Ostanimo u kontaktu
MaxMart Black Friday Sveznalica
JURA SHOP – AKCIJA Vikend Sl1
GAZ Benz 1200x400px
LPG Narona 1200×180
CAPITAL COMPANY Stanovi Jasline

ČUVANJE TRADICIJE

KUD ‘Sveti Stipan’ Opuzen poziva na Osnivačku skupštinu

Objavljeno prije

Kulturno umjetničko društvo ‘Sveti Stipan’ Opuzen poziva na Osnivačku skupštinu koja će se održati u utorak, 6. veljače u 19 sati u Osnovnoj školi Opuzen.

Poštovani, sa željom i namjerom promicanja kulturno umjetničkog amaterizma, prikupljanja i čuvanja narodnog blaga i ostalog povijesnog nasljeđa Opuzena i opuzenskog kraja, Slivna i doline Neretve Inicijalni odbor je pokrenuo osnivanje udruge KULTURNO UMJETNIČKO DRUŠTVO „SVETI STIPAN“ OPUZEN.

Stoga Vas sa zadovoljstvom pozivamo na Osnivačku skupštinu koja će se održati utorak, 6. veljače u 19 sati u Osnovnoj školi Opuzen.

ULTIMATE SPORTS GYM Grupni trening – 740

Područje djelovanja Udruge sukladno ciljevima je kultura i umjetnost na polju kulturne baštine i izvedbenih djelatnosti što uključuje zaštitu materijalne i nematerijalne tradicijske kulturne baštine i kulturno-umjetnički (glazbeno-scenski) amaterizam.

Ciljana skupina – budući članovi KUD-a su svi od 3+ godina te nema ograničenja starosne dobi.

Društvo će imati podupirajuće i aktivne članove koji će djelovati u jednoj od navedenih sekcija:
• FOLKLORNA SEKCIJA
• TRADICIJSKA PJEVAČKA SEKCIJA – MUŠKA, ŽENSKA, MJEŠOVITA
• DJEČJE SEKCIJE
• SEKCIJA TRADICIJSKIH INSTRUMENATA
• MANDOLINSKI ORKESTAR
• SEKCIJA PUČKOG TEATRA
• SEKCIJA RUKOTVORINA i ETNOGRAFIJE
• KREATIVNA SEKCIJA
• STEM SEKCIJA

Članovi INICIJALNOG ODBORA su:
Valentina Peršin Čubranić
Anamarija Čović
Zvonko Tošić
Bernarda Prović
Nevena Mataga
Miroslav Vidović
Stanka Prović
Tome Dujmović
Čedo Vučković
Nikolina Luketić Delija

S poštovanjem,
Inicijalni odbor KUD-a “Sveti Stipan” Opuzen

ZAKORAČI U TRADICIJU NAŠEG MISTA
KUD-a „SVETI STIPAN“ OPUZEN

DUGOGODIŠNJA KORESPONDENCIJA TONKA MAROEVIĆA I LUKA PALJETKA

U Metkoviću predstavljena knjiga ‘Jedan niže držeć, drugi više pojuć’

Objavljeno prije

maroevic paljetak 7
Foto: Metkovic.hr

„Na mjestu čina drago sjećanje i prijateljski pozdravi, Tonko“. Riječ je o tekstu s jedne od posljednjih razglednica koju je Tonko Maroević poslao Luku Paljetku. Poslao ju je u srpnju 2020. iz Metkovića u kojem se taj dan bio nakratko zaustavio. Poručio je tako Maroević svom dugogodišnjem prijatelju kako se nalazi u gradu u kojem su mnogo puta zajedno boravili, a u kojem je Paljetak točno godinu dana prije po prvi put javno predstavio svoje Sabrane pjesme. Galerija GKS-a u Metkoviću tog 2. kolovoza 2019. bila je u potpunosti ispunjena, a među govornicima je bio i Maroević. To je, ujedno, bio i posljednji susret dvojice akademika u Metkoviću.

I ta razglednica nalazi se u knjizi ‘Jedan niže držeć, drugi više pojuć: lirska, i ina korespondencija 1984. – 2020.’, a koja je u petak predstavljena u Galeriji Gradskoga kulturnoga središta u Metkoviću. Knjiga na više od 600 stranica sadrži bogatu korespondenciju koju su godinama izmjenjivali Tonko Maroević (1941.-2020.) i Luko Paljetak (1943.-2024.) – velikani hrvatske književnosti i kulture. Riječ je o, ujedno, posljednjoj knjizi koju je za tisak priredio Luko Paljetak, a u Metkoviću su je predstavili prof. Vesna Vidović, dr. sc. Katja Bakija i prof. Darko Matičević. Upravo je prof. Matičević bio dugogodišnji suradnik i prijatelj Luka Paljetka koji mu je pomogao da se knjiga objavi.

