LOOPER SHOW
Martin Kutnar održao koncert u Metkoviću
U Galeriji Gradskoga kulturnoga središta u Metkoviću sinoć je koncert održao Martin Kutnar.
Mladi glazbenik, kojega pamtimo i iz popularne emisije Supertalent, publici je izveo svoj Looper show na violončelu i električnoj harmonici. Repertoarom koncerta, u kojem su se našla djela klasične, ali i suvremene glazbe, oduševio je publiku u Galeriji GKS-a. U klavirskoj pratnji bila je Kutnarova majka, inače vrsna pijanistica mr. art. Vesna Šepat Kutnar.
Martin Kutnar rođen je u Zagrebu 1. listopada 2000. u glazbeničkoj obitelji. Počeo je svirati harmoniku i violončelo s pet godina. Maturirao je harmoniku na GU Elly Bašić u klasi Mirele Buchberger Karlo, a violončelo na GŠ Vatroslav Lisinski u klasi Neve Begović. Svoje akademsko obrazovanje započeo je na Muzičkoj Akademiji u Zagrebu u klasi Valtera Dešpalja, a diplomirao u klasi Krešimira Lazara kao magistar generacije 2021./2022. s najvećom pohvalom (Summa Cum Laude). Završio je VII. gimnaziju i započeo studij Zagrebačke škole ekonomije i menadžmenta.
Svoje glazbeno obrazovanje usavršavao je na seminarima violončela kod profesora Krešimira Lazara, Damira Hamidulina, Gustava Tavaresa, Davida Grigoriana, Jens Petera Maintza te na seminarima harmonike kod profesora Vjačeslava Semionova, Alexandra Selivanova, Igora Krizmana i Aleksandra Skljarova. Prvi samostalni recital na oba instrumenta održao je sa 13 godina u Velikoj dvorani Matice hrvatske, a dvostruki maturalni koncert na oba instrumenta sa 17 godina u Maloj dvorani Hrvatskog glazbenog zavoda.
Osvojio je preko 40 državnih i međunarodnih nagrada među kojima se ističu: 1. nagrada na 4th Manhattan International Music Competition 2020. godine u New Yorku, Golden Medal Award na 3rd Berliner International Music Competition 2019. godine, laureat na Konservatorium Franz Schubert International Music Competition u Beču, dvije godine za redom 1. nagrada u dvije kategorije (violončelo i harmonika) na HDGPP državnom natjecanju, 3. nagrada i posebna nagrada na 10th International Cello Competition ‘Antonio Janigro’, Jeunesses Musicales Croatia posebna nagrada na Imagine Festivalu, laureat na međunarodnom natjecanju Bistrički Zvukolik 2014.-2016., 1. nagrada na International competition „Mehfest“ u Beogradu, 5. mjesto na International Competition ‘Città di Castelfidardo’, finalist Hrvatskog izbora mladih glazbenika za Euroviziju 2016. i 2018., 2. mjesto na Supertalentu, nagrada publike na XVII Lions Grand Prix., 1. nagrada i laureat sa klavirskim triom 2018. godine na hrvatskom državnom natjecanju. Također je pobjednik 2nd Vienna International Music Competition 2020. godine.
Nastupao je kao solist uz Simfonijski orkestar HRT-a, Zagrebačke soliste, orkestar GŠ Pavla Markovca u HGZ- u, orkestar Ceol na Mara u Irskoj te uz soliste berlinskih simfoničara. Nastupao je u mnogim renomiranim dvoranama uključujući Wiener Konzerthaus, Koncertnu dvoranu Berlinske Filharmonije, Dolce&Gabanna rezidenciju u Milanu, Koncertnu dvoranu Vatroslav Lisinski, Kylemore Abbey u Irskoj, Kristalnu dvoranu Kvarner, Palaču Sponza u Dubrovniku, Carnegie Hall Weill Recital Hall u New Yorku i mnoge druge.
Održao je solistički koncert u Koncertnoj dvorani Vatroslava Lisinskog uz pratnju Zagrebačke filharmonije za što je prepoznat od strane Sveučilišta u Zagrebu te nagrađen Rektorovom nagradom. Najznačajnije javne nastupe održao je u Bruxellesu, Varšavi, Milanu, Berlinu, New Yorku, Castelfidardu, Beogradu, Galwayju i Beču. Nastupao je na Svjetskom danu harmonike, Festiwal Chorwacki u Poljskoj, Pantonale PhilHARMONIKA festival u Berlinu, Imagine Festival u Bruxellesu, na dodjeli Porina za životno djelo Valteru Dešpalju uz Luku Šulića, dva puta gost Zagrebačke filharmonije na Danu Koncertne dvorane Vatroslav Lisinski, Europski susret ravnatelja u Dubrovniku, nastup uz duo ‘Una Sinistra’ u Opatiji, IBM Watson SEE Summit, koncert Anupriya Deotale & friends, Danima kupaca HEP Opskrbe u pet gradova i Koncert pobjednika 4. Manhattan Competition. Skladao je i praizveo autorsku kompoziciju pod nazivom „Apocalypse“ u koncertnoj dvorani Mozartsaal u Wiener Konzerthaus.
U slobodno vrijeme se bavio plesom i osvojio dvije zlatne medalje iz latino-američkih i standardnih plesova, a trenutno snima gudačke aranžmane u kućnom studiju. U proteklih dvije godine kreirao je preko 200 gudačkih aranžmana za producente iz više od 30 zemalja širom svijeta.
Organizator koncerta je Ustanova za kulturu i sport Metković, a omogućen je sredstvima Dubrovačko-neretvanske županije i Grada Metkovića.
Izvor/Foto: Metkovic.hr
DUGOGODIŠNJA KORESPONDENCIJA TONKA MAROEVIĆA I LUKA PALJETKA
U Metkoviću predstavljena knjiga ‘Jedan niže držeć, drugi više pojuć’
„Na mjestu čina drago sjećanje i prijateljski pozdravi, Tonko“. Riječ je o tekstu s jedne od posljednjih razglednica koju je Tonko Maroević poslao Luku Paljetku. Poslao ju je u srpnju 2020. iz Metkovića u kojem se taj dan bio nakratko zaustavio. Poručio je tako Maroević svom dugogodišnjem prijatelju kako se nalazi u gradu u kojem su mnogo puta zajedno boravili, a u kojem je Paljetak točno godinu dana prije po prvi put javno predstavio svoje Sabrane pjesme. Galerija GKS-a u Metkoviću tog 2. kolovoza 2019. bila je u potpunosti ispunjena, a među govornicima je bio i Maroević. To je, ujedno, bio i posljednji susret dvojice akademika u Metkoviću.
I ta razglednica nalazi se u knjizi ‘Jedan niže držeć, drugi više pojuć: lirska, i ina korespondencija 1984. – 2020.’, a koja je u petak predstavljena u Galeriji Gradskoga kulturnoga središta u Metkoviću. Knjiga na više od 600 stranica sadrži bogatu korespondenciju koju su godinama izmjenjivali Tonko Maroević (1941.-2020.) i Luko Paljetak (1943.-2024.) – velikani hrvatske književnosti i kulture. Riječ je o, ujedno, posljednjoj knjizi koju je za tisak priredio Luko Paljetak, a u Metkoviću su je predstavili prof. Vesna Vidović, dr. sc. Katja Bakija i prof. Darko Matičević. Upravo je prof. Matičević bio dugogodišnji suradnik i prijatelj Luka Paljetka koji mu je pomogao da se knjiga objavi.
