DOMOVINSKI RAT
Veterani IV.gardijske brigade obilježili 22. obljetnicu akcije Maslenica

Veterani IV. gardijske brigade Dubrovačko-neretvanske županije, zajedno sa suborcima iz cijele Dalmacije, okupili su se na Maslenici kako bi obilježili 22. obljetnicu oslobodilačke akcije kojom je u samo 72 sata oslobođen veliki dio Zadarskog zaleđa.
Kod spomen križa od slavonskog hrasta, podignutog u sjećanje na poginule pripadnike III. gardijske brigade u Kašiću, brojna izaslanstva su položila vijence i zapalila svijeće. Slijedilo je polaganje vijenaca kod spomen obilježja poginulim pripadnicima IV. gardijske brigade, ispod Zelenog hrasta uz Jadransku magistralu, nakon čega su svi sudjelovali na svetoj misi u crkvi Marije zaštitnice kršćana u Paljuvu.
Veterani IV. gardijske brigade Dubrovačko-neretvanske županije su se sjetili i svog pokojnog Neretvanina, Marija Nikolića iz Krvavca, i na mjestu pogibije zapalili svijeću, nakon čega su u Novigradu nastavili druženje s veteranima III. i IV. gardijske brigade.
Vojno-redarstvena akcija Maslenica je bila od ključne važnosti u Domovinskom ratu. Oslobađanjem dijela Zadarskog zaleđa su se stekli uvjeti za povezivanje sjevera i juga Hrvatske cestovnom komunikacijom što je potom ostvareno izgradnjom pontonskog mosta u Novigradskom ždrilu. Podsjetimo, prethodno je agresor, krajem 1991. godine, srušio stari Maslenički most nakon čega se s juga u kontinentalni dio Hrvatske putovalo preko otoka Paga te potom trajektom Prizna-Žigljen.
Udruga veterana 4. gardijske brigade
Podružnica za Dubrovačko-neretvansku županiju
SJETIMO SE S PIJETETOM
Poštovani čitatelji sretan Vam Dan pobjede i domovinske zahvalnosti i Dan hrvatskih branitelja

Dan pobjede i domovinske zahvalnosti i Dan hrvatskih branitelja slavi se u Hrvatskoj 5. kolovoza svake godine kao spomen na pobjedu u Domovinskom ratu. Na taj dan 1995. Hrvatska vojska je oslobodila okupirani grad Knin u vojno-redarstvenoj operaciji Oluja.
Nakon četverogodišnje okupacije gotovo trećine hrvatskog teritorija, života u izbjeglištvu i u strahu od neprijateljskih napada na izložene hrvatske gradove, a nakon brojnih neuspješnih pregovora i mirovnih inicijativa, Republici Hrvatskoj ništa drugo nije preostalo nego vlastitom oružanom silom osloboditi hrvatski teritorij. U svitanje 4. kolovoza 1995. započela je Operacija Oluja.
Nakon početnog djelovanja snaga HRZ-a te topničke pripreme po vojnim ciljevima hrvatske snage krenule su u akciju istodobno iz 30 pravaca na bojišnici dugoj 700 kilometara. Udarnu snagu na glavnim pravcima napada činile su gardijske brigade, potpomognute specijalnom policijom MUP-a i Hrvatskim gardijskim zdrugom te domobranskim i pričuvnim postrojbama. Glavni smjerovi napada bili su s Dinare i Velebita u pravcu Knina. Već u operaciji Ljeto 95 stvoreni su preduvjeti da s vrhova Dinare prema Kninu krenu 4. i 7. gardijska brigada. S druge strane s Velebita preko Svetog Roka su u pravcu Knina prodirale Specijalne postrojbe MUP-a.
Oslobađanjem Knina, središta neprijateljske pobune u Hrvatskoj, ostvaren je najvažniji strateško-politički i vojni cilj operacije Oluja i cijelog Domovinskog rata. Samo nekoliko dana poslije i na sjevernom dijelu bojišnice neprijateljske snage 21. kordunskog korpusa prisiljene su potpisati predaju.
Operacijom je vraćen u hrvatski ustavno-pravni poredak cijeli okupirani teritorij, osim istočne Slavonije. Oluja je uz Bljesak ključna akcija koja je dovela do kraja Domovinskog rata. U operaciji je oslobođeno 10.400 četvornih kilometara ili 18,4 posto ukupne površine Hrvatske. Uspješna operacija Oluja dovela je i do mirne reintegracije Hrvatskog podunavlja te je značajno doprinijela skorom kraju rata u BiH.
Nakon oslobođenja omogućen je povratak 210.592 Hrvatskih prognanika: s područja oslobođenih “Bljeskom” i “Olujom” 126.909 a iz iz hrvatskog Podunavlja 83.683 osoba.
Praznik se u početku zvao Dan domovinske zahvalnosti. Nazivu je kasnije dodan i “Dan pobjede”, a od 2008. i “Dan hrvatskih branitelja”. Zbog dugog punog naziva, kojem se često dodaje i “obljetnica VRO ‘Oluja'”, u medijima i neformalnoj komunikaciji često se naziva samo “Dan pobjede”.
- Novosti3 danaUSUSRET NAJVEĆEM KRŠĆANSKOM BLAGDANU
HDZ Metković na Veliki petak upriličio tradicionalno druženje uz bakalar
- Novosti2 danaUSKRSNE RADOSTI
Gradonačelnik Dalibor Milan, u društvu Hrvoja Bebića i članova tima, dijelili sirnice građanima
- Novosti2 danaOBREDI I PROCESIJA
Veliki petak u crkvi sv. Ilije u Metkoviću
- Sport2 danaREMI IZA VAGE
Neretva i Zadar podijelili bodove u derbiju kola