U MEĐUVREMENU
Krenula borba za očuvanje vodnih resursa!

Dok je predreferendumska atmosfera pitanja o braku dovedena do usijanja krenula borba za očuvanje vodnih resursa! Naime, jučer je počela online peticija za prikupljanje potpisa za referendum o zabrani privatizacije voda.
Odlukom o predaji infrastrukture vodovoda, koju su stvarali svi građani, Hrvatskim vodama (HV), počinje privatizacija vode i prevara još gora od privatizacije, upozorava primoštenski načelnik Stipe Petrina, koji je jedini digao hajku oko odluke koju očekuju lokalne samouprave, piše 4dportal.
“Previše je ovo rafinirano da bi tupani to uopće shvatili“, kazao je.
Vlada je proljetos ovaj prijenos vodne infrastrukture u vlasništvu jedinica lokalne samouprave na Hrvatske vode omogućila izmjenama Zakona o vodama i Zakona o financiranju vodnog gospodarstva, objasnio je Petrina. Štoviše, nakon što im je oduzeto pravo naplate služnosti, prisilit će gradove i općine da se odreknu imovine.
“Tko glasa za ovo, zaslužuje strijeljanje bez milosti!“, smatra Petrina.
On u ovom prijenosu imovine vidi više od oduzimanja distribucije vode od građana, koja samo na primjeru njegove općina košta desetke milijuna kuna.
“Kad Hrvatske vode budu imale i to, netko će ih jednim potezom prodati. A mi ostajemo bez 36 milijuna koje smo uložili. Svađam se već 10 godina oko toga, ali budalaši s kojima se svađam ni ne znaju što je to. Svi kažu da se to neće dogoditi dok su oni tamo, ali, p**ka vam materina, vidite li da se dogodilo?“.
Podsjeća da je u Njemačkoj voda također izmakla kontroli lokalne samouprave i prepuštena je privatnicima, nakon što je Bundestag donio odluku da voda nije javno dobro. Predviđa da će to isto učiniti i ova SDP-ova Vlada, koja ovako razorne odluke provodi uz podršku HDZ-a na lokalnoj razini.
“Zašto U ime obitelji i Stožer ne prikupljaju potpise protiv ovoga? Gdje je sada Crkva? Dok nam zaokupljaju misli gej brakovima i ćirilicom, vidite li što se događa? Evo vam, sad vičite ‘Za dom spremni!’ Sutra će nam reći da je voda zagađena i da odemo kupiti bocu za 20 kuna po litri“, kaže Petrina.
To je otimačina koju izjednačava s rasnim zakonima u nacističkoj Njemačkoj, ističe da je to zadiranje u Ustav, da se krši pravo Općine Primošten na vlastitu imovinu, koja se bez naknade prenosi na HV, ali i ljudska prava, jer se građanima oduzima pravo na dostupnost vode, najvećeg blaga.
“Bez nafte se može, uvijek možete pješačiti. Ali probajte ne piti vodu“, zaključuje.
SJETIMO SE S PIJETETOM
Poštovani čitatelji sretan Vam Dan pobjede i domovinske zahvalnosti i Dan hrvatskih branitelja

Dan pobjede i domovinske zahvalnosti i Dan hrvatskih branitelja slavi se u Hrvatskoj 5. kolovoza svake godine kao spomen na pobjedu u Domovinskom ratu. Na taj dan 1995. Hrvatska vojska je oslobodila okupirani grad Knin u vojno-redarstvenoj operaciji Oluja.
Nakon četverogodišnje okupacije gotovo trećine hrvatskog teritorija, života u izbjeglištvu i u strahu od neprijateljskih napada na izložene hrvatske gradove, a nakon brojnih neuspješnih pregovora i mirovnih inicijativa, Republici Hrvatskoj ništa drugo nije preostalo nego vlastitom oružanom silom osloboditi hrvatski teritorij. U svitanje 4. kolovoza 1995. započela je Operacija Oluja.
Nakon početnog djelovanja snaga HRZ-a te topničke pripreme po vojnim ciljevima hrvatske snage krenule su u akciju istodobno iz 30 pravaca na bojišnici dugoj 700 kilometara. Udarnu snagu na glavnim pravcima napada činile su gardijske brigade, potpomognute specijalnom policijom MUP-a i Hrvatskim gardijskim zdrugom te domobranskim i pričuvnim postrojbama. Glavni smjerovi napada bili su s Dinare i Velebita u pravcu Knina. Već u operaciji Ljeto 95 stvoreni su preduvjeti da s vrhova Dinare prema Kninu krenu 4. i 7. gardijska brigada. S druge strane s Velebita preko Svetog Roka su u pravcu Knina prodirale Specijalne postrojbe MUP-a.
Oslobađanjem Knina, središta neprijateljske pobune u Hrvatskoj, ostvaren je najvažniji strateško-politički i vojni cilj operacije Oluja i cijelog Domovinskog rata. Samo nekoliko dana poslije i na sjevernom dijelu bojišnice neprijateljske snage 21. kordunskog korpusa prisiljene su potpisati predaju.
Operacijom je vraćen u hrvatski ustavno-pravni poredak cijeli okupirani teritorij, osim istočne Slavonije. Oluja je uz Bljesak ključna akcija koja je dovela do kraja Domovinskog rata. U operaciji je oslobođeno 10.400 četvornih kilometara ili 18,4 posto ukupne površine Hrvatske. Uspješna operacija Oluja dovela je i do mirne reintegracije Hrvatskog podunavlja te je značajno doprinijela skorom kraju rata u BiH.
Nakon oslobođenja omogućen je povratak 210.592 Hrvatskih prognanika: s područja oslobođenih “Bljeskom” i “Olujom” 126.909 a iz iz hrvatskog Podunavlja 83.683 osoba.
Praznik se u početku zvao Dan domovinske zahvalnosti. Nazivu je kasnije dodan i “Dan pobjede”, a od 2008. i “Dan hrvatskih branitelja”. Zbog dugog punog naziva, kojem se često dodaje i “obljetnica VRO ‘Oluja'”, u medijima i neformalnoj komunikaciji često se naziva samo “Dan pobjede”.
- Novosti3 danaOD 8. DO 10. PROSINCA
Dani Jegulje ovoga vikenda u Hotelu Merlot
- Sport3 danaNK NERETVA
Kapetan Eduard Raguž skinuo plavo-bijeli dres
- Novosti15 satiPOŠTUJU SE I ČUVAJU KAO I PRVOGA DANA
Radmila (rođ. Ilić) i Mate Bukovac proslavili 60 godina braka
- Novosti2 danaEUROPSKI SOCIJALNI FOND
Općini Pojezerje odobreno 720.000,00 eura za provedbu projekta ‘Zaželimo zajedno u Pojezerju’
You must be logged in to post a comment Login