„Ostali smo iznenađeni i dirnuti nakon iznenadnoga odlaska akademika Tonka Maroevića, najvjernijega i najprisnijega prijatelja akademika Luka Paljetka. Tri dana nakon njegova odlaska, Luko je u tuzi napisao sonetni vijenac s posvetom Tonku Maroeviću. Potom je naš bivši ministar kulture Božo Biškupić objavio grafičko-pjesničku mapu s Lukovim sonetnim vijencem koji je posvećen Tonku uz 33 hrvatska slikara koji su dali svoj obol. Nakon toga, Luko je počeo ozbiljno razmišljati o priređivanju čitave korespondencije od daleke 1984. do Tonkova iznenadnog odlaska. Posljednja kartolina koju je Tonko poslao Luku iz Staroga Grada datira iz 7. kolovoza 2020., a Tonko je preminuo 11. kolovoza 2020. U međuvremenu, nakon nekoliko mjeseci, Tonkova supruga prof. Iva Grgić Maroević pronašla je cijeli materijal u kojemu je bila korespondencija, odnosno ono što je Luko slao Tonku. Predložila je Luki da bi bilo dobro voljela da se ta korespondencija sačuva. Potom mu je poslala cijelu korespondenciju, a Luko je imao arhivirano sve ono što je Tonko slao njemu kroz protekla desetljeća. I krenuli smo u pripremanje knjige. Luko se u međuvremenu razbolio, ali čim se opravio, sakupio je građu i počeo raditi. Obzirom da živim u Splitu, dolazio sam k njemu u Dubrovnik i pomagao mu. Kad smo sve pregledali, predali smo građu Zoranu Boškoviću, vlasniku Naklade Bošković iz Splita, a knjiga je izašla iz tiska krajem ožujka. Prvi primjerak iz tiska odnio sam Luku u njegov dom u Dubrovniku. Bio je vidljivo ganut, ali neizmjerno ponosan i sretan što je dočekao objavljivanje. Bio je svjestan da neće dočekati predstavljanje, ali me, kao prijatelja i kuma, zamolio da to napravim. Obećao sam mu da ćemo to napraviti. Želio je da knjigu predstavimo i u Metkoviću – gradu u kojem je prvi put javno predstavio svoje sabrane pjesme. To je bilo u kolovozu 2019. u potpuno ispunjenoj Galeriji GKS-a“, kazao je prof. Matičević.
O utjecaju dvojice akademika na hrvatsku književnost i kulturu te o knjizi na predstavljanju u Metkoviću govorila je i dr. sc. Katja Bakija, izvanredna prof. Sveučilišta u Dubrovniku te književna urednica i književna kritičarka koja je dugi niz godina surađivala s Lukom Paljetkom.
„Knjiga za naslov ima citat iz djela hrvatske književnosti Petra Hektorovića ‘Ribanje i ribarsko prigovaranje’. Naime, to su riječi ribara Paskoje i Nikole koji pjevaju dok putuju sa svojim gospodarom. To je zanimljivo jer su to ishodišta Tonka Maroevića – Split kao njegov rodni grad i Hvar kao mjesto njegova porijekla. Knjiga je ujedno posljednje izdanje koje je akademik Luko Paljetak uredio za svoga života i u njoj su vrlo precizno zabilježena desetljeća njihova druženja i izmjenjivanja razglednica, soneta, pisama, raznih čestitki itd. To je zaista vrijedno dokumentirano izdanje na više od 600 stranica putem kojih možemo pratiti kako su komunicirala dva kolosa hrvatske književnosti i hrvatske kulture. Knjiga je zaključena onim čime je započelo predstavljanje večeras u Metkoviću – sonetnim vijencem koji je Luko počeo pisati dan nakon Tonkove smrti. Paljetak je odavno bio zaljubljen u sonete, a kasnije im se okrenuo i Tonko Maroević te su vrlo često jedan drugome slali sonete. Sonetni vijenac kojim je knjiga završena je svjedočanstvo njihova prijateljstva, poštovanja i uvažavanja, ali i pokazatelj velike virtuoznosti Paljetka kao pjesnika. Usuđujem se reći kako su njih dvojica zaista zadužili hrvatsku književnost i kulturu i kako će doista dugo trebati da se popuni praznina nastala njihovim odlaskom“, istaknula je dr. sc. Bakija.
Izvor: Metkovic.hr
-
Novosti9 satiDOMOVI ĆE USKORO ZASJATI U BLAGDANSKOM RUHU
Blagdanska ponuda u Rasadniku Agrovrt: Borovi, božićne zvijezde, vijenci i još mnogo toga!
-
Nekategorizirano19 satiPAKET24 PREMIJER LIGA, 13. KOLO
Metković-Zalmo bez bodova u ogledu sa Sesvetama
-
Sport1 danPOZNATI PAROVI 1. KOLA
U ponedjeljak počinje 29. Božićni malonogometni turnir ‘Metković 2024.’ – prijavljeno 50 ekipa
-
Sport1 danTURNIR PRIJATELJSTVA 'PLJEVLJA'
Nogometašice Neretve u polufinalu jakog međunarodnog turnira u Crnoj Gori