Ostanimo u kontaktu
MAXMART Akcija
DALMATA JURA SHOP – Katalog Akcija 1200×400
GAZ Benz 1200x400px
Zoran Popović, HDZ – Lokalni izbori Opuzen 2025
CAPITAL COMPANY – Prodaja stanova

MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE

Kako koristimo fond za ruralni razvoj – rezultati nakon prvog tromjesečja 2019.

Objavljeno prije

Na kraju prvog tromjesečja 2019. godine ugovoreno je preko 1,47 milijardi eura (11 milijardi kuna) ukupne alokacije iz Programa ruralnog razvoja RH od 2,38 milijardi eura. Korisnicima Programa kroz različite mjere isplaćeno je preko 829 milijuna eura (6,2 milijarde kuna) što je 56% svih ugovorenih sredstava odnosno 35% ukupne alokacije. Do sada je korisnicima kroz postupke dodjele na raspolaganje stavljeno više od 90% odnosno preko 2,17 milijarde eura (16,.5 milijardi kuna) raspoloživih sredstava iz Programa ruralnog razvoja. Na razini cijelog Programa ugovoreno je više od 1400 korisnika najizdašnije investicijske mjere Programa, Mjere 4 „Ulaganja u fizičku imovinu”. Ugovorena vrijednost potpore iznosi 3,5 milijardi kuna, od čega je isplaćeno više od 1,4 milijardi kuna.

„Brojke o ugovorenim i isplaćenim sredstvima iz Programa ruralnog razvoja najbolje govore koliko se hrvatska poljoprivreda mijenja i koliko se ulaže u proizvodnju, mehanizaciju, nove objekte, staklenike,  mljekare, osiguranje usjeva i nasada. Naši poljoprivrednici  se ne trebaju bojati novog financijskog razdoblja Zajedničke poljoprivredne politike EU, jer će potpore biti jednake ili veće u odnosu na sadašnje.”- izjavio je potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede, Tomislav Tolušić. „Vrijednost poljoprivredne proizvodnje raste – u 2018. iznosila je 17 milijardi kuna odnosno rasla je 9 % u odnosu na 2015. godinu. Vrijednost realnog dohotka u poljoprivredi u 2018. godini iznosila je 8 milijardi kuna što je za 10 % u odnosu na 2015. godinu. Iako još uvijek nismo na onoj razini proizvodnje kojoj težimo, tržište je prepoznalo vrijednost naših proizvoda što je posljedično smanjilo potrebu uvoza mesa i mesnih prerađevina. Potrošači su preokrenuli trendove i zahtijevaju domaće proizvode provjerenog i hrvatskog podrijetla. Mi i dalje radimo na stvaranju boljih uvjeta poslovanja, pozitivne klime i pristupa povoljnom novcu za financiranje povećanja produktivnosti i konkurentnosti naše proizvodnje hrane. Osim velikih ideja, sada imamo i brojke koje pokazuju da su mjere koje smo poduzimali i koje poduzimamo dobro promišljene i daju dugoročne rezultate.” – zaključio je ministar.

U Mjeri 6 „Razvoj malih gospodarstava” ugovoreno je gotovo 4.000 korisnika s ukupnim iznosom potpore od 836 milijuna kuna, od čega je isplaćeno 419 milijuna kuna za 2.938 korisnika.  Za temeljne usluge i obnovu sela u ruralnim područjima ugovoren je 941 projekt u vrijednosti 2,17 milijardi kuna, od čega je isplaćeno 427 milijuna kuna za 500 projekata. Kroz Mjeru 5 financiraju se projekti koji će omogućiti obnovu proizvodnog potencijala narušenog elementarnim nepogodama. Do sada je za 293 korisnika ugovoreno projekata vrijednih 525 milijuna kuna, a dosadašnje isplate premašile su iznos od 437 milijuna kuna. U Mjeri 8 provodimo 105 projekata ulaganja u šumska područja, šumske tehnologije, preradu i marketing šumskih područja vrijednih 152,19 milijuna kuna.  Za ekološki uzgoj, financiran iz Mjere 11 Programa ruralnog razvoja, osigurali smo 975,15 milijuna kuna od kojih je ugovoreno već 587,76 milijuna kuna, a isplaćeno 577,5 milijuna kuna. Isplate za ulaganja u fizičku imovinu u 2018. godini povećane su za 105,54%, a  za razvoj poljoprivrednih gospodarstava za 173,48%.

