Ostanimo u kontaktu
MAXMART Akcija na keramiku 20+50 posto
JURA SHOP – AKCIJA Vikend Sl1
GAZ Benz 1200x400px
CAPITAL COMPANY – Prodaja stanova

ŠTO JE POST, A ŠTO NEMRS

Čistom srijedom ili Pepelnicom počinje vrijeme Korizme, vrijeme posta i obraćenja

Korizmene duhovne obnove u župama sv. Ilije proroka i sv. Nikole biskupa

Objavljeno prije

Foto: Ilustracija

Čistom srijedom ili Pepelnicom započinje Korizma, četrdesetodnevno vrijeme kroz koje vjernici pokorom i odricanjem te čišćenjem duše kroz molitvu, ispovijed i zajedništvo svetih otajstava postižu duhovnu obnovu pred najveći kršćanski blagdan – Uskrs.

Tijekom tih 40 dana brojni se kršćani odlučuju na odricanje nečega čega im je inače teško odreći se kako bi pokornije i čišće dočekali Uskrs. U Korizmi se, po običaju, neće ukrašavati oltari i crkvi, a često u crkvama za to vrijeme ne sviraju ni orgulje.

Na samu Pepelnicu, običaj je vjernike u crkvama obilježavati pepelom koji predstavlja simbol praha iz kojeg je, prema vjerovanju, čovjek sazdan i u koji će se pretvoriti.

ULTIMATE SPORTS GYM Grupni trening – 740

Čista srijeda kod kršćana predstavlja i zapovjedni post i nemrs. Iako se ta dva pojma često brkaju, svaki od njih ima zasebno značenje. Ako se radi o postu, znači da se vjernici općenito suzdržavaju od jela na način da ujutro i navečer jedu vrlo malo, a za ručak normalno, no postoje i drastičniji primjeri kada se za posta jedu samo kruh i voda.

Nemrs je nešto blaži oblik, a pretpostavlja suzdržavanje od mesa i masnije hrane, no i ovdje postoje drugačija shvaćanja pa ima i onih koji za nemrsa, osim mesa, ne konzumiraju ni mliječne proizvode, jaja i slično.

ŽUPA SV. ILIJE PROROKA

Korizmena duhovna obnova u crkvi sv. Ilije

Od srijede do petka u župi sv. Ilije proroka održava se korizmena duhovna obnova koju vodi fra Ante Vučković.

Srijeda, 22. veljače

17 sati – duhovni nagovor i prigoda za sv. ispovijed
18 sati – sv. misa

Četvrtak, 23. veljače

17 sati -duhovni nagovor i prigoda za sv. ispovijed
18 sati – sv. misa
19 sati – klanjanje pred Presvetim Oltarskim Sakramentom

Petak, 24. veljače

17 sati – pobožnoast Križnog puta i prigoda za sv. ispovijed
18 sati – sv. misa

Križni put u crkvi sv. Franje

Kroz korizmu petkom u crkvi sv. Franje biti će pobožnost križnog puta s početkom u 16:30 sati, a nakon pobožnosti sv. misa.

ŽUPA SV. NIKOLE BISKUPA

Čista srijeda – Pepelnica

– Sv. mise i obred pepeljanja u 9,00 i 18,00 sati
– Pobožnost sv. Josipu u 17,30 sati

Petak, 24. veljače

– Pobožnost Križnog puta u 17,30 sati i nakon sv. misa
– Korizmena duhovna obnova za mlade u 20,00 sati

IZLOŽBA 'DAMNATIO MEMORIAE'

U Metkoviću započeli Dani biskupa dr. Josipa Marije Carevića

Objavljeno prije

carevic 11
Foto: Metkovic.hr

Otvorenjem izložbe povijesnih dokumenata pod nazivom Damnatio memoriae (Zabranjeno sjećanje – zatiranje) sinoć su u Galeriji GKS-a u Metkoviću započeli Dani biskupa dr. Josipa Marije Carevića (1883.-1945.).

