SJEDNICA GOSPODARSKOG VIJEĆA ŽUPANIJSKE KOMORE
Rezultati poslovanja gospodarstva Dubrovačko-neretvanske županije za 2019. godinu

Na 5. proširenoj sjednici Gospodarskog vijeća Županijske komore Dubrovnik održanoj 23. listopada raspravljalo se o rezultatima poslovanja poduzetnika Dubrovačko-neretvanske županije u 2019. godini.
Godišnji financijski izvještaj za 2019. godinu predalo je 4.348 trgovačkih društava (9% više nego 2018.). Pozitivno su poslovala 2.907 trgovačkih društava odnosno 67% njih, a 1.441 trgovačko društvo je iskazalo negativan financijski rezultat.
Gospodarstvo Dubrovačko-neretvanske županije poslovalo je pozitivno te je ostvarilo 13 milijardi kuna ukupnog prihoda, 12 milijardi kuna ukupnih rashoda, 1,1 milijardu kuna dobiti te 314,8 milijuna kuna gubitka. U konsolidiranom financijskom rezultatu trgovačka društva županije ostvarila su neto dobit u iznosu od 803 milijuna kuna. U odnosu na prethodnu godinu gubitak gospodarstva povećan je za 2%, dobit je smanjena za 2%, a konsolidirana dobit je manja za 3%.
U ukupnom prihodu najveće učešće ima djelatnost pružanja smještaja te pripreme i usluživanja hrane s ostvarenim prihodom od 3,3 milijarde kuna prihoda (26%), a zatim slijede trgovina s 2,5 milijardi kuna prihoda (20%), prijevoz i skladištenje 1,6 milijardi kuna (13%), građevinarstvo 1,4 milijarde kuna (11%). te administrativne i pomoćne uslužne djelatnosti 1,2 milijarde kuna (10%)
Djelatnost pružanja smještaja te pripreme i usluživanje hrane ostvarila je porast ukupnog prihoda u odnosu na prethodnu godinu za 4%. Najveći udio u ukupnom prihodu ove djelatnosti od 2,1 milijardu kuna (64%) odnosi se na hotele i sličan smještaj, a slijede ih restorani i ostali objekti za pripremu i usluživanje hrane s učešćem od 21% (697 milijuna kuna), te priprema i usluživanje pića 8% (284 milijuna kuna).
Najveći porast ukupnog prihoda ostvaren je u djelatnosti Informacije i komunikacije od 106%, a iznosio je 305 milijuna kuna, premda ova djelatnost ima učešće od 2% u ukupnom prihodu DNŽ.
Dobit razdoblja iznosila je 1,1 milijardu kuna, a najveću dobit ostvarila je djelatnost pružanja smještaja te pripreme i usluživanja hrane (392 milijuna kuna), što čini 35% od ukupne dobiti. Sa 173 milijuna kuna dobiti trgovina zauzima 16% u ukupnoj županijskoj dobiti, a djelatnost prijevoza i skladištenja 15% ukupne dobiti razdoblja sa iznosom od 164 milijuna kuna.
Konsolidirani rezultat (dobit razdoblja +/- gubitak) je neto dobit od 803 milijuna kuna, od čega je djelatnost pružanja smještaja te pripreme i usluživanja hrane ostvarila 307 milijuna kuna (38%), a prijevoz i skladištenje neto dobit od 153 milijuna kuna (19%).
U konsolidiranim rezultatima tri djelatnosti su iskazale gubitak razdoblja u iznosu od 3,8 milijuna kuna, od čega djelatnost umjetnosti, zabave i rekreacije 1,7 milijuna kuna(46%), ostale uslužne djelatnosti 1,5 milijuna kuna gubitka (41%) i financijske djelatnosti i djelatnosti osiguranja 520 tisuća kuna gubitka (13%).
Djelatnost prometa zabilježila je porast investicija za 353% u odnosu na godinu ranije, najvećim dijelom zahvaljujući investiciji koju je imala Zračna luka Dubrovnik.
U djelatnosti Administrativne i uslužne djelatnosti, unutar koje najveći udio (preko 90%) čine turističke agencije zabilježen je u 2019. značajan porast investicija od 122% – što ovu djelatnost dodatno čini izloženom u ovoj krizi u kojoj se našlo gospodarstvo.
U 2019. trgovačka društva su zapošljavala 23.168 djelatnika ili 8% više nego u prethodnoj godini. I dalje djelatnost pružanja smještaja te pripreme i usluživanja hrane zapošljava najveći udio svih zaposlenih u DNŽ 30% ili 6.930 djelatnika.
Na kraju godine broj zaposlenih u Dubrovačko neretvanskoj županiji, prema Zavodu za mirovinsko osiguranje, iznosio je 45.347 te je u odnosu na kraj 2018. godine veći za 2.434 zaposlena (6%). I dalje je izražena sezonalnost u zapošljavanju. Tako je u 2019. godini u odnosu na 2008. godinu broj sezonskih radnika u ukupnom broju zaposlenih narastao s 4% na 14%,dok je u Republici Hrvatskoj s 2% na 3%.
Prosječna mjesečna neto plaća zaposlenih u županijskim trgovačkim društvima u 2019. godini iznosila je 5.679 kuna što je rast od 3% u usporedbi s 2018. Najveća prosječna mjesečna neto plaća isplaćena je u djelatnosti financijske djelatnosti i djelatnosti osiguranja (7.504 kn), a najniža u djelatnosti obrazovanje (4.220 kn). U djelatnosti pružanja smještaja te pripreme i usluživanja hrane prosječna mjesečna neto plaća u 2019. iznosila je 6.373 kn.
