Ostanimo u kontaktu
MAXMART Akcija na keramiku 20+50 posto
DALMATA JURA SHOP – Katalog Akcija 1200×400
GAZ Benz 1200x400px
Zoran Popović, HDZ – Lokalni izbori Opuzen 2025
CAPITAL COMPANY – Prodaja stanova

POLJOPRIVREDNA SAVJETODAVNA SLUŽBA

Obavijest posjednicima bilja domaćina sredozemne voćne muhe Ceratitis capitata (Wiedemann) !

Objavljeno prije

Podsjećamo proizvođače marelica, bresaka, nektarina,  šljiva, smokava na postupanje prema Naredbi o poduzimanju mjera za sprječavanje širenja i suzbijanje sredozemne voćne muhe – Ceratitis capitata (Wiedemann) NN 73/18. Navedene voćne kulture su domaćini sredozemne voćne muhe , a područje  Dubrovačko-neretvanske županije s naglaskom na dolinu rijeke Neretve je od  posebnog gospodarskog značaja.

Posjednici biljaka domaćina sredozemne voćne muhe obvezni su:

Provoditi higijenske mjere prikupljanja i zbrinjavanja svih otpalih plodova s tla, odnosno provoditi mjere prikupljanja zaraženih, oštećenih, trulih i odbačenih plodova s biljaka domaćina sredozemne voćne muhe tijekom berbe ili najkasnije u roku od 24 sata nakon berbe te ih zbrinjavati na jedan od sljedećih načina kojim će se učinkovito uništiti ličinke sredozemne voćne muhe:

ULTIMATE SPORTS GYM Grupni trening – 740
  1. prikupljanjem plodova i zakopavanjem u roku od 24 sata te pokrivanjem slojem zemlje debljine minimalno 30 centimetara ili
  2. prikupljanjem plodova i držanjem u hladnjačama na temperaturi od minimalno 0 °C najmanje 10 dana
  3. prikupljanjem plodova u plastične vreće i čuvanjem u zatvorenim vrećama na otvorenom najmanje 10 dana

Sakupljanjem i pravilnim zbrinjavanjem zaostalih plodova domaćina , osim suzbijanja štetnika mediteranske voćne muhe smanjuje se i mogućnost zaraze drugim biljnim patogenima .

Inspekcijski nadzor nad provedbom mjera propisanih ovom Naredbom provodi Državni inspektorat-Fitosanitarna inspekcija sukladno Zakonu o biljnom zdravstvu.

https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2018_08_73_1515.html

Ivana Tomac Talajić dipl. ing. agr.
Ivana.Tomac.Talajic@mps.hr
Ministarstvo poljoprivrede /Uprava za stručnu podršku razvoju poljoprivrede i ribarstva/

OBAVIJEST PROIZVOĐAČIMA AGRUMA

Pregledajte nasade na prisutnost štetnika narančinog trnovitog štitastog moljca

Objavljeno prije

poljoprivreda dolina neretve agrumi mandarine plantaža
Foto: ilustracija

Uprava za stručnu podršku razvoju poljoprivrede, pri Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, upućuje proizvođače agruma na redoviti pregled nasada na prisutnost štetnika narančinog trnovitog štitastog moljca (Aleurocanthus spiniferus), čija je aktivnost zabilježena u nasadima mandarina na pojedinim lokalitetima doline Neretve.

Narančin trnoviti štitasti moljac multivoltina je vrsta, što znači da razvija više generacija tijekom godine, te je riječ o polifagnom štetniku koji napada mnogobrojne biljne vrste, a najznačajniji su domaćini biljke iz roda Citrus (agrumi), jezgričave i koštičave voćke, te ukrasno bilje.

Izravne štete na biljkama uzrokuju odrasli razvojni stadiji i ličinke sisanjem biljnih sokova na naličju lista, a dok su neizravne štete izlučivanje medne rose, na koju se razvijaju gljive čađavice, koje smanjuju respiraciju i fotosintezu biljke, plodovi gube na tržišnoj vrijednosti.

ULTIMATE SPORTS GYM Grupni trening – 740

Obzirom na važnost proizvodnje agruma na području doline Neretve, nužno je provođenje svih fitosanitarnih mjera, koje uključuju agrotehničke, fizikalne i kemijske mjere zaštita.

AGROTEHNIČKE MJERE – oštra rezidba stabala kako bih se smanjila vlažnost i povisila temperatura zraka unutar krošnje i nasada, te na taj način se poboljšala prozračnost krošnje.

FIZIKALNE MJERE – postavljanje većeg broja žutih ljepljivih ploča u nasadima (1/10m2)

KEMIJSKE MJERE – prema FIS-u registrirani pripravci su:

  • MOVENTO – sredstvu je istekla registracija, krajnji rok za primjenu zaliha 30.10.2025.
  • PROXIMO
  • FLIPPER
  • AZATIN EC
  • NEEMIK TEN
  • PREV-GOLD

Radi mjera dodatne zaštite pčela potrebno je sve kemijske mjere u voćnjaku provoditi u vrijeme kad pčele ne lete ( u kasnim večernjim satima ) , voditi računa da je cvjetni uzrast pokošen te o primjeni insekticida opasnog za pčele obavijestiti najbližu udrugu pčelara!

Sredstva za zaštitu bilja primjenjivati u skladu s dozvolom poštujući upute na etiketi. Korisnik ne smije posjedovati, skladištiti niti primijeniti sredstva koja nisu registrirana u RH.

Sukladno Zakonu o održivoj uporabi pesticida (NN 46/2022) propisano je da su svi profesionalni korisnici sredstava za zaštitu bilja dužni voditi evidenciju o zaštiti bilja i čuvati je 3 godine kao i račune od kupljenih sredstava za zaštitu bilja te propisno zbrinuti ambalažu.

Srećko Bošković mag.ing.agr.
srecko.boskovic@mps.hr

Nastavi čitati
Pekarstvo Metkovka – Sretan Uskrs
SNJEŽANA ĆUŽE 300px

Najčitanije