Ostanimo u kontaktu
MAXMART Akcija na keramiku 20+50 posto
JURA SHOP – AKCIJA Vikend Sl1
GAZ Benz 1200x400px
CAPITAL COMPANY – Prodaja stanova

ZA ILI PROTIV

Treba legalizirati uzgoj marihuane – Beljakova ideja kao idealna za OPG-ove u dolini Neretve?

Objavljeno prije

Foto: pixabay.com

Foto: pixabay.com

Zapuštena dalmatinska polja idealna su za uzgoj marihuane – potvrdio nam je to i sam Krešo Beljak (HSS), koji je za saborskom govornicom ustvrdio da bi mala obiteljska poljoprivredna gospodarstva (OPG) trebala saditi marihuanu, što su mnogi protumačili kao jedan u nizu igrokaza kojih smo se posljednjih dana nagledali u Saboru.

Beljak je, podsjetimo, pitao nadležne u Vladi jesu li razmišljali da se proširi popis djelatnosti kojima se OPG-ovi mogu baviti, odnosno da legaliziraju uzgoj marihuane. Pojasnio je kako govori o uzgoju za osobne potrebe, prije svega o medicinskom korištenju marihuane, te dodao kako bi “isto tako trebalo razmisliti da se dopusti korištenje kako bi se opustila ova nevjerojatno apatična atmosfera u koju su Hrvatsku doveli vladajući”.

ULTIMATE SPORTS GYM Grupni trening – 740

Istinski uvjeren

Ipak, nije riječ o „patki“ za privlačenje medijske pozornost, nego o službeno izrečenom stavu prvog čovjeka „seljaka“ iza kojega i dalje stoji. Beljak je istinski uvjeren da bi se sadnjom marihuane spasila mala poljoprivredna gospodarstva, revitalizirala hrvatska poljoprivreda i potaknuo turizam.

– Moje je mišljenje, kao i većine stručnjaka, da marihuana nije nimalo veće zlo od alkohola ili cigareta. S druge strane, najstrože bih kažnjavao dilere teških droga kokaina i heorina i kemijskih droga koje upropaštavaju mlade i koje ne treba stavljati u isti koš s nečim što raste iz zemlje, a to je marihuana – kazao nam je Beljak.

– Legalizacija marihuane pridonijela bi ne samo jačanju turizma, jer bi nam sezona kao i u Amsterdamu trajala dvanaest mjeseci, nego i poljoprivrede – kazao je Beljak.

Tako bi se, po njegovu mišljenju, otvorila jedna nova industrijska grana proizvodnje ulja od kanabisa za medicinske svrhe, koje se danas kupuje na crnom tržištu, gdje je skupo i upitne je kvalitete. Procvala bi poljoprivreda kroz uzgoj indijske, ali i industrijske konoplje. Mogla bi se osnovati industrija ulja od kanabisa, a država bi ubrala milijarde kuna poreza – predlaže Beljak.

Prirodni uvjeti

– Naša polja sigurno ne bi bila zapuštena kao sada. Mislim da bi se tako Hrvatska približila modernim civilizacijskim dosezima, a naši OPG-ovi bi sigurno pokazali zanimanje za uzgoj. Posebno u područjima gdje postoje prirodni uvjeti za rast marihuane, poput doline Neretve. Otiđite u Hercegovinu, s druge strane granice, u Hutovo blato, i vidjet ćete koliko se tamo uzgaja marihuane u prirodnim staništima, ne u staklenicima, a da ne govorimo o Albaniji, kaže Beljak, koji naglašava da je ulje kanabisa na ilegalnom tržištu preskupo i da od toga država nema baš nikakve koristi.

Hrvatska je 2012. godine legalizirala sadnju industrijske konoplje koja se intenzivno uzgajala za vrijeme bivše Jugoslavije.

U svijetu danas postoji više od 20 tisuća proizvoda od konoplje, koja se koristi u prehrani, građevinarstvu, tekstilnoj industriji. Tako sadnja industrijske konoplje nedvojbeno ima bolju perspektivu od sijanja kukuruza ili pšenice, što su već prepoznala neka obiteljska poljoprivredna gospodarstva u Slavoniji i Međimurju.

Glas za

S ovakvim stavom Kreše Beljaka slažu se u OPG-u ‘Jelčić’, koji se nedaleko od Metkovića bavi proizvodnjom aronije.

– Treba legalizirati uzgoj marihuane. Hoće li to biti u medicinske svrhe ili neke druge svrhe, odluka je na korisnicima. Marihuana se ionako ilegalno sadi, a kad je već tako, zašto država ne bih to iskoristila i uzimala trošarine i ostale namete – smatraju u OPG-u ‘Jelčić’, koji ističu da prije svega treba izjednačiti davanja i prava svih obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava u Hrvatskoj.

Jer ne može netko tko je otvorio OPG 2017. godine plaćati doprinose, a netko tko je otvorio 2007. godine ne treba plaćati ništa. Naime, svi novi zakoni terete samo novootvorene OPG-ove. Na stare OPG-ove novi zakoni nemaju utjecaja, što je dosta tragikomično – poručuju iz OPG-a ‘Jelčić’ i nadaju se da će se saborski zastupnici pozabaviti i s ovim pitanjima.

Glas protiv

Za Franu Ivkovića, poznatog proizvođača jabuka, izjave Kreše Beljaka su u najmanju ruku neozbiljne.