„Ostali smo iznenađeni i dirnuti nakon iznenadnoga odlaska akademika Tonka Maroevića, najvjernijega i najprisnijega prijatelja akademika Luka Paljetka. Tri dana nakon njegova odlaska, Luko je u tuzi napisao sonetni vijenac s posvetom Tonku Maroeviću. Potom je naš bivši ministar kulture Božo Biškupić objavio grafičko-pjesničku mapu s Lukovim sonetnim vijencem koji je posvećen Tonku uz 33 hrvatska slikara koji su dali svoj obol. Nakon toga, Luko je počeo ozbiljno razmišljati o priređivanju čitave korespondencije od daleke 1984. do Tonkova iznenadnog odlaska. Posljednja kartolina koju je Tonko poslao Luku iz Staroga Grada datira iz 7. kolovoza 2020., a Tonko je preminuo 11. kolovoza 2020. U međuvremenu, nakon nekoliko mjeseci, Tonkova supruga prof. Iva Grgić Maroević pronašla je cijeli materijal u kojemu je bila korespondencija, odnosno ono što je Luko slao Tonku. Predložila je Luki da bi bilo dobro voljela da se ta korespondencija sačuva. Potom mu je poslala cijelu korespondenciju, a Luko je imao arhivirano sve ono što je Tonko slao njemu kroz protekla desetljeća. I krenuli smo u pripremanje knjige. Luko se u međuvremenu razbolio, ali čim se opravio, sakupio je građu i počeo raditi. Obzirom da živim u Splitu, dolazio sam k njemu u Dubrovnik i pomagao mu. Kad smo sve pregledali, predali smo građu Zoranu Boškoviću, vlasniku Naklade Bošković iz Splita, a knjiga je izašla iz tiska krajem ožujka. Prvi primjerak iz tiska odnio sam Luku u njegov dom u Dubrovniku. Bio je vidljivo ganut, ali neizmjerno ponosan i sretan što je dočekao objavljivanje. Bio je svjestan da neće dočekati predstavljanje, ali me, kao prijatelja i kuma, zamolio da to napravim. Obećao sam mu da ćemo to napraviti. Želio je da knjigu predstavimo i u Metkoviću – gradu u kojem je prvi put javno predstavio svoje sabrane pjesme. To je bilo u kolovozu 2019. u potpuno ispunjenoj Galeriji GKS-a“, kazao je prof. Matičević.

ULTIMATE SPORTS GYM Grupni trening – 740

O utjecaju dvojice akademika na hrvatsku književnost i kulturu te o knjizi na predstavljanju u Metkoviću govorila je i dr. sc. Katja Bakija, izvanredna prof. Sveučilišta u Dubrovniku te književna urednica i književna kritičarka koja je dugi niz godina surađivala s Lukom Paljetkom.

„Knjiga za naslov ima citat iz djela hrvatske književnosti Petra Hektorovića ‘Ribanje i ribarsko prigovaranje’. Naime, to su riječi ribara Paskoje i Nikole koji pjevaju dok putuju sa svojim gospodarom. To je zanimljivo jer su to ishodišta Tonka Maroevića – Split kao njegov rodni grad i Hvar kao mjesto njegova porijekla. Knjiga je ujedno posljednje izdanje koje je akademik Luko Paljetak uredio za svoga života i u njoj su vrlo precizno zabilježena desetljeća njihova druženja i izmjenjivanja razglednica, soneta, pisama, raznih čestitki itd. To je zaista vrijedno dokumentirano izdanje na više od 600 stranica putem kojih možemo pratiti kako su komunicirala dva kolosa hrvatske književnosti i hrvatske kulture. Knjiga je zaključena onim čime je započelo predstavljanje večeras u Metkoviću – sonetnim vijencem koji je Luko počeo pisati dan nakon Tonkove smrti. Paljetak je odavno bio zaljubljen u sonete, a kasnije im se okrenuo i Tonko Maroević te su vrlo često jedan drugome slali sonete. Sonetni vijenac kojim je knjiga završena je svjedočanstvo njihova prijateljstva, poštovanja i uvažavanja, ali i pokazatelj velike virtuoznosti Paljetka kao pjesnika. Usuđujem se reći kako su njih dvojica zaista zadužili hrvatsku književnost i kulturu i kako će doista dugo trebati da se popuni praznina nastala njihovim odlaskom“, istaknula je dr. sc. Bakija.

Izvor: Metkovic.hr

Nastavi čitati
Pekarstvo Metkovka – Kruh ispod peke
SNJEŽANA ĆUŽE Biseri 300px

Najčitanije