Izložbu je otvorio gradonačelnik Dalibor Milan, a o životu i djelovanju znamenitog dubrovačkog biskupa, rođenog Metkovca, mučenika i promicatelja slobode vjeroispovijesti i dostojanstva svakog čovjeka govorili su predsjednica Ogranka Matice hrvatske u Metkoviću prof. Zorana Vekić, jedan od autora Mario Talajić te zadarski nadbiskup u miru, a prije toga i dubrovački biskup Želimir Puljić.

Izložbu su priredili don Josip Krpić, Mario Talajić i Mijo Igor Ostojić, a opus se sastoji od 42 plakata na kojima su prikazani dokumenti, fotografije, novinski članci i sl., koji prikazuju život, djelovanje te mučeničku smrt biskupa Carevića. Za dizajn i grafičku pripremu izložbe zaslužan je Nikša Martinac, a dokumenti su iz zbirki Matka Križanca, Marija Talajića, Vivian Grisogno, Nikice Carevića i Lukrecije Oman Dobrić.

ULTIMATE SPORTS GYM Grupni trening – 740

Izložena građa bit će darovana Državnom arhivu u Dubrovniku te pohranjena u Arhivskom sabirnom centru Metković-Opuzen-Ploče. Vrijedi istaknuti kako opus izložbe čini i veliki portret biskupa Carevića, a koji je njegova pranećakinja Vivian Grisogno darovala Župi sv. Ilije – proroka Metković.

Inače, Dane biskupa dr. Josipa Marije Carevića organiziraju Grad Metković, Ustanova za kulturu i sport Metković, Ogranak Matice hrvatske u Metkoviću te Udruga Hrvatski domobran – Ogranak Metković. Program se nastavlja i danas (nedjelja, 23. ožujka) u 16:45 kada će biti otkrivanje spomen-ploče na rodnoj kući biskupa dr. Carevića (Ulica S. Radića 16 (bivša zgrada ŠUP-a). U 18 sati u župnoj crkvi sv. Ilije proroka održat će se svečana spomen-misa o 80. godišnjici mučeničke smrti biskupa dr. Carevića, koju će predslaviti mons. dr. Želimir Puljić, nadbiskup zadarski u miru.

Josip Marija Carević rođen je u Metkoviću 16. veljače 1883. Školovao se u klasičnoj gimnaziji u Splitu, potom je studirao na Papinskom sveučilištu Gregoriana u Rimu, gdje je doktorirao filozofiju i teologiju. Za svećenika je zaređen 28. listopada 1908. godine. Pastoralno djelovanje započeo je u Splitu, gdje je bio kateheta, profesor i duhovnik, a od 1924. godine kanonik Stolnog kaptola. Snažno je iskazivao socijalnu svijest te su ga prozvali „ocem siromaha“.

Dubrovačkim biskupom imenovan je 13. travnja 1929. godine. Za vrijeme svoje biskupske službe, biskup Carević kontinuirano je pomagao siromašnima te se zalagao za dobru duhovnu klimu. Uz ostalo je organizirao podizanje križa na Srđu.

Zatražio je razrješenje od službe te je umirovljen 1940. godine. Nastanio se u Zagrebu i stavio na raspolaganje zagrebačkom nadbiskupu Alojziju Stepincu. Obavljao je razne službe na udaljenim župama, a u drugoj polovici rata boravio je u Vižovlju u Hrvatskom zagorju, duhovno pomažući puk na tromeđi župa Veliko Trgovišće, Klanjec i Luka. Najvjerojatnije je na Veliki petak 1945. godine okrutno mučen i umoren. Do danas se ne zna gdje su pokopani njegovi posmrtni ostaci.

Izvor: Metkovic.hr

Nastavi čitati
Pekarstvo Metkovka – Sretan Uskrs
SNJEŽANA ĆUŽE 300px

Najčitanije