Ostanimo u kontaktu
MAXMART Akcija na keramiku 20+50 posto
JURA SHOP – AKCIJA Vikend Sl1
GAZ Benz 1200x400px
CAPITAL COMPANY – Prodaja stanova

IZLOŽBA

Arhitektura područja Grada Metkovića

Objavljeno prije

Arhitektura grada Metkovića

Foto: Metkovic.hr

Sinoć je u galeriji Gradskog kulturnog središta otvorena izložba „Arhitektura područja Grada Metkovića – od prapovijesti do suvremenog doba“. Uz Ustanovu za kulturu i šport organizatori izložbe i koautori su povjesničar umjetnosti Ivan Vekić i arheolog Ivan Volarević.

Uvodnu riječ na otvaranju izložbe imao je ravnatelj Ustanove za kulturu i šport Milan Kapović, koji je pozdravio posjetitelje te naglasio važnost očuvanja kulturne baštine, u što spada i metkovska arhitektura. Povjesničar umjetnosti Ivica Vekić ukratko je iznio povijesni pregled metkovskih građevina te kulturološke utjecaje koji ih odlikuju. Vekić ističe da je inicijativu za projekt s kolegom Volarevićem pokrenuo u svrhu predstavljanja kulturoloških osobina metkovskih građevina, kako kulturnoj javnosti, tako i drugim građanima koji još nemaju svijest o vrijednosti građevina uz koje svakodnevno prolaze. Jedan od glavnih ciljeva izložbe je i zaštita građevina kulturne i povijesnu vrijednost od neprimjerenih adaptacija, koje u konačnici često rezultiraju svojevrsnom devastacijom. Vekić ističe i to da se u metkovskoj arhitekturi od antike do suvremenoga doba vide različiti kulturološki utjecaji na gradnju, pri čemu dominiraju europski stilovi.

ULTIMATE SPORTS GYM Grupni trening – 740

Ivan Volarević je iz svoga arheološkog kuta naglasio da građevine na području Metkovića dokazuju kontinuitet življenja na ovim prostorima, pri čemu se prepliću različiti utjecaji civilizacija koje su u određenom razdoblju imale dominantan utjecaj. O tome kontinuitetu svjedoče i tragovi naselja iz brončanoga doba na Predolcu i Verajinu repu. Mladim se autorima izložbe na otvaranju pridružila arhitektica Martina Kuran, koja je i autorica dijela stručnih tekstova.

Na kraju se okupljenima obratila gradonačelnica Katarina Ujdur, istaknuvši važnost toga projekta koji su započeli mladi stručnjaci, a koji je kulminirao edukativnom izložbom povijesna značaja za Metković.

Izložba s mnoštvom fotografija i opisa te maketa pročelja postavljena je tako da će biti zanimljiva i stručnjacima i laicima, i nerijetko će se dogoditi da zastanete pred kojom fotografijom i upitate se: „A gdje je ova građevina?“ Autorima izložbe svojim su uradcima pomogli učenici Srednje škole Metković i Gimnazije Matković te osnovnih škola Stjepana Radića i don Mihovila Pavlinovića, čiji su mentori bili: Vedran Nižić, Jagoda Krešić, Katarina Vasilj, Ante Leko i Dubravka Šešelj. Izložbu svakako pogledajte do 6. prosinca.

Piše: metkovic.hr

UHIĆENI NA GRANICI

Na ljetovanju otuđili jet-ski i odvezli ga u Češku

Iako su na ljetovanju koristili vlastiti jet-ski, vratili su se u mjesto ljetovanja i od tamo otuđili još jedan jet-ski te ga odvezli u Češku gdje ga policija pokušava naći putem međunarodne policijske suradnje

Objavljeno prije

Foto: Ilustracija

Provedenim kriminalističkim istraživanjem policijskih službenika Policijske postaje Metković dvojica Poljskih državljana u dobi od 43 i 23 godine osumnjičeni su za kazneno djelo krađe i rano jutros predani pritvorskom nadzorniku Policijske postaje Metković.

Naime, u nedjelju, 16. srpnja 44-godišnjak je policiji prijavio krađu jet-skia koja se dogodila prethodne noći. Plovilo je bilo privezano za pontonsku platformu u moru u mjestu Blace u općini Slivno.

Provedenim kriminalističkim istraživanjem je utvrđeno kako su plovilo otuđili spomenuti poljski državljani koji su tu prethodno bili na ljetovanju.

ULTIMATE SPORTS GYM Grupni trening – 740

Naime, tijekom ljetovanja su i sami koristili osobni jet-ski, te su se nakon odjave i povratka u Poljsku, zaustavili u BiH gdje su svoj jet-ski ostavili i praznim se trilerom vratili u Blace odakle su otuđili jet-ski kojeg su potom ostavili u Češkoj.

Uhićeni su na PGP Stara Gradiška temeljem raspisane potrage PP Metković kada su se vraćali po svoj jet-ski u BiH s namjerom da ga vrate u Poljsku.

Otuđeni jet-ski za sada nije pronađen i s tim ciljem je zatražena međunarodna policijska suradnja.

Nastavi čitati
Pekarstvo Metkovka – Sretan Uskrs
SNJEŽANA ĆUŽE 300px

Najčitanije