
U sklopu Skupa ravnatelja županijskih javnih ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode danas je u Hotelu Narona održan Okrugli stol s predstavnicima Ministarstva zaštite okoliša i energetike i Hrvatske agencije za okoliš i prirodu.
Raspravljalo se o budućnosti sektora zaštite prirode u Republici Hrvatskoj, financiranju upravljanja područjima ekološke mreže 2000 kojima upravljaju županijske javne ustanove, pravilniku o postupku davanja koncesijskog odobrenja u zaštićenom području, projektu Razvoj okvira za upravljanje ekološkom mrežom Natura 2000, Nacrtu osnovnog unutarnjeg ustrojstva županijskih JU s osnovnim opisom poslova pojedinih službi i prijedlogom sistematizacije radnih mjesta.
Domaćin Skupa, kojemu je cilj razmjena iskustava u upravljanju sektora zaštićene prirode i ekokloškim mrežama, je Javna ustanova za upravljanje zaštićenih dijelova prirode na području Dubrovačko – neretvanske županije. Moderatorica okruglog stola bila je Nikolina Đangradović ustanove, dok je v.d. ravnateljice spomenute ustanove Marijana Miljas Đuračić rekla da joj je čast u ime županije ugostiti sudionike skupa i upoznati ih s dubrovačko neretvanskim pridodnim bogatstvima.
Također je rekla da su u tijeku prekategorizacije i proširenja pojedinih zaštićenih područja na području županije, pa tako i jezera Kuti.
– U tijeku je izrada stručne podloge za proglašenje jezera Kuti u kategoriju posebnog ornitološlog rezervata. To je iznimno vrijedno područje sa stajališta zaštite ptica i ostale biološke raznolikosti tog područja. Mi smo prva županija koja će dobiti posebni hepretološki rezervat. To su Lokve u Majkovima koje su važne za očuvanje riječne kornjače. Također ide proširenje posebnog ihtiološko-ornitološkog rezervata područja jugoistočnog dijela delte rijeke Neretve te idemo u prekategorizaciju sadašnjeg značajnoga krajobraza Modro oko i jezero Desne u kategoriju posebnog ornitološkog rezervata – rekla je Miljas Đuračić.
Pomoćnik ministra zaštite okoliša i energetike Igor Kreitmeyer rekao je da se, zbog velikog utjecaja na prirodu, treba raditi na turizmu koji će, u odnosu na okoliš, biti održiv.
– Poljoprivreda i turizam su možda čak dva najveća pritiska za samu prirodu i okoliš. Mi imamo posjete od 17 milijuna turista koji dođu u relativno kratkom vremenu na uzak pojas uz more. To je jedan veliki pritisak na okoliš i prirodu i to su oni izazovi na koje mi moramo odgovoriti, kako pretvoriti turizam u održivi turizam koji se može raširiti na dužu sezonu i koji je baziran na prepoznatljivosti naše zemlje, u prvom redu na njene ljepote koja izvire iz prirode, mora, nacionalnih parkova i zaštićenih područja, ljepote šuma… To je ono što moramo valorizirati kada gledamo prihode od turizma. Trebamo vratiti tu prirodu koja nam toliko omogućava – rekao je Kreitmeyer.
Skup ravnatelja županijskih javnih ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode održava se do 5. listopada, a u tri dana sudonici će posjetiti i znamenitosti na području cijele županije.