JA SAM NIOTKUD
Ne propustite izložbu djela velikog Andyja Warhola u Umjetničkoj galeriji Dubrovnik
Izložbu jednog od utemeljitelja pop-arta u svijetu, Andyja Warhola organizira Dubrovačko-neretvanska županija u suradnji s Umjetničkom galerijom Dubrovnik i Muzejom moderne umjetnosti Andyja Warhola u Medzilaborcu iz Slovačke. Izložba pod nazivom Andy Warhol: Ja sam niotkud – djela iz zbirke Muzeja moderne umjetnosti rezultat je dugogodišnjih razgovora i plodne suradnje dviju regija: Dubrovačko-neretvanske županije i slovačke regije Prešov, a bit će otvorena u Umjetničkoj galeriji Dubrovnik u četvrtak, 21. rujna u 20 sati.
Ono što ovu izložbu čini posebnijom od drugih izložbi koje propituju fenomen stvaranja kralja pop-umjetnosti, kako ga se naziva u pregledima povijesti umjetnosti, sagledavanje je njegova opusa iz drugog kuta, propitujući i njegovo podrijetlo kroz prikazane artefakte obitelji. Voditeljica projekta i jedna od kustosica izložbe, Jelena Tamindžija Donnart u izložbenom katalogu o izložbi i Warholu zapisuje: „Izložena djela iz zbirke Muzeja moderne umjetnosti Andyja Warhola obuhvaćaju odabir 85 izložaka koji uključuju različite tehnika tiska na papiru (ofsetni tisak, litografija, sitotisak na papiru te slikanje na njima poput akvarela ili slikanja polimernim sintetičkim bojama) i koji su rezultat njegova snimanja portreta polaroidom, toliko popularnih da su postali svojevrstan statusni simbol poznatih ličnosti koje su htjele imati svoj portret izrađen u Warholovoj poznatoj Tvornici, tzv. Factory. Ovo mjesto bilo je, kako i sama riječ kaže, tvornica novog svijeta gdje se posebno poticalo eksperimentiranje na području umjetnosti, glazbe i filma, okosnicama nove progresivne kulture koja se razvijala u Americi 60-ih godina.(…)Izložba „Andy Warhol – Ja sam niotkud“ posjetitelju omogućuje predodžbu konteksta unutar kojeg je umjetnik stvarao i iz kojeg je proizašao, no njegova pojava i značaj na svjetskoj umjetničkoj sceni ipak upućuju na nepostojanost granica u njegovoj umjetnosti, kao što i sam specifičan naslov izložbe aludira. Sveprisutnost i opća prepoznatljivost njegovih djela jasno prikazuju snažan utjecaj koji je posebice danas prisutan u sveopćem konzumerističkom društvu gdje su sve instance popularne kulture kojima je autor bio opčinjen višestruko potencirane i toliko prisutne u našem svakodnevnom životu bez ikakve naznake posustajanja.“ Osim sad već kultnih grafika među izlošcima se posebno izdvajaju fotografije pjesnika, dizajnera svjetla i fotografa Billyja Namea koji je od 1964. do 1970. godine radio kao arhivist u Tvornici bilježeći trenutke svojom kamerom.
Kustosi izložbe su Michal Bycko, Martin Cubjak i Jelena Tamindžija Donnart.
Partneri izložbe su Dubrovačko-neretvanska županija, Umjetnička galerija Dubrovnik i Muzej moderne umjetnosti Andyja Warhola u Medzilaborcu, a izložbu podržavaju Prešov regija, Grad Dubrovnik, Turistička zajednica grada Dubrovnika, Turistička zajednica Dubrovačko-neretvanske županije i Zračna luka Dubrovnik.
Izložba ostaje otvorena do nedjelje, 29. listopada 2023..
GALERIJA GKS-a METKOVIĆ
U Metkoviću otvorena izložba slika Matka Trebotića
U Galeriji Gradskoga kulturnog središta u Metkoviću sinoć je otvorena izložba slika Matka Trebotića, jednoga od najpoznatijih hrvatskih slikara.
Trebotić se metkovskoj publici predstavio ciklusom pod nazivom ‘Mediteran – nove slike’. Izložbu je otvorila ravnateljica Ustanove za kulturu i sport Metković Zrinka Mijoč, a osim autora, o Trebotićevom bogatom dosadašnjem radu i slikama izloženima u Galeriji iscrpno je govorio povjesničar umjetnosti Joško Belamarić, ujedno i autor predgovora u katalogu.
