SLOMLJENA JE, ALI JOŠ IMA SNAGE ZA BORBU
Vrgorska majka sanja topli dom ‘Izbavite me iz ovoga pakla da mogu spasiti svoju djecu’

Koliko majčinske ljubavi mora imati žena koja je spremna javno priznati da je njezinoj djeci bolje živjeti negdje drugdje, nego s njom.
Elena Roso Lauš, 26-godišnja majka dva dječaka u dobi od sedam i tri i pol godine te curice od pet godina, smogla je snage i to izgovorila pred sucem. Rekla je to i nama. Predala ih je djelatnicima Centra za socijalnu skrb, koji su braću i sestru smjestili u SOS Dječje selo Ladimirevci i to svega nekoliko dana prije Božića.
Obitelj taj blagdan nije zajedno dočekala u trošnoj kući, u selu Stilja kod Vrgorca.
Slomljena je i iscrpljena, ali je u njoj, očigledno, ostalo još snage za borbu. Molila nas je da joj pružimo priliku da javnosti ispriča svoju priču. Jedina su joj nada ljudi koji će prepoznati koliko se trudi vratiti svoju djecu i osigurati im normalne uvjete za život. Nada se da će netko čuti njezine vapaje.
Inače, rijetki će znati koliko je teško ogoliti se pred javnosti i ispričati svaki detalj surovog života koji ova 26-godišnjakinja nije zaslužila, jer takvo nešto nitko ne zaslužuje. No, sama, u ovom trenutku, teško da nešto može promijeniti.
Čitajući ovu priču brojni će pomisliti kako nikome nije lako u životu, svatko nosi “svoj križ”, svakodnevno se borimo, padamo i dižemo, ali Elenu život od samog početka nije mazio, upravo suprotno, šamarao ju je prije negoli je bila svjesna svog postojanja.
Spomenula je stravične, jezive detalje iz djetinjstva i rane mladosti, ali, kaže, sada joj je najvažnije konačno “stati na noge”, osigurati svojoj djeci i sebi sretan život.
Za to joj nije puno potrebno. Kako bi ih vratila pod svoje okrilje i ponovno okupila u zajedničkom domu, u roku od godinu dana s mogućnošću produžetka na dvije godine, mora im osigurati normalne uvjete za život. Topao stan i suh krevet, kupaonicu, stol na kojem će crtati i pisati, pod i krov koji ne prokišnjava. Barem toliko. Sve što njezina djeca u Stiljima nisu imala. Sve što ona nema u trenutku dok čitate ovaj tekst.
Pozvala nas je da vidimo gdje su živjela i dopustila fotoreporteru da zabilježi svaki kutak kuće koju zove domom, ali ga mi, nažalost, ne možemo tako nazvati. Teško je uopće pronaći riječi kojima bismo mogli opisati uvjete koje smo zatekli. Vjerojatno će fotografije bolje prenijeti stanje trošne kuće gdje trenutno živi Elenina obitelj.
Naime, toga dana je bilo toplo, što je iznenađujuće za Vrgorac u ovo doba godine, no u kući nas ni jakna nije mogla ugrijati. Gotovo da možemo kazati kako smo bili u kući bez vrata i prozora, jer smo, možda, pronašli tek dva ispravna prozora, ali ne i vrata. Podove ne trebamo puno opisivati. Nema ih, tek hladni i goli beton.
Pola kuće ima struju, pola nema. Zidovi su crni, vlažni kao spužva… Prokišnjavaju i uvjete u kući čine nemogućima za život. Kupaonica ne postoji. Školjka sa svakim puštanjem vode ispušta snažan mlaz koji se slijeva po betonu. Jedine dvije prostorije, ako ih uopće možemo tako nazvati, imaju tek dva ispravna prozora i vrata koja svaki jači udar vjetra otvori.
U te dvije prostorije svi ukućani zimi spavaju. Elena, njezin otac, maćeha, brat i stric, a donedavno i njezino troje djece. Za vrijeme kiša, trebaju se pokriti preko glave jer kapi vode padaju po njima. U jednu od tih prostorija pozvala nas je da sjednemo na kauč i počela svoju priču.
– Dok su mi djeca bila tu, ovdje smo spavali ja i mala, a na kauču gdje vi sjedite stric i mali. Ostatak spava na podu, na madracima u prostoriji do te. Imam tamo iza jednu sobu koju sam malo uredila. Kasnije ću vam je pokazati, ali sada se u njoj ne može spavati. Previše je hladno, prozor je razbijen, ne služi ničemu. Tu boravim jedino ljeti – govori 26-godišnjakinja opisujući kuću u kojoj se odgojila.
Tada je tu živjela s bakom i djedom, rijetkim svijetlim točkama u njezinu životu. Osmijeh joj se raširi samo kada se sjeti njih i svoje djece. No, Elena nije živjela samo u Vrgorcu. Njezini roditelji su se rastali kada je imala tri godine, a brat osam mjeseci. Svoju majku nije vidjela do petnaeste godine. Mislila je da je mrtva. Tako joj je, kaže, otac govorio.
