Ostanimo u kontaktu

DUBROVAČKO-NERETVANSKA ŽUPANIJA

U našoj županiji pet novozaraženih, ukupno 31 osoba, jedna osoba je izliječena

Objavljeno prije

Stožer civilne zaštite Dubrovačko-neretvanskoj županije jutros je izvijestio kako je u našoj županiji epidemiološka situacija stabilna te da je to rezultat odgovornog ponašanja naših sugrađana i pridržavanja uputa stožera. Od poslana 24 uzorka 5 novih je pozitivnih, što ukupnu brojku čini 31, a jedna je osoba izliječena.

– Prema mišljenju stručnjaka u Dubrovačko-neretvanskoj županiji je stabilna epidemiološka situacija i smatramo da je to rezultat odgovornog ponašanja naših sugrađana i pridržavanja uputa stožera. Pozivam i dalje da se nastavimo ovako ponašati, što se tiče poštivanje samoizolacije, socijalne distance, higijene ruku i tako ćemo najbolje pomoći onima na prvoj crti borbe, a to su opća bolnica, domovi zdravlja, Zavod za hitnu medicinu – rekao je župan Nikola Dobroslavić.

Ravnatelj dubrovačke bolnice dr. Marijo Bekić je istaknuo kako je hospitalizirano 10 osoba, a dr. Mate Lakić je istaknuo kako su za četvoro od petoro novozaraženih poznati kontakti od kojih su zarazu dobili, dok je za jednu osobu zasad izvor nepoznat. Prvi čovjek Stožera, Cebalo je rekao kako su dosad prema Zagrebu poslana 203 uzorka, kako je u karanteni 4-oro ljudi, te kako u protekla 24 sata nema dojava o kršenju samoizolacije. Istaknuo je i kako je u Metkoviću na tržnici otvorena mesnica, uz uvjet pridržavanja strogih uputa Stožera civilne zaštite.

Dr. Lakić je rekao i kako je od 31 zaražene osobe, njih 17 žena, te 14 muškaraca, te kako je njihova prosječna dob 50 godina. Najviše zaraženih je povezano uz dubrovačku zračnu luku.

Načelnik PU dubrovačko-neretvanske Ivan Pavličević je istaknuo kako će se postrožit putovanje s kopna na otoke zbog spriječavanja širenja zaraze.

Na nivou države jutros je 49 novozaraženih od ukupno 635. Umrle su 4 osobe a izliječeno 45.

NACIONALNI STOŽER CIVILNE ZAŠTITE

Nema novooboljelih u Hrvatskoj, ukinute odluke koje se tiču vjenčanja i pogreba

Objavljeno prije

Broj novooboljelih u Republici Hrvatskoj u 24 satnom razdoblju je 0, čime je ukupan broj oboljelih od koronavirusa 2244, izvijestio je Nacionalni stožer civilne zaštite.

Novooboljelih nema. Do sada je testirano 64266 osoba, od toga 584 u posljednja 24 sata.

Na bolničkom liječenju je 38 osoba. Od toga je na respiratoru 6 pacijenata. Ukupan broj ozdravljenih je 2047, što je 1 novoozdravljeni u 24 sata.

Ukupan broj preminulih je 101.

Zbog daljnjeg razvoja povoljne epidemiološke situacije Stožer civilne zaštite Republike Hrvatske nastavio je s ublažavanjem mjera te je danas donio tri Odluke:

Odluku o izmjenama Odluke o nužnim mjerama ograničavanja društvenih okupljanja, rada u trgovini, uslužnih djelatnosti i održavanja sportskih i kulturnih događanja za vrijeme trajanja proglašene epidemije bolesti COVID-19

– Ukida se zabrana javnih događanja i okupljanja s više od 40 ljudi te će se od danas broj ljudi koji mogu biti prisutni na pojedinim javnim događanjima i okupljanjima određivati preporukama i uputama Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, zajedno s ostalim protuepidemijskim mjerama.

– Sportska natjecanja moći će se održavati bez prisustva gledatelja, od 30. svibnja na otvorenom i od 13. lipnja u zatvorenim objektima
Odluku o izmjeni Odluke o načinu održavanja pogreba i posljednjih ispraćaja.

– Od 29. svibnja ukida se ograničenje da posljednjem ispraćaju mogu prisustvovati samo članovi obitelji i predstavnik vjerske zajednice te zabrana objave mjesta i vremena posljednjeg ispraćaja.

– Pogrebi, posljednji ispraćaji i polaganje urne i dalje se održavaju uz pridržavanje općih protuepidemijskih mjera i preporuka i uputa Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.

Odluku o izmjenama Odluke o mjerama prilikom sklapanja braka i životnog partnerstva

– Od 29. svibnja svečanosti sklapanja braka i životnog partnerstva mogu prisustvovati i druge osobe, a ne samo obitelj i svjedoci te se ukida zabrana održavanja svadbenih svečanosti.

– Sklapanje braka i životnog partnerstva, kao i svadbene svečanosti održavat će se uz pridržavanje općih protuepidemijskih mjera i preporuka i uputa Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.

Nastavi čitati
Pekarstvo Metkovka – Reklama10 300×250

Najčitanije