„Misteriozna vitalnost ruke staroga majstora koja uspijeva do zadnjeg daha slikati snažnim, strastvenim potezima teško je objašnjiva. Clark veli da dolazi od duge asimilacije života koja se prenosi kroz dodir. Dolazi možda i iz umjetnikova nagona da se u punoj zrelosti života razriješi obzira prema sredini u kojoj stvara, iz osjećaja slobode, iz poriva koji ga goni da iz mozga i duha i unutarnjih emocija izvuče na javu bjeline platna oblike o kojima piše već stari Lukrecije: oblike koji lete, oblike koji plešu, slike koje susreće u snu i na javi…
Tako radi i Matko Trebotić, slikajući na pragu svoje devedesete godine furioznom gestom. Ove slike sumiraju čitav njegov umjetnički put.
Njegov opus razvijao se kroz proteklih nekoliko desetljeća od privlačne likovne kantilene bogate zavičajnim lozinkama, do uistinu sugestivnih slika za koje je karakterističan čitav paket operativno-graditeljskih znakova koji se rastvaraju u grozničavoj gestualnosti gustih simboličkih značenja, gestualnost koja ponegdje dopire do drippinga, a koja sama po sebi monumentalizira njegove slike. Dovoljno se u tom smislu podsjetiti voluminoznih alegorijskih instalacija koje su predstavljale uistinu povišenu tragičku panoramu ratnih događaja koji su 1990-ih potresli Hrvatsku. Raznovrsna i raznosmjerna modernistička stilska prisezanja (lirska apstrakcija, informelski uzorci, slobodne nadrealističke asocijacije, razni konceptualni izleti) karakteristična su za sve faze Trebotićeva slikarstva iznimne metierske gustoće.
Svim time Trebotić se potvrdio ne samo kao svojevrsna klasična marka hrvatske suvremene umjetnosti, nego i kao mudar slikar koji svoju žetvu pažljivo zna pospremiti u korice izvanrednih kataloga i monografija, te na zidove prestižnih muzejskih zbirki, a njegovom djelu snimljen je i veći broj TV-filmova. Time je u široj javnosti postao gotovo sinonim za suvremenu umjetnost“, napisao je, između ostaloga, Belamarić u predgovoru kataloga.
Inače, kroz proteklih pet desetljeća Matko Trebotić je ostvario preko stotinu i pedeset samostalnih izložbi, surađujući i na brojnim značajnim skupnim izložbama u Europi i Hrvatskoj, stvarajući u svakodnevnom odnosu s nizom modernih galerija i muzeja od Njemačke do Koreje i Čilea. Radovi mu se nalaze u mnogim javnim i privatnim zbirkama u Hrvatskoj i svijetu. Za svoj umjetnički rad primio je više odličja i nagrada, između ostaloga: Godišnju nagradu Vladimir Nazor (1990.), Godišnju nagradu za umjetnost Jure Kaštelan, Nagradu za životno djelo grada Splita (2009.), Nagradu za životno djelo Emanuel Vidović (2012.); brojne nagrade na izložbama u Hrvatskoj i u svijetu; orden Spomenice Domovinskog rata (1995.), orden Danice hrvatske s likom Marka Marulića (1996.), a godine 2020. Senat Sveučilišta u Splitu dodijelio mu je počasni doktorat za njegov sveukupni doprinos hrvatskoj likovnoj umjetnosti.
Trebotićevu izložbu u Metkoviću organizirala je Ustanova za kulturu i sport, a omogućena je sredstvima Ministarstva kulture i medija RH i Grada Metkovića. U glazbenom dijelu nastupila je opuzenska klapa ‘Na kantunu’, a svi zainteresirani izložbu mogu pogledati svakim radnim danom u vremenu od 9 do 13 sati.
Foto: Metkovic.hr
- Novosti3 danaISKORISTITE IDEALNU PRILIKU ZA KUPNJU SUŠILICE
Izgužvana odjeća iz sušilice je prošlost, izdvajamo model koji udovoljava svim zahtjevima
- Novosti2 danaMANIFESTACIJA HUMANITARNOG KARAKTERA
U OŠ Stjepana Radića obilježen Dan kruha i zahvalnosti za plodove zemlje
- Crna kronika3 danaPROMET SE ODVIJA USPORENO
Zapalio se kamion sa sijenom na magistrali kod Rabe
- Novosti2 danaSREDNJA POLJOPRIVREDNA I TEHNIČKA ŠKOLA OPUZEN
Dani mandarina u Opuzenu: Tradicija, edukacija i inovacija