– Kada su se mama i tata rastajali, na pokušaju mirenja dogodio se incident o kojem smo mi poslije saznali. Bilo je to 1996. godine. U Centru za socijalnu skrb u Vrgorcu, otac je bombu koja je bila zašivena u bratovoj jaknici stavio mami u usta. Srećom, policajac koji se tu zatekao izvadio ju je iz njezinih usta i bacio u drugu prostoriju gdje je eksplodirala. Tata je nakon toga završio u zatvoru na godinu i pol dana, a mama je otišla u Zagreb. Nije nas mogla voditi sa sobom i tada smo brat i ja završili u Domu “Maestral” u Splitu. Otac je iz zatvora izišao ranije te nas nakon devet mjeseci iz doma vratio ovdje. Mama nam se nikada nije javila, a tata je govorio da je mrtva – u dahu kaže Elena.
Ne trepće, ne plače, hladna je… Kaže, važno je znati i ovu priču jer je tek s petnaest godina saznala da joj je majka živa i nakon djedove smrti pobjegla je kod nje u Zagreb.
Problemi su ubrzo počeli i u glavnom gradu, nije se mogla prilagoditi novoj sredini, ali ni pronaći zajednički jezik s očuhom, pa je unatoč majčinu protivljenju pobjegla s tadašnjim dečkom i sadašnjim mužem s kojim ima troje djece. No, očigledno, brak nema sretan kraj, a uskoro bi se trebao i sudski zapečatiti.
PU DUBROVAČKO-NERETVANSKA
Preporuke građanima zbog očekivanog pojačanog intenziteta prometa za uskršnje blagdane
Povećan intenzitet prometa se očekuje na svim cestovnim pravcima kao i na graničnim prijelazima

Zbog povećanih gužvi koje se uoči i nakon uskršnjih blagdana očekuju na graničnim prijelazima Policijske uprave dubrovačko-neretvanske želimo obavijestiti građane o alternativnim pravcima i vremenima kada su najveće gužve kako bi mogli na vrijeme planirati svoja putovanja i izbjeći duža čekanja na graničnim prijelazima.
Najveće povećanje prometa koje može dovesti do dužih čekanja očekuje se od poslijepodnevnih sati sutra, 18. travnja, do večernjih sati u subotu, 19. travnja i ponovno tijekom cijelog ponedjeljka, 21. travnja, te stoga savjetujemo izbjegavanje putovanja u to vrijeme i preporučujemo putovanje tijekom noćnih sati.
Također, preporučujemo da se građani neposredno pred putovanje o stanju na graničnim prijelazima informiraju putem službene stranice HAK-a na kojoj se nalaze ažurirane informacije i pregled stanja na graničnim prijelazima putem kamera.
Obavještavamo građane i o alternativnim graničnim prijelazima:
Za MCGP Karasovići (RH/CG) preporučuje se GP Vitaljina
Za MCGP Gornji Brgat (RH/BiH) preporučuje se GP Čepikuće
Alternativa za MCGP Metković i MCGP Gabela Polje su granični prijelazi MCGP Nova Sela, MCGP Prud i MCGP Mali Prolog
Vodeći računa o navedenom policija u danima intenzivnijeg prometa planira službu s maksimalno raspoloživim brojem izvršitelja i maksimalnim brojem ulazno/izlaznih traka, a sve kako bi se čekanja na graničnim prijelazima svela na minimum.
Očekivane su gužve i na svim cestovnim pravcima
Također, u navedene dana se očekuje pojačan promet na svim cestovnim pravcima Dubrovačko-neretvanske županije stoga savjetujemo naše sugrađane da o tome vode računa tijekom planiranja svojih putovanja te ovim putem apeliramo na strpljenje u prometu i poštivanje svih prometnih pravila kako ne bi došlo do neželjenih posljedica u prometu.
Policijska uprava dubrovačko-neretvanska svojim sugrađanima želi sretan i blagoslovljen Uskrs!
- Novosti1 danOBRAZOVANJE
Dalibor Milan: ‘Ulaganjem u školstvo, ulažemo u bolju budućnost’
- Kultura3 danaMINISTRICA KULTURE I MEDIJA POSJETILA OPUZEN
Ministrica Obuljen Koržinek najavila izgradnju Kulturnog centra u Opuzenu i podržala HDZ-ovog kandidata za gradonačelnika Zorana Popovića
- Novosti2 danaPRŠI NERETVA
Svečano potpisivanje ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava za projekt ‘Razvoj infrastrukture širokopojasnog pristupa na području Neretve’
- Novosti3 danaRADOVI NA VODOOPSKRBNOJ MREŽI
Ulica kneza Branimira kroz jutro bez vode