PP METKOVIĆ
Metkovska policija obilježila Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama
Nasilje nije privatna stvar – pravovremena prijava može spriječiti daljnje nasilje i spasiti živote

U povodu obilježavanja Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama koji se tradicionalno obilježava 25. studenog, policijski službenici Policijske postaje Metković su tijekom jučerašnjeg dana građanima na najfrekventnijim mjestima u Metkoviću dijelila savjetodavne letke „Lily“
Ovaj dan, ustanovljen u spomen na sestre Mirabal, političke aktivistice iz Dominikanske Republike koje su brutalno ubijene 1960. godine, podsjetnik je na globalnu potrebu za okončanjem rodno uvjetovanog nasilja.
Policijska uprava dubrovačko-neretvanska i policijske postaje diljem Županije u suradnji s jedinicama lokalne uprave i samouprave, vijećima za prevenciju kriminaliteta, županijskim povjerenstvima za ravnopravnost spolova, brojnim institucijama i organizacijama civilnog društva provode cijeli niz aktivnosti kojima se želi ukazati na važnost prevencije, pravovremene reakcije te dostupne oblike pomoći i podrške žrtvama nasilja.
Statistički pokazatelji o oblicima nasilja nad ženama
U 2025. godini na razini Republike Hrvatske bilježimo pad broja kaznenih djela među bliskim osobama, pri čemu po prvi put u 10 godina bilježimo i pad od 1,4% broja kaznenih djela nasilničkog ponašanja u obitelji. Žrtve su i dalje u većini slučajeva osobe ženskog spola.
Vjerujemo da smo naporima koje sve ove godine ulažemo u unapređenje sustava podrške žrtvama, edukacije i međusektorsku suradnju utjecali na smanjenje nasilja nad ženama.
Kontinuirane, ciljane i primjenjive edukacije policijskih službenika, profesionalna i adekvatna reakcija, procjena rizika i prepoznavanje ranih znakova koji bi mogli dovesti do teških posljedica te upravljanje rizikom također pridonose prevenciji kaznenih djela kaznenopravne zaštite obitelji/bliskih osoba.
U prvih deset mjeseci 2025. godine u Republici Hrvatskoj ubijeno je 14 osoba ženskog spola, od kojih ubojstava je njih osam kvalificirano kao kazneno djelo Teško ubojstvo ženske osobe. U istom razdoblju prošle godine ubijeno je 16 žena.
S ciljem sprječavanja najtežih oblika nasilja nad ženama, Ravnateljstvo policije analiza svaki slučaj ubojstva žene kako bi identificirali rizične faktore i unaprijedili postupanje u prevenciji tragičnih događaja.
Policija će i dalje sustavno raditi na prevenciji nasilja, pružanju podrške žrtvama te unapređivanju međuresorne suradnje s institucijama koje djeluju u području zaštite žrtava i prevencije nasilja.
Pozivamo građane da svako nasilje prijave policiji putem službenih i dostupnih kanala:
- Pozivom na broj 192 u hitnim situacijama
- Osobnim dolaskom u najbližu policijsku postaju
- e-mailom na policija@mup.hr
- online prijavom putem aplikacije Red Button
Novosti3 danaS PIJETETOM I DUBOKOM ZAHVALNOŠĆUGabela Polje obilježilo Dan hrvatskih branitelja uz molitvu i odavanje počasti poginulima
Novosti3 danaNOVI PRAVILNIK O SPECIJALISTIČKOM USAVRŠAVANJU DOKTORA MEDICINEMetkovac izv.prof.dr.sc. Tomislav Bulum voditelj Radne skupine iz endokrinologije i dijabetologije
Novosti2 danaBLAGDAN GOSPE KARMELSKEKrvavac u iščekivanju završnice Memorijalnog malonogometnog turnira „Mario Nikolić – Kiš“
Novosti2 danaUDRUGA ISPOD MOSTAOdržani 22. Skokovi u Neretvu
Glazba2 danaVEČER MINDULEKlapa Delta gostovala na Čiovu: Nastavak uspješne suradnje i prijateljstva s klapom Mindula
Novosti2 danaPARTNERSKI ODNOS KAKO U RATU TAKO I U MIRUŽupan Blaž Pezo primio predstavnike UDVDR RH – Podružnice Dubrovačko-neretvanske županije
Novosti2 danaUSUSRET MARATONU LAĐARICAGradonačelnik Dalibor Milan upriličio prijem za Udrugu lađarica „Metkovke“ povodom 20 godina djelovanja
Sport2 danaSRC ORAŠINAZavičajni klub neretvanskih studenata osvojio 16. Memorijalni malonogometni turnir ‘Eugen Erjauc’






























