MUP OBJAVIO IZNENAĐUJUĆE PODATKE O STAROSTI VOZAČA
Na cestama dosad poginulo više od 200 ljudi, samo u protekla 24 sata cesta je odnijela pet života
Velik broj prometnih nesreća zabrinuo je i Ministarstvo unutarnjih poslova. – Zaredale su se prometne nesreće s više poginulih, to već dugo nismo imali. Situacija nije sjajna, – istaknuo je Miron Huljak iz MUP-a.
Edukacija i prevencija, ističe struka, moraju biti na prvom mjestu. – Sama prisutnost policije na cestama bi sigurno smanjila broj usijanih glava jer samim time kada ih vidimo, policiju, automatski puštamo nogu s pedale gasa, – smatra AMS-ov Kristijan Tićak.
Za bolju edukaciju, ali i jaču prevenciju su i vozači. Ono što policiju zabrinjava su podaci i starost vozača koji su skrivili najteže oblike prometnih nesreća.
– Imamo veliko povećanje prometnih nesreća koje su uzrokovali vozači starije životne dobi, stariji od 60-65 godina. Ove godine imamo povećanje od 136 posto prometnih nesreća koje su prouzrokovali vozači motocikala, ali oni starije životne dobi, ne mladi vozači, – objašnjava Huljak.
Ipak, i o mladima treba voditi brigu. Vraćanje centara sigurne vožnje, čini se kao dobra ideja.
– Znači da mladi vozač po dobivanju vozačke dozvole, unutar godinu ili dvije bi prošao jednu takvu dodatnu edukaciju u kojoj će se upravo savladati svi oni elementi koji se u svakoj situaciji mogu desiti, – pojasnio je Georg Davor Lisicin iz Udruge Sigurnost u prometu.
A događaju se i zato što vozni park Hrvata nije u najboljim godinama. U prosjeku se vozi automobil star 13 godina. U gotovo deset posto prometnih nesreća krivac je neispravno vozilo.
– Između 10 i 12 posto prometnih nesreća sa smrtno stradalim osobama na cestama je uzrokovano ili izravno ili neizravno nekakvom tehničkom neispravnosti. Da smanjimo desetak posto koji su uzrok tehnička neispravnost, mogli bi spasiti 30-ak života godišnje, – tvrdi Goran Pejić iz Centra za vozila Hrvatske.
Do ponedjeljka je na prometnicama diljem zemlje život izgubilo 213 osoba, piše dnevnik.hr.
OPREZ!
Četvero građana računalnim prijevarama oštećeno za gotovo 6 tisuća eura
Prilikom internetske prodaje dovoljno je dostaviti broj bankovnog računa (IBAN) da bi vam netko uplatio novac
Tijekom petka, 17. siječnja, četvero je građana Dubrovačko-neretvanskoj policijskoj upravi prijavilo računalne prijevare, od kojih su tri prijavljene u Dubrovniku, a jedna na Korčuli.
Tri računalne prijevare su počinjene na istovjetan način, odnosno tako što su oštećene osobe na internetskom oglasniku objavile prodaju artikala, na koje oglase su im se putem aplikacije za razmjenu poruka javile osobe zainteresirane za kupnju. Nakon što im je navodni kupac poslao link za plaćanje, komunikacija je nastavljena preko njega, a od oštećenih osoba je zatraženo da dostave svoje bankovne podatke uključujući i CVV broj s poleđine kartice (autorizacijski pin).
Nakon dostave navedenih podataka oštećene osobe su, umjesto dobivene uplate, uvidjeli da im je s bankovnih računa skinut novac i to jednom od njih 1.139 eura, drugom 1.072 eura, a trećoj osobi 1.653 eura.
U četvrtom je slučaju računalna prijevara počinjena na način da je oštećenog 22-godišnjaka telefonski kontaktirala muška osoba koja mu je rekla da provjerom računa na stranici za razmjenu kriptovaluta ima zarađeno 15.000 dolara. Potom ga je upitao želi li povući novac na svoj bankovni račun na što je 22-godišnjak pristao i po uputama muške osobe instalirao mobilnu aplikaciju u koju je unio svoje bankovne podatke i potvrdio prijenos novca, nakon čega je uvidio da nije primio novac, već mu je s bankovnog računa skinut iznos od 1.900 eura. Tada je shvatio da je prevaren i cijeli je slučaj prijavio policiji.
Savjeti građanima
- Kako bi se spriječili ovakve i slični događaji, Policijska uprava dubrovačko-neretvanska građanima želi uputiti savjet da podatke o bankovnim karticama, PIN broju i CVV broju, kao i svoje osobne podatke ne bi trebali ustupati nepoznatim osobama te da nikada ne otvaraju bilo kakve poveznice koje im dostavljaju.
- Prilikom internetske prodaje dovoljno je dostaviti broj bankovnog računa (IBAN) da bi vam netko uplatio novac.
- U slučaju zlouporabe bankovnih kartica građani bi trebali odmah obavijestiti banku koja im je izdala karticu, a u slučaju da su oštećeni kaznenim djelom potrebno je obavijestiti policiju.
Više informacija o vrstama računalnih prijevara i kako se zaštiti možete pronaći na stranici Web heroj.
-
Novosti2 danaSVEČANOST "DIES ACADEMICUS"
Metkovac doc. prim. dr. sc. Tomislav Bulum izabran za redovitog člana Akademije medicinskih znanosti Hrvatske
-
Crna kronika2 danaNESREĆA U LOVU
Zbog neopreznog ispaljivanja metka lakše ozlijeđen drugi lovac
-
Sport1 danPRVENSTVO HRVATSKE U BOĆANJU
Juniori BK Metković upisali prvu prvenstvenu pobjedu!
-
Sport1 danTRANSFERI I PRIPREMNE UTAKMICE
NK Neretva započela pripreme za nastavak sezone