U 2019. u odnosu na 2008 godinu, koja se smatra pretkriznom, raste broj sezonskih radnika sa 4% na 14% u ukupnom broju zaposlenih te smo u Dubrovačko-neretvanskoj županiji prvi put nakon 11 godina, u prosincu 2019. zabilježili 2.222 zaposlena više nego u prosincu 2008. godine.
Gledajući od 2008. pa naovamo, 2019. godina je prva u kojoj je djelatnost građevinarstva ostvarila pozitivan konsolidirani rezultat, tj. iskazala dobit, nakon 10 godina gubitaka.
Trojić je istaknula „s 2019. završavamo jedan ekonomski ciklus i ulazimo u novi. Zasigurno ćemo se narednih desetak godina u ekonomskim analizama uspoređivati s rezultatima poslovanja u 2019. godini, u kojoj je gospodarstvo zabilježilo značajan rast u većini ekonomskih pokazatelja“.
Nakon prezentacije rezultata poslovanja župan Dobroslavić se osvrnuo na aktivnosti koje je Dubrovačko-neretvanska županija, u suradnji s ostalim lokalnim institucijama pa i Gospodarskim vijećem ŽK Dubrovnik, poduzela za pomoć gospodarstvu, „vidimo da je Vlada najavila izmjene mjera za očuvanje zaposlenosti i podržavamo taj partnerski pristup. Možda nismo mi bili ti koji su presudili u donošenju tih mjera, ali zasigurno smo svojim angažmanom, ukazujući na iznimno lošu gospodarsku situaciju naše Županije, pripomogli svojim prijedlozima.“
Na sjednici je bilo riječi i o procesu digitalne transformacije Hrvatske gospodarske komore. Direktorica Centra za digitalnu transformaciju i strateški razvoj, Sanja Šimić predstavila je platformu pod nazivom Digitalna komora te istaknula da je cilj HGK pomoći svojim članicama, trgovačkim društvima da uđu u proces digitalizacije, jer je u ovo vrijeme to naprosto nužnost. Također, pozvala je i institucije te fizičke osobe na korištenje ove platforme, koja je financirana sredstvima EU fondova. Šimić je istaknula: „HGK je ovaj projekt započela prije dvije i pol godine, skoro pa vizionarski procesi su završili taman u jeku Covid – 19 pandemije, kad su cjelokupna komunikacija i poslovni procesi okrenuti digitalnom svijetu. Ova platforma je digitalizirala i ubrzala naše interne procese, ali naglasak je da se njome približimo gospodarstvu“.
DNŽ I DUNEA
U Splitu održan projektni sastanak u sklopu EU projekta MoWaCLIM

U Splitu je održan projektni sastanak u sklopu EU projekta MoWaCLIM na kojem su sudjelovali predstavnici Dubrovačko-neretvanske županije i Regionalne razvojne agencije DUNEA. Dubrovačko-neretvanska županija vodeći je partner, a projekt se provodi uz stručnu i tehničku pomoć Regionalne razvojne agencije DUNEA koja je također sudjelovala u pripremi i izradi projektnog prijedloga.
Partneri su se okupili na sastanku Upravnog odbora projekta kako bi pregledali napredak te planirali sljedeće korake u provedbi projekta. Prvi dio sastanka bio je usmjeren na napredak tehničkih aktivnosti, s ciljem osiguravanja neometane provedbe ključnih aktivnosti, dok su se u drugom dijelu bavili financijskim i komunikacijskim upravljanjem te pregledom pokazatelja i rezultata projekta.
Realizacijom ovog projekta posebno će se obraditi problem zaslanjenja tla na području doline Neretve, a provest će se i niz znanstvenih istraživanja čiji je cilj osmisliti daljnje aktivnosti kojima će se što više umanjiti negativni učinci klimatskih promjena te poljoprivrednu proizvodnju na području doline Neretve učiniti otpornijom. Praćenjem parametara površinskih i podzemnih voda, bioraznolikosti te agronomskim nadzorom omogućit će se relevantni podaci za rješavanje glavnih izazova. Kao proširenje sustava nadzora kreirat će se IT alat koji povezuje skupove podataka specifičnih za lokaciju, omogućujući uvid u uzroke problema te nudeći učinkovit doprinos otpornosti poljoprivredne proizvodnje. Cilj je očuvati i ojačati poljoprivrednu proizvodnju koja je, nakon turizma, druga najvažnija gospodarska grana na našem području.
Uz Dubrovačko-neretvansku županiju, projektno partnerstvo čine Fakultet građevinarstva, arhitekture i geodezije Sveučilišta u Splitu, Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Hercegovačko-neretvanske županije/kantona te Javno poduzeće Park prirode Hutovo blato d.o.o. Čapljina. Provedba EU projekta MoWaCLIM započela je 1. rujna 2024. godine i trajat će do 31. kolovoza 2027. godine. Projekt se sufinancira s 85 % iz Programa prekogranične suradnje INTERREG IPA Hrvatska – Bosna i Hercegovina – Crna Gora. Ukupna vrijednost projektnih aktivnosti iznosi 1.514.937,44 €, od čega proračun Dubrovačko-neretvanske županije iznosi 253.315,20 €.
- Novosti7 satiLISTA DEŽURNIH TRGOVINA
Pekarstvo Metkovka za Vas radi i ove nedjelje!
- Novosti3 sataLJEPŠI I UGODNIJI AMBIJENT
Konoba Ponta ponovno otvorila svoja vrata nakon renoviranja
- Novosti2 danaLOKALNI IZBORI 2025.
Zoran Popović objavio kandidaturu za gradonačelnika Opuzena i predstavio izborni program liste HDZ-HSLS za Grad Opuzen
- Novosti2 danaNOVIH 700 KVADRATA ZA GIMNAZIJU
Potpisan ugovor o dodjeli 2,5 milijuna eura za projekt rekonstrukcije Gimnazije Metković