OGŠ Metković najavljuje
Koncert na gitari Ivanke Prusac
U subotu, 18. svibnja 2013. u 20:00 sati, Osnovna glazbena škola Metković, na galeriji Gradskog kulturnog središta Metković, organizira koncert Ivanke Prusac na gitari.
Fernando Sor: Etida op.6, br.8
Etida op. 29, br.17
Etida op. 6, br.9
Manuel Maria Ponce: Sonata classica
I – Allegro
II – Andante
III – Menuet
IV – Allegro
Federico Moreno-Torroba: Torija ( Elegia)
*** *** ***
Fernando Sor: Introduction, Theme and Variations op.28
Isaac Albeniz: Mallorca
Joaquin Turina: Sonata op.61
I – Allegro
II – Andante
IVANKA PRUSAC - rođena je u Splitu 1978. godine, ali djetinjstvo provodi i osnovnu školu pohađa u Vrgorcu. Nakon jednogodišnje privatne poduke iz gitare i solfeggia prelazi u Split gdje upisuje GŠ Josipa Hatzea u klasi prof. Marija Peručića. Nakon mature upisuje se na Umjetniču akademiju Sveučilišta u Splitu u klasi prof. Gorana Listeša gdje i diplomira 2002. godine. Tijekom studija sudjelovala je na seminarima poznatih gitarista i priznatih pedagoga: Z. Dukić, C. Marchione, G. Balestra, A. Desiderio, P. Steidl. Kao članica EGMA-e sudjelovala je u radu EGMYO-a ( European guitar and mandoline youth orchester) u Ferrari ( Italija) 2000. godine. Bavi se komornim muziciranjem. Bivša je članica mandolinskog kvarteta DA CAPO s kojim osvaja nagrade ( od važnijih ističe I. nagrada- Imotski 2001. i 2003., I. nagrada- Ala, Italija 2003.). Od mnogobrojnih koncerata s kvartetom ističe nastupe na nacionalnim danima mandoline u Italiji ( Vittorio Veneto i Venezia) 2006. godine. Kao članica mandolinskog dua osvojila je I. nagradu u Imotskome 2004. godine. Također je i članica orkestra GMD ''Sanctus Domnio'' iz Splita s kojim je nastupala u Hrvatskoj i Europi ( Italija, Njemačka, Češka, Španjolska, Makedonija, Crna Gora ). Kao solistica je nekoliko godina redovito sudjelovala na književno-kulturnoj manifestaciji '' S Tinom u Vrgorcu''. Bavi se pedagoškim radom te predaje na GŠ Josipa Hatzea u Splitu.
NERETVANSKI LAĐARI PLOVE ZA NEW YORK!
Tim od 11 članova veslat će lađu oko Manhattana i promovirati našu baštinu
Oduševljen sam što ćemo napokon i Amerikancima predstaviti tradicionalnu hrvatsku lađu, koja će iz svog zavičaja do New Yorka biti prevezena u kontejneru, kaže koordinator projekta Thierry Paul
U Starome Gradu na otoku Hvaru nedavno je održano prvo izdanje međunarodne manifestacije brodova, mora i mornara „Dani u Vali“ čiji je fokus očuvanje hrvatske pomorske baštine.
Dakle, u tom smislu široj javnosti je predstavljena naša maritimna i kulturna baština, međutim, u bogatom i dobro osmišljenom programu zainteresirani su se mogli upoznati još s tradicijskim zanatima, brodograditeljskim, ribarskim, nautičkim, pa i kulinarskim umijećima s kojima su posjetitelji doista bili zadovoljni, piše Miro Crnčević za Slobodnu Dalmaciju.
Među sudionicima manifestacije bila je i udruga ‘Baština Neretve’ iz Opuzena, poznata po očuvanju i promociji neretvanske tradicije. Ona je festivalu dala poseban pečat predstavivši svoju naširoko znanu lađu koja nije samo sredstvo transporta, već simbol ponosa i povezanosti s prirodom, značajan dio identiteta ljudi iz neretvanske doline.
Naravno, nisu zaboravili ni jedan od najprepoznatljivijih specijaliteta svoga kraja – neretvanski brudet. Autentični način pripreme tog izvrsnog jela očarao je čak i one koji vjeruju jedino u “morske delicije”, no poslovično spretni Neretvani, boravak u drevnom Farosu također su iskoristili za promociju čuvenog Maratona lađa, ali isto tako predstavljanje svojih dosadašnjih gostovanja u nekoliko europskih zemalja (Venecija, Brest, Sete, Prag, …).
Ambiciozna inicijativa
A sada kada su se u svoj rodni kraj tek vratili s najsunčanijeg hrvatskog škoja od predsjednika udruge Miljenka Milojka Glasovića, istinske legende koja je zapravo spasila neretvansku lađu od izumiranja, ekskluzivno doznajemo da je udruga momentalno angažirana i na organizaciji projekta “Lađa u New Yorku” (Libertas bene pro toto libertas venditur auro) koji će se realizirati u svibnju 2025. godine.
