U proteklih nekoliko dana naglo je porastao broj novozareženih korona virusom, ne samo u Hrvatskoj već i u svijetu. Mnoge zemlje donose svoja pravila i poduzimaju mjere da se širenju bolesti stane na kraj.
Uz to, neke zemlje u Europi prijete stavljanjem Hrvatske na crvenu listu, dok neke jasno do znanja da je Hrvatska i dalje (za njih) na zelenoj listi.
Slovenski dužnosnici pa i austrijski pozivaju svoje građane da se vrate s odmora u Hrvatskoj, ili da bez velike potrebe ne idu u Hrvatsku !
S druge strane, u zemlji turizma s najljepšom obalom na svijetu, raste broj dolazaka i noćenja gostiju, pretežito iz Njemačke, Češke, Poljske, Slovačke…
Prema eVisitoru u Hrvatskoj je od 1. do 15. kolovoza ostvareno 760 tosuća dolazaka i 1,7 milijuna noćenja turista, što je 63 posto u odnosu na isti razdoblje prošle godine, a od početka ove godine u našoj zemlji ostvareno je 5,8 milijuna dolazaka i 38,7 milijuna noćenja. To je opet 52 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine.
Iako iz nekih sjevernojadranskih destinacija stižu vijesti da je popunjenost i do 70 posto, na mnogim mjestima to bi na kraju moglo biti oko 60 posto, a negdje i daleko manje.
Podsjetimo, u hrvatskom BDP-eu turizam sudjeluje s oko 20 posto, pa bi svima trebalo biti u interesu baratati činjenicama i težiti još većem broju ostvarenih noćenja.
Međutim, i sami su članovi Nacionalnog stožera CZ objavili postojanje nekoliko novih žarišta korona virusa i sukladno tomu poduzete su odgovarajuće mjere posebice u radu noćnih klubova i kafića.
Nažalost, neki naši mediji temeljito su analizirali te pojave donoseći vlastite zaključke, koje su brže-bolje prenosili inozemni mediji.
Oko noćnih klubova nastala je prava histerija, kao i nakon izjave premijera Plenkovića da smo uspješno odradili (cijelu) sezonu. E, neki su se uhvatili baš za riječ cijelu, i naširoko se raspisali kako sezona još nije završena te da bi i sama država trebala pomagati turističku djelatnost. Neki nisu spomenuli i nastavak premijerove izjave kada je rekao da smo prvo poluvrijeme u turizmu dobili !
Tako predsjednik Hrvatske udruge turizma Veljko Ostojić kaže da bi bilo neodgovorno odustajati od sezone. Kao da netko želi odustati ?
Mikrobilog Gordan Lauc smatra da veći broj zaraženih uopće ne predstavlja problem, jer mnogi s virusom nemaju nikakvih simptoma. On kaže da je bitno sačuvati zdravstveno osoblje, domove za starije i nemožne te stariju populaciju općenito, a sve ostale u Hrvatskoj pustiti da žive i rade, normalno, uz poštivanje epidemioloških mjera.
A kad su mjere, pa i nošenje maski u pitanju, mnogo je onih koji smatraju da one ništa ne znače, te da su skupe. U Madridu su prosvjedovali protiv obveznog nošenja maski, mnogi se ne bi cijepili protiv covida-19, i tako dalje.
Naše ministarstvo odlučilo je 7.rujna započeti školsku godinu, i za to je osnovano posebno povjerenstvo. Boris Jokić tvrdi da da će škole postati epidemiološke bombe, a Alemka Markotić kaže da povratak djece u škole ne predstavlja rizik za širenje virusa.
No, pred Ministarstvom obrazovanja i školama velika je i odgovorna zadaća kako uz poštivanje distance i drugih mjera u iste učionice smjestiti odgovarajući broj učenika, a posebno ukoliko škole rade u dvije smjene.