– To je čista ludost – rezolutan je Ivković, koji pak naglašava da se Beljak ne bavi poljoprivredom niti ima pojma o njoj, premda je na čelu Hrvatske seljačke stranke.
– Eventualna sadnja marihuane trebala bi biti pod kontrolom da se ne bi zlorabila jer ne može svaki OPG saditi marihuanu kako mu padne na pamet. Ako svaki OPG bude proizvodio marihuanu, to je smiješno, pa nama ne treba toliko te marihuane.

Bolje je da idemo u podizanje novih vinograda i voćnjaka. Vidite što se događa s našim voćem… nemamo voća ni za svoje potrebe, sve uvozimo. I onda bismo mi sadili marihuanu. Tako su u Hrvatsku donijeli kalifornijske gliste pa su samo zaradili oni koji su proizvodili matična jata. Kod nas se samo diže neka hlabuka – rezolutan je Ivković.

– Kada bi se i legalizirala sadnja marihuane, struka mora voditi glavnu riječ. A to nikako nije gospodin Beljak sa svojim izjavama i ispadima u Saboru – zaključuje Ivković.

Piše: S.S./Slobodnadalmacija.hr

IZLOŽBA 'DAMNATIO MEMORIAE'

U Metkoviću započeli Dani biskupa dr. Josipa Marije Carevića

Objavljeno prije

carevic 11
Foto: Metkovic.hr

Otvorenjem izložbe povijesnih dokumenata pod nazivom Damnatio memoriae (Zabranjeno sjećanje – zatiranje) sinoć su u Galeriji GKS-a u Metkoviću započeli Dani biskupa dr. Josipa Marije Carevića (1883.-1945.).

Izložbu je otvorio gradonačelnik Dalibor Milan, a o životu i djelovanju znamenitog dubrovačkog biskupa, rođenog Metkovca, mučenika i promicatelja slobode vjeroispovijesti i dostojanstva svakog čovjeka govorili su predsjednica Ogranka Matice hrvatske u Metkoviću prof. Zorana Vekić, jedan od autora Mario Talajić te zadarski nadbiskup u miru, a prije toga i dubrovački biskup Želimir Puljić.

Izložbu su priredili don Josip Krpić, Mario Talajić i Mijo Igor Ostojić, a opus se sastoji od 42 plakata na kojima su prikazani dokumenti, fotografije, novinski članci i sl., koji prikazuju život, djelovanje te mučeničku smrt biskupa Carevića. Za dizajn i grafičku pripremu izložbe zaslužan je Nikša Martinac, a dokumenti su iz zbirki Matka Križanca, Marija Talajića, Vivian Grisogno, Nikice Carevića i Lukrecije Oman Dobrić.

ULTIMATE SPORTS GYM Grupni trening – 740

Izložena građa bit će darovana Državnom arhivu u Dubrovniku te pohranjena u Arhivskom sabirnom centru Metković-Opuzen-Ploče. Vrijedi istaknuti kako opus izložbe čini i veliki portret biskupa Carevića, a koji je njegova pranećakinja Vivian Grisogno darovala Župi sv. Ilije – proroka Metković.

Inače, Dane biskupa dr. Josipa Marije Carevića organiziraju Grad Metković, Ustanova za kulturu i sport Metković, Ogranak Matice hrvatske u Metkoviću te Udruga Hrvatski domobran – Ogranak Metković. Program se nastavlja i danas (nedjelja, 23. ožujka) u 16:45 kada će biti otkrivanje spomen-ploče na rodnoj kući biskupa dr. Carevića (Ulica S. Radića 16 (bivša zgrada ŠUP-a). U 18 sati u župnoj crkvi sv. Ilije proroka održat će se svečana spomen-misa o 80. godišnjici mučeničke smrti biskupa dr. Carevića, koju će predslaviti mons. dr. Želimir Puljić, nadbiskup zadarski u miru.

Josip Marija Carević rođen je u Metkoviću 16. veljače 1883. Školovao se u klasičnoj gimnaziji u Splitu, potom je studirao na Papinskom sveučilištu Gregoriana u Rimu, gdje je doktorirao filozofiju i teologiju. Za svećenika je zaređen 28. listopada 1908. godine. Pastoralno djelovanje započeo je u Splitu, gdje je bio kateheta, profesor i duhovnik, a od 1924. godine kanonik Stolnog kaptola. Snažno je iskazivao socijalnu svijest te su ga prozvali „ocem siromaha“.

Dubrovačkim biskupom imenovan je 13. travnja 1929. godine. Za vrijeme svoje biskupske službe, biskup Carević kontinuirano je pomagao siromašnima te se zalagao za dobru duhovnu klimu. Uz ostalo je organizirao podizanje križa na Srđu.

Zatražio je razrješenje od službe te je umirovljen 1940. godine. Nastanio se u Zagrebu i stavio na raspolaganje zagrebačkom nadbiskupu Alojziju Stepincu. Obavljao je razne službe na udaljenim župama, a u drugoj polovici rata boravio je u Vižovlju u Hrvatskom zagorju, duhovno pomažući puk na tromeđi župa Veliko Trgovišće, Klanjec i Luka. Najvjerojatnije je na Veliki petak 1945. godine okrutno mučen i umoren. Do danas se ne zna gdje su pokopani njegovi posmrtni ostaci.

Izvor: Metkovic.hr

Nastavi čitati
Pekarstvo Metkovka – Sretan Uskrs
SNJEŽANA ĆUŽE Biseri 300px

Najčitanije