Ostanimo u kontaktu
JURA SHOP – AKCIJA Vikend

NOVI ISKORAK U SUSTAVU GOSPODARENJA OTPADOM

Potpisan Ugovor za izgradnju kompostane Metković, vrijedan preko 24 milijuna kuna

Objavljeno prije

Danas je u prostorijama Grada Metkovića potpisan Ugovor o izgradnji kompostane Metković, kojeg su potpisali direktor gradske tvrtke Čistoća Metković d.o.o. Tomislav Jakić i ministar gospodarstva i održivog razvoja dr. sc. Tomislav Ćorić, uz nazočