Fakultet građevinarstva, arhitekture i geodezije Sveučilišta u Splitu, Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Hercegovačko-neretvanske županije/kantona te Javno poduzeće Park prirode Hutovo blato d.o.o. Čapljina. Provedba EU projekta MoWaCLIM započela je 1. rujna 2024. godine i trajat će do 31. kolovoza 2027. godine. Projekt se sufinancira s 85 % iz Programa prekogranične suradnje INTERREG IPA Hrvatska – Bosna i Hercegovina – Crna Gora. Ukupna vrijednost projektnih aktivnosti iznosi 1.514.937,44 €, od čega proračun Dubrovačko-neretvanske županije iznosi 253.315,20 €.
- Novosti8 satiLISTA DEŽURNIH TRGOVINA
Pekarstvo Metkovka za Vas radi i ove nedjelje!
- Novosti4 sataLJEPŠI I UGODNIJI AMBIJENT
Konoba Ponta ponovno otvorila svoja vrata nakon renoviranja
- Novosti2 danaLOKALNI IZBORI 2025.
Zoran Popović objavio kandidaturu za gradonačelnika Opuzena i predstavio izborni program liste HDZ-HSLS za Grad Opuzen
- Novosti2 danaNOVIH 700 KVADRATA ZA GIMNAZIJU
Potpisan ugovor o dodjeli 2,5 milijuna eura za projekt rekonstrukcije Gimnazije Metković