Ostanimo u kontaktu
MAXMART Akcija
DALMATA JURA SHOP – Katalog Akcija 1200×400
GAZ Benz 1200x400px
Zoran Popović, HDZ – Lokalni izbori Opuzen 2025
CAPITAL COMPANY – Prodaja stanova

POLJOPRIVREDA

Obavijest o uporabi strojeva za primjenu pesticida

Objavljeno prije

Prema Zakonom o održivoj uporabi pesticida (Narodne novine, br. 14/14 i 115/18) i Pravilniku o uspostavi akcijskog okvira za postizanje održive uporabe pesticida (Narodne novine, br. 142/12) strojevi za primjenu pesticida koje koriste profesionalni korisnici sredstava za zaštitu bilja podliježu redovitom pregledu (jednom u 3 godine).

 Od ove obveze pregleda izuzete su sve ručne prskalice, leđne prskalice na mehanički, baterijski i motorni pogon te leđni raspršivači na motorni pogon, također pregled ne obuhvaća strojeve kupljene nakon 1. siječnja 2013., već se samo preda zahtjev ispitnoj stanici za izdavanje znaka o obavljenom pregledu koji vrijedi 5 godina, po isteku tog razdoblja pregledi se obavljaju jednom svake 3. godine

U slučaju korištenja rabljenih strojeva za primjenu pesticida kupljenih u nekoj od država članica Europske unije vlasnik treba prijaviti i dostaviti podatke ovlaštenoj ispitnoj stanici (u kojoj je državi članici EU uređaj kupljen,  ima li znak o obavljenom pregledu i do kad je važeći, a ispitna stanica mu na temelju tih podataka izdaje novi znak o obavljenom pregledu).

ULTIMATE SPORTS GYM Grupni trening – 740

Ispravnost rada stroja za primjenu pesticida kontroliraju isključivo ispitne stanice koje imaju ovlaštenje Ministarstva poljoprivrede. Popis ispitnih stanica objavljen je na web stranici Ministarstva poljoprivrede. Ispitne stanice nakon pregleda i utvrđene ispravnosti stroja vlasniku izdaju izvještaj o obavljenom pregledu, a prskalicu ili raspršivač označavaju znakom.

Ispravnim i testiranim strojevima za primjenu pesticida postiže se bolja učinkovitost sredstava za zaštitu bilja a ujedno se smanjuje negativan utjecaj pesticida na okoliš, zdravlje ljudi i životinja.

 

Ivana Tomac Talajić dipl. ing. agr.

E-mail:Ivana.Tomac.Tomac@mps.hr

OBAVIJEST PROIZVOĐAČIMA AGRUMA

Pregledajte nasade na prisutnost štetnika narančinog trnovitog štitastog moljca

Objavljeno prije

poljoprivreda dolina neretve agrumi mandarine plantaža
Foto: ilustracija

Uprava za stručnu podršku razvoju poljoprivrede, pri Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, upućuje proizvođače agruma na redoviti pregled nasada na prisutnost štetnika narančinog trnovitog štitastog moljca (Aleurocanthus spiniferus), čija je aktivnost zabilježena u nasadima mandarina na pojedinim lokalitetima doline Neretve.

Narančin trnoviti štitasti moljac multivoltina je vrsta, što znači da razvija više generacija tijekom godine, te je riječ o polifagnom štetniku koji napada mnogobrojne biljne vrste, a najznačajniji su domaćini biljke iz roda Citrus (agrumi), jezgričave i koštičave voćke, te ukrasno bilje.

Izravne štete na biljkama uzrokuju odrasli razvojni stadiji i ličinke sisanjem biljnih sokova na naličju lista, a dok su neizravne štete izlučivanje medne rose, na koju se razvijaju gljive čađavice, koje smanjuju respiraciju i fotosintezu biljke, plodovi gube na tržišnoj vrijednosti.

ULTIMATE SPORTS GYM Grupni trening – 740

Obzirom na važnost proizvodnje agruma na području doline Neretve, nužno je provođenje svih fitosanitarnih mjera, koje uključuju agrotehničke, fizikalne i kemijske mjere zaštita.

AGROTEHNIČKE MJERE – oštra rezidba stabala kako bih se smanjila vlažnost i povisila temperatura zraka unutar krošnje i nasada, te na taj način se poboljšala prozračnost krošnje.

FIZIKALNE MJERE – postavljanje većeg broja žutih ljepljivih ploča u nasadima (1/10m2)

KEMIJSKE MJERE – prema FIS-u registrirani pripravci su:

  • MOVENTO – sredstvu je istekla registracija, krajnji rok za primjenu zaliha 30.10.2025.
  • PROXIMO
  • FLIPPER
  • AZATIN EC
  • NEEMIK TEN
  • PREV-GOLD

Radi mjera dodatne zaštite pčela potrebno je sve kemijske mjere u voćnjaku provoditi u vrijeme kad pčele ne lete ( u kasnim večernjim satima ) , voditi računa da je cvjetni uzrast pokošen te o primjeni insekticida opasnog za pčele obavijestiti najbližu udrugu pčelara!

Sredstva za zaštitu bilja primjenjivati u skladu s dozvolom poštujući upute na etiketi. Korisnik ne smije posjedovati, skladištiti niti primijeniti sredstva koja nisu registrirana u RH.

Sukladno Zakonu o održivoj uporabi pesticida (NN 46/2022) propisano je da su svi profesionalni korisnici sredstava za zaštitu bilja dužni voditi evidenciju o zaštiti bilja i čuvati je 3 godine kao i račune od kupljenih sredstava za zaštitu bilja te propisno zbrinuti ambalažu.

Srećko Bošković mag.ing.agr.
srecko.boskovic@mps.hr

Nastavi čitati
Pekarstvo Metkovka – Sretan Uskrs
SNJEŽANA ĆUŽE Biseri 300px

Najčitanije