Ostanimo u kontaktu
Dalmata Jura shop LPG Narona
GAZ Benz 1200x400px

HRVATSKI ZAVOD ZA JAVNO ZDRAVSTVO

Epidemija gripe u Dubrovačko-neretvanskoj županiji, najviše oboljelih u Metkoviću

Objavljeno prije

gripa

Epidemije gripe u Dubrovačko-neretvanskoj županiji u sezoni 2016./2017. godina

Nakon što je 29. studenoga 2016. Nacionalni referentni laboratorij Svjetske zdravstvene organizacije za gripu u Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo potvrdio prve slučajeve oboljelih od gripe u Hrvatskoj  prvi slučajevi gripe  u našoj županiji zabilježeni  su početkom prosinca 2016.  u dolini Neretve.  Krajem prosinca 2016. došlo je do prave epidemije gripe na cijelom području  naše županije  koja je nastavljena i u 2017. godini.

Tablica 1. Broj prijava oboljelih od gripe u sezoni 2016./2017.

gripa-tablica1-1-2017

ULTIMATE SPORTS GYM – 740px

Prema pristiglim prijavama Odjelima za epidemiologiju Zavoda za javno zdravstvo u periodu do 08. siječnja 2017. ukupno je prijavljeno 360 oboljelih osoba, od čega najviše iz Metkovića (172), zatim  Dubrovnika (84),  Ploča  (53) te  Korčule (51) .

Do sada je najviše oboljelih u dobnoj skupini (30-64 god.) koja je i najbrojnija, a i slabog odaziva na cijepljenje protiv gripe. Još uvijek nije velik broj oboljelih među malom djecom kao i školske djece. Nastavkom školske godine kada ta skupina  bude izložena dugom boravku u većim skupinama u zatvorenim školskim prostorima, što pogoduje širenju gripe, zasigurno će porasti i broj oboljelih i u ovoj dobnoj skupini.

Stvarni broj oboljelih od gripe  zasigurno je dvostruko  pa i više nego dvostruko veći od broja prijavljenih našim Odjelima za epidemiologiju iz razloga što jedan dio oboljelih zbog lakše kliničke slike se ne javi svom izabranom liječniku te ne budu registrirani, a jedan dio oboljelih od gripe ne bude prijavljen i od samih liječnika.

Prema podacima dobivenih sa terena od cjepitelja, kao i Odjela  za epidemiologiju, procjena je kako se u Dubrovačko-neretvanskoj županiji ove sezone  cijepilo protiv gripe oko 5400 osoba (od isporučenih  5520 doza cjepiva ) .

Cijepljenje protiv gripe još uvijek je moguće, svi zainteresirani mogu se javiti kod svojih izabranih liječnika, ukoliko imaju još cjepiva, ili u  Zavodu na Odjelima za epidemiologiju.

Više o gripi.

Voditelj Službe za epidemiologiju
Miljenko Ljubić, dr.med.

ŽUPANIJSKI CENTAR 112

Obavezna zimska oprema! Donosimo dnevno izvješće za područje Dubrovačko-neretvanske županije

Objavljeno prije

Snijeg na cesti, zimski uvjeti

Sukladno informacijama koje smo zaprimili i koje su nam dostupne, dostavljamo vam dnevno izviješće o posebno izdvojenim događajima za područje Dubrovačko-neretvanske županije za protekla 24 sata  i to kako slijedi:

Obavezna je zimska oprema na motornim vozilima, a promet je zabranjen za kamione s prikolicama i tegljače s poluprikolicama na cestama:

 • A1 između čvora Prgomet i naplate Karamatići
 • A10 između čvora Ploče i naplate Čarapine
 • DC8 Gradac-čvor Čeveljuša-Opuzen-GP Klek
 • DC9 GP Metković-Opuzen-DC8
 • DC62 Veliki Prolog-Metković
 • DC425 čvor Karamatići (A1)-čvorište Čeveljuša
 • ŽC5203 Dobroselo-Brotnja-Otrić
 • županijske ceste na području Metkovića (ŽC6220 Ploče A1, Žc 6279 Klek Badžula, Žc 6208 Vrgorac – Staševica, Žc 6276 Mali prolog-Karamatići –Ploče)

Snijega ima na području Pelješca i dijela Konavala. Dubrovnik ceste javljaju da su sve  ceste posute i prohodne.

METEOROLOŠKE PRILIKE:

ULTIMATE SPORTS GYM – 740px

Upozorenje

Na južnom i manjem dijelu srednjeg Jadrana ujutro mjestimični udari SE i S, a noću posvuda NE i N vjetra, 35-45 čvorova. Mjestimice nevere.

Stanje

Ciklonalno polje nad Jadranom i srednjem Sredozemljem sporo će se popunjavati.

Vremenska prognoza za sljedeća 24 sata, vrijedi do: 10.01.2019 u 06 sati

Južni Jadran

Vjetar SE i S, ponegdje uz obalu E, 10-20, prijepodne mjestimice do 28 čvorova, poslijepodne će postupno okretati na NE i NW 10-20 čvorova. More 3-4. Vidljivost 10-20 km. Oblačno, ponegdje kiša ili pljusak, uz obalu i snijeg, a navečer djelomično razvedravanje.

PROMET  

CESTOVNI PROMET

Privremena prometna regulacija:

 • zbog radova na graničnom prijelazu Gornji Brgat (DC223) vozi se jednim trakom, naizmjence uz semafore;
  uz privremenu regulaciju prometa vozi se na Jadranskoj magistrali (DC8):
 • jednim prometnim trakom naizmjenično uz regulaciju semafora kod Slanog, te zračna luka Čilipi gdje se četri puta tjedno u vremenu od 12:00-16:00 sati po deset minuta biti zatvorena cesta osim i uoči nedjelje i blagdana.
 • zbog uređenja raskrižja Banja i Majkovi u mjestu Slano;
 • na 26+100 do 26+400, dionica 27 zbog nastavka radova na kolnom prilazu državne ceste DC8 Štikovica od 07.siječnja do 30. travnja 2019. Povremeno postavljanje semafora radi regulacije prometa.
 • do 31.01.2019.god od 07-16 sati zbog radova na Jadranskoj magistrali (DC8) na dionici Petlja Ilijina glavica-Orsula-Dubac vozit će se uz privremenu regulaciju semaforima.

GRANIČNI PRIJELAZI

– Za sav promet zatvoren je granični prijelaz Vitaljina (zbog radova);

– Na graničnom prijelazu Gornji Brgat (DC223) vozi se jednim trakom, naizmjence, uz regulaciju semaforima (zbog radova). Do 30.04.2019. dva puta tjedno, od 13:00 do 17:00 sati (na 20 minuta) prekidat će se promet zbog građevinskog miniranja;

Nastavi čitati
Pekarstvo Metkovka – Sirnica Uskrs 300×250
SNJEŽANA ĆUŽE 300px

Najčitanije