BUDUĆNOST BEZ MINA
Zamjenica župana Žaklina Marević na otvaranju simpozija ‘Protuminsko djelovanje 2018.’
Zamjenica župana Žaklina Marević nazočila je otvaranju 15. jubilarnog međunarodnog simpozija Protuminsko djelovanje 2018., koji se od 10. do 12. travnja održava u Slanome. Zamjenica je tom prigodom održala pozdravni govor, u kojem je zahvalila svima uključenima u akcije razminiranja Dubrovačko-neretvanske županije kao i cijele Hrvatske.
– Uz zajednički trud i muku svih nadležnih institucija, hrabrih deminera te svih ostalih uključenih u hvalevrijednu akciju čišćenja juga Hrvatske 2014. godine Dubrovačko-neretvanska županija je napokon dobila status županije potpuno očišćene od mina i minsko eksplozivnih sredstava. Neizmjerno smo zahvalni svim zaslužnima što su napornim radom donijeli mir svima nama i čistu županiju budućim generacijama – rekla je zamjenica Marević te naglasila kako se potrebno okrenuti sretnijoj i bezbrižnoj budućnosti koja se može ostvariti zajedničkim radom, upornošću i voljom.
Tijekom simpozija će biti riječi o postignućima i novostima protuminskog djelovanja u Hrvatskoj te onim tek planiranim, ali i već odrađenim akcijama, a glavne teme simpozija su iskustva iz protuminskog djelovanja u svijetu, nove tehnologije u protuminskom djelovanju, pomoć žrtvama mina, Ottawska konvencija – svijet bez mina do 2025. godine, povezanost terorizma i eksplozivnih ostataka rata i slično.
Otvaranju simpozija nazočili su ministar unutarnjih poslova Republike Hrvatske Davor Božinović, gradonačelnik grada Dubrovnika Mato Franković i izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora Filip Dragović, a simpozij se održava pod visokim pokroviteljstvom predsjednice Republike Hrvatske. Suorganizatori su Ured za razminiranje, Hrvatski centar za razminiranje i Hrvatski centar za razminiranje – Centar za testiranje, razvoj i obuku d.o.o.