Prijevoz, putovanje i sam boravak u Americi uistinu su zahtjevne stavke pa su na tom poslu, osim udruge, naročito angažirani gospoda Thierry Paul i Pavo Jerković, zatim “Eocking the Boat” i “The Village Community Boathouse” (za sudjelovanje mladih), “The Kayak Foundation”, Hrvatsko-američka zajednica u New Yorku te krvatske kulturne skupine, obrtnici, prodavači hrane…. Očekuju se i daljnji kontakti u tom smislu, a svakako bi bio red da sve to također podupru resorna ministarstva Vlade RH te gradovi i općine iz doline Neretve.
Veslačka ruta oko Manhattana bit će približno 51 kilometar, a simbolizira slobodu i neovisnost, povezujući povijest Hrvatske s Kipom slobode i otokom Ellis
Prema tome, mi radimo na organizaciji jednog kulturno velikog veslačkog događaja, riječ je o ambicioznoj i uzbudljivoj inicijativi koja će na originalan način promovirati hrvatsku baštinu i kulturni značaj u New York Cityju. Kombiniranjem veslanja, simbolike i suradnje s mladima i lokalnim zajednicama, događaj ne samo da slavi hrvatsku povijest, već također potiče osnaživanje mladih, ravnopravnost spolova i izgradnju zajednice – pripovijeda nam Glasović.
A što bi ste rekli o koordinatoru projekta Thierry Paulu, profesoru kibernetičke sigurnosti na Sveučilišnom koledžu “Nelson Mandela” u Poitiersu, on je Francuz i Hrvat porijeklom iz Komina koji je osim svoje akademske karijere duboko posvećen promicanju hrvatske kulturne baštine. Do sada je uspješno vodio nekoliko međunarodnih projekata s Udrugom lađara Neretve i, kako sam kaže, imao sreću surađujući s njima voditi i organizirati nekoliko značajnih veslačkih događaja, kao što su primjerice preveslavanje La Manchea lađom, nezaboravan veslački događaj na rijeci Temzi u Londonu, gostovanje u Beču,….
Dvodnevna proslava
Oduševljen sam što ćemo napokon i Amerikancima predstaviti tradicionalnu hrvatsku lađu, koja će iz svog zavičaja do New Yorka biti prevezena u kontejneru. Tim od 11 članova, točnije šest muškaraca, uključujući kormilara, i pet žena iz različitih veslačkih udruga Doline Neretve, veslat će lađu oko Manhattana prvog dana i Otoka slobode drugog dana.
Veslačka ruta oko Manhattana bit će približno 51 kilometar, odnosno 32 milje, simbolizirajući slobodu i neovisnost, povezujući povijest Hrvatske s Kipom slobode i otokom Ellis, gdje su mnogi hrvatski imigranti prvi put stigli na taj kontinent. Veslanje oko Otoka slobode pretpostavlja udaljenost od samo 5 kilometara, ali zato nudi simboličnu i slikovitu, a time i nezaboravnu turu oko Kipa slobode – spominje Paul, koji svim srcem i dušom razvija taj poprilično složeni projekt.
Hrvatska zajednica u New Yorku će, kako i priliči, pružiti punu podršku za kulturne aspekte događaja, uključujući nastupe, prehranu, obrazovne aktivnosti…. Dvodnevna proslava uključivat će kulturne izvedbe, hrvatsku kuhinju i edukativne radionice, stvarajući sveobuhvatan kulturni i društveni festival koji slavi povezanost hrvatske povijesti i američkog puta ka slobodi.
U tome smislu će svoj obol zasigurno dati i gospodin Pavo Jerković, naš proslavljeni ugostitelj koji je 1990-tih godina kao ključna figura pokrenuo brojne inovacije u našem turizmu, bilo da je riječ o njegovom restoranu “Villa Neretva”, safariju s lađama zadivljujućim rijekama, jezerima i rukavcima ili pak berbi mandarina koja u taj općenito atraktivni kraj privlači tisuće posjetitelja željnih sudjelovanja u lokalnim običajima i tradicijama.
- Novosti3 danaAKTIVIRAN SUSTAV ZA OBRANU OD POPLAVA
Uslijed znatnih oborina i prevelike akumulacije HE Mostar očekuje se porast vodostaja rijeke Neretve
- Novosti3 danaPOSJETITE MAXMART U OPUZENU
Otkrijte pećnice budućnosti i recite zbogom čišćenju
- Crna kronika3 danaALARMANTNO STANJE U JABLANICI I KONJICU
U Jablanici ima poginulih i nestalih, urušene ceste i mostovi, u tijeku spašavanje ljudi
- Kultura24 sataNERETVANSKI LAĐARI PLOVE ZA NEW YORK!
Tim od 11 članova veslat će lađu oko Manhattana i promovirati našu baštinu
You must be logged in to post a comment Login