Ostanimo u kontaktu
MAXMART Akcija na keramiku 20+50 posto
DALMATA JURA SHOP – Katalog Akcija 1200×400
GAZ Benz 1200x400px
Zoran Popović, HDZ – Lokalni izbori Opuzen 2025
CAPITAL COMPANY – Prodaja stanova

POLOŽENI VIJENCI I UPALJENE SVIJEĆE

Obilježena 33. obljetnica ustroja prve postrojbe HV u dolini Neretve i županije

Članovi Udruge veterana 4. gardijske brigade DNŽ položili su vijence i upalili svijeće kod Spomenika poginulim braniteljima na Trgu kralja Tomislava u Metkoviću

Objavljeno prije

1. lipnja 1991.godine u Metkoviću je ustrojena prva profesionalna postrojba ZNG-a u dolini Neretve i Dubrovačko-neretvanskoj županiji, “A” satnija ZNG-a Metković. U barakama nekadašnjeg građevinskog poduzeća ‘Beton’ prekoputa tadašnjeg “Mlina” u Industrijskoj ulici uređena je vojarna satnije ZNG sa spavaonicama, uredom, restoranom i pistom za postroj.

120 momaka 1. lipnja se postrojilo bez odora i naoružanja, samo sa srcem na početku stvaranja neovisne Hrvatske. Nekoliko komada naoružanja sa sobom su donijeli pripadnici pričuvnog sastava MUP-a. Satnija je ustrojena od mladića s područja bivše Općine Metković, kao i mladića iz zagraničnog područja Zapadne Hercegovine.

Dana 10. lipnja satniji se priključuje 15 redarstvenika iz središta za obuku iz Valbadona te 11 redarstvenika iz središta za obuku iz Kumrovca sa naoružanjem i opremom. Prvo naoružanje postrojba je dobila u srpnju, češke zbrojevke, a malo više u svom prvom borbenom djelovanju 14. rujna u akciji „Zelena-tabla-Mala Bara“ gdje je odigrala presudnu ulogu u osvajanju skladišta naoružanja, kao i u borbi s minolovcima na Sidrištu u Pločama. U toj akciji satnija je imala trojicu ranjenih pripadnika. Prve odore sašivene su od maskirnog platna za lovačka odijela, u nekadašnjoj Jugoplastici. Do kraja 1991.godine i tijekom 1992. godine satnija sudjeluje u borbama na južnom bojištu od Slanog do Stona te obrani Dubrovnika.

ULTIMATE SPORTS GYM Grupni trening – 740

Kroz satniju je tijekom 1991.-1992. do početka 1993. godine prošlo oko 200 pripadnika, od kojih je 26 ranjeno, 20 je preminulo nakon rata, 3 su poginula u drugim postrojbama, a tri kao pripadnici ove satnije: pok. Renato Čović 1991.godine, pok. Eugen Erjauc 1992.godine i pok. Mario Nikolić-Kiš 1993.godine.

Početkom 1993. godine postrojba se izvlači s južnog bojišta na zadarsko gdje u sastavu 3. bojne 4. gardijske brigade sudjeluje u akciji Maslenica istaknuvši se u tromjesečnim teškim borbama. U akciji Maslenica satnija je imala jednog poginulog i više ranjenih pripadnika. Njeni preostali pripadnici kao već iskusni časnici i dočasnici do kraja Domovinskog rata sudjeluju u svim borbenim operacijama 4. gardijske brigade, u operaciji ZIMA 94 u kojoj pogiba pripadnik satnije pok. Stjepan Dropulić iz Ploča, zatim oslobodilačkim operacijama tijekom 1995.godine: SKOK2, LJETO 95, OLUJA, MAESTRAL i JUŽNI POTEZ.

U povodu obilježava 33. obljetnica prve postrojbe HV u dolini Neretve članovi Udruge veterana 4. gardijske brigade DNŽ položili su vijence i upalili svijeće kod Spomenika poginulim braniteljima na Trgu kralja Tomislava u Metkoviću.

 

ŽUPA SV. STJEPANA PRVOMUČENIKA

Festival žudija u Opuzenu okupio čuvare Kristova groba iz preko 30 župa iz Hrvatske i BiH

Objavljeno prije

24 HFŽ Žudije župe sv Nikole Metković (7)

Na Uskrsni ponedjeljak, u župi svetog Stjepana Prvomučenika u Opuzenu, održan je 24. Hrvatski festival žudija. Ovaj jedinstveni susret okupio je čuvare Kristova groba iz više od 30 župa iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine.

Festival žudija okuplja čuvare Kristova groba – žudije – koji njeguju ovaj drevni pobožni običaj tijekom korizme i Svetog trodnevlja. Prvih šest festivala održano je u Vodicama, a od 2006. godine manifestacija se svake godine održava u drugom gradu, dajući priliku domaćinima da predstave vlastitu tradiciju i posebnosti.

Stilizirani Branimirov križ – simbol Festivala žudija u Opuzenu

ULTIMATE SPORTS GYM Grupni trening – 740

Svaki grad-domaćin ima i svoj prepoznatljivi simbol festivala – ove godine u Opuzenu to je bio stilizirani Branimirov križ, izrađen od bodljikavog drveta i okružen trnovom krunom. Taj simbol snažno odražava duhovnu i povijesnu povezanost hrvatskog naroda s vjerom, ali i napore da se kroz stoljeća očuva običaj čuvanja Kristova groba.

934. Milenijska fotografija - 24. HRVATSKI FESTIVAL ŽUDIJA Opuzen

934. Milenijska Strikoman / Foto: Šime Strikoman

Festival nije natjecateljskog karaktera – u njemu nema pobjednika ni poraženih. Svaka skupina žudija jedinstvena je u svom izrazu i svjedočenju vjere. Geslo festivala „Ljubite jedni druge“ nadahnuto je Isusovom zapovijedi ljubavi, pozivajući sve da ostanu u njegovoj ljubavi i njome nadahnjuju odnose s drugima.

Festival u Opuzenu još jednom je pokazao bogatstvo duhovne i kulturne tradicije, kao i važnost njezina očuvanja za buduće naraštaje.

Nakon primljene vijesti da je preminuo papa Franjo, sve žudije su na svoja koplja zavezale crne trake.

Foto-galerija

Nastavi čitati
Pekarstvo Metkovka – Sretan Uskrs
SNJEŽANA ĆUŽE 300px

Najčitanije