Ostanimo u kontaktu
JURA SHOP – AKCIJA Vikend

PROMIŠLJANJA UOČI BOŽIĆA

Jesmo li postali bolji ljudi

Objavljeno prije

Advent

Pred Božić i u očekivanju polnoćke, ljudi bi se mogli zapitati, jesmo li se popravili i u mislima i u djelima od zadnjeg Božića, što smo napravili da budemo bolji ljudi i što možemo učiniti da budemo još bolji. I nisu samo ta pitanja aktualna za svakog pojedinca, ima ih bezbroj drugih, poput onih jesmo li nešto napravili  kako bi pomogli potrebitima, ili jesmo li oprostili onima koji su nas uvrijedili na bilo koji način?

Osim promišljanja o sebi samima, javnost promišlja i o društvenim zbivanjima u lokalnim zajednicama, i zbivanjima unutar i izvan državnih granica.

U neretvanskim općinama i gradovima tijekom prosinca održano je stotine priredbi u okviru prosinačkih svečanosti, mladi u Metkoviću dobili su klizalište, glumci i pjevač imali su desteke nastupa, održano je više od 30 humanitarnih priredbi, umirovljenici su dobili dvjesto ii tristo kuna, a zaposlenici u trgovačkim lancima te državni službenici i namještenici dobili su božićnice.

Gradovi i manja naselja temeljeito su ukrašeni, a u crkvama su vjernici molili od ranih jutarnjih sati. Jedinice lokalne samouprave podebljali su proračune za sljedeću godinu i najavile nova ulaganja u važne komunalne objekte.

Veliku radost Neretvanima, primorcima i cijeloj Hrvatskoj donio je početak radova na Pelješkom mostu.

No, najsvečanije u svim mjestima bit će sljedeće noći na polnočkama. U okolnim naseljima  mještani danima prikupljaju drva kako bi u večernjim satima naložili badnjak, a prije početka misa.

U Metković su stigli brojni Metkovci koji žive drugdje u svijetu, kako bi s najmilijima dočekali Božić. Na neretvanskim prometnicama promet je sve gušći, pa se preporuča oprezna vožnja.

Na kraju, svima sretan Božić.

Piše: Pero Jakić / Metković NEWS

STOŽER CIVILNE ZAŠTITE DNŽ

Županija danas na 80 novih slučajeva zaraze koronavirusom, osam osoba iz Metkovića

Objavljeno prije

U Dubrovačko-neretvanskoj županiji u posljednja 24 sata zabilježeno je 80 novih slučajeva zaraze koronavirusom (26 utvrđeno brzim antigenskim testom). Radi se o 28 osoba iz Dubrovnika, 12 iz Orebića, osam iz Metkovića, sedam iz Ploča, šest iz Blata, četiri iz Vele Luke, tri iz Opuzena i Župe dubrovačke, dvije iz Konavala i Pojezerja, jednoj iz Kule Norinske te četiri osobe koje nemaju prebivalište na području naše županije.

Ukupno je zaraženo 38 muških i 42 osobe ženskog spola, a 56 ih ima utvrđenu epidemiološku vezu.

Izliječene su 72 osobe: 20 iz Dubrovnika i Metkovića, devet iz Župe dubrovačke, pet iz Orebića i Stona, dvije iz Konavala, Korčule, Kule Norinske, Ploča i Pojezerja, jedna iz Dubrovačkog primorja i Vele Luke te jedna osoba koja nema prebivalište na području naše županije.

U posljednja 24 sata obrađeno je 359 uzoraka, a od početka pandemije analizirano je ukupno 58 022 uzorka.

U OB Dubrovnik hospitalizirano je 65 osoba pozitivnih na koronavirus. Sedam pacijenata zahtijeva intenzivnu skrb, od čega su dva na invazivnoj, a pet na neinvazivnoj ventilaciji.

U samoizolaciji je 1304 osobe, a u posljednja 24 sata zabilježena su dva kršenja mjere samoizolacije (na granici). Od početka pandemije zabilježeno je ukupno 619 kršenja mjere samoizolacije.
Stožer CZ DNŽ i dalje apelira na građane da se drže svih propisanih mjera od strane Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i Stožera civilne zaštite RH.

Nastavi čitati
Pekarstvo Metkovka – Mrvice 300×250
SNJEŽANA ĆUŽE 300px
HUMANITARNA AKCIJA – OBITELJ VUKŠA

Najčitanije