ULTIMATE SPORTS GYM Grupni trening – 740

Potpore mladim poljoprivrednicima ugovorene su s više od 1.000 korisnika u iznosu od 329,5 milijuna kuna. Također je razminirano preko 600 ha poljoprivrednog zemljišta. Za poslove razminiranja ugovoreni iznos je 483 milijuna kuna, a isplaćeno je 430,4 milijuna kuna. Kroz Mjeru 17 isplaćeno je preko 8.600 zahtjeva za potporu za osiguranje usjeva, životinja i biljaka te je zabilježen trend rasta od preko 100% na godišnjoj razini u pogledu broja podnesenih zahtjeva i iznosa tražene potpore. Do sada je isplaćeno više od 107,7 milijuna kuna.

U 2018. pokrenuti financijski instrumenti pokazuju brzo rastući trend korištenja. Do kraja ožujka 2019. odobreno je 149 Mikro i Malih zajmova za ruralni razvoj, ukupne vrijednosti preko 45 milijuna kuna, a od čega ih je već 108 isplaćeno, u vrijednosti od preko 32 milijuna kuna.

Od veljače ove godine dostupna su i Pojedinačna jamstva za ruralni razvoj. Izdano je i prvo jamstvo u vrijednosti preko 9,6 milijuna kuna.

OBAVIJEST PROIZVOĐAČIMA AGRUMA

Pregledajte nasade na prisutnost štetnika narančinog trnovitog štitastog moljca

Objavljeno prije

poljoprivreda dolina neretve agrumi mandarine plantaža
Foto: ilustracija

Uprava za stručnu podršku razvoju poljoprivrede, pri Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, upućuje proizvođače agruma na redoviti pregled nasada na prisutnost štetnika narančinog trnovitog štitastog moljca (Aleurocanthus spiniferus), čija je aktivnost zabilježena u nasadima mandarina na pojedinim lokalitetima doline Neretve.

Narančin trnoviti štitasti moljac multivoltina je vrsta, što znači da razvija više generacija tijekom godine, te je riječ o polifagnom štetniku koji napada mnogobrojne biljne vrste, a najznačajniji su domaćini biljke iz roda Citrus (agrumi), jezgričave i koštičave voćke, te ukrasno bilje.

Izravne štete na biljkama uzrokuju odrasli razvojni stadiji i ličinke sisanjem biljnih sokova na naličju lista, a dok su neizravne štete izlučivanje medne rose, na koju se razvijaju gljive čađavice, koje smanjuju respiraciju i fotosintezu biljke, plodovi gube na tržišnoj vrijednosti.

ULTIMATE SPORTS GYM Grupni trening – 740

Obzirom na važnost proizvodnje agruma na području doline Neretve, nužno je provođenje svih fitosanitarnih mjera, koje uključuju agrotehničke, fizikalne i kemijske mjere zaštita.

AGROTEHNIČKE MJERE – oštra rezidba stabala kako bih se smanjila vlažnost i povisila temperatura zraka unutar krošnje i nasada, te na taj način se poboljšala prozračnost krošnje.

FIZIKALNE MJERE – postavljanje većeg broja žutih ljepljivih ploča u nasadima (1/10m2)

KEMIJSKE MJERE – prema FIS-u registrirani pripravci su:

  • MOVENTO – sredstvu je istekla registracija, krajnji rok za primjenu zaliha 30.10.2025.
  • PROXIMO
  • FLIPPER
  • AZATIN EC
  • NEEMIK TEN
  • PREV-GOLD

Radi mjera dodatne zaštite pčela potrebno je sve kemijske mjere u voćnjaku provoditi u vrijeme kad pčele ne lete ( u kasnim večernjim satima ) , voditi računa da je cvjetni uzrast pokošen te o primjeni insekticida opasnog za pčele obavijestiti najbližu udrugu pčelara!

Sredstva za zaštitu bilja primjenjivati u skladu s dozvolom poštujući upute na etiketi. Korisnik ne smije posjedovati, skladištiti niti primijeniti sredstva koja nisu registrirana u RH.

Sukladno Zakonu o održivoj uporabi pesticida (NN 46/2022) propisano je da su svi profesionalni korisnici sredstava za zaštitu bilja dužni voditi evidenciju o zaštiti bilja i čuvati je 3 godine kao i račune od kupljenih sredstava za zaštitu bilja te propisno zbrinuti ambalažu.

Srećko Bošković mag.ing.agr.
srecko.boskovic@mps.hr

Nastavi čitati
Pekarstvo Metkovka – Sretan Uskrs
SNJEŽANA ĆUŽE Biseri 300px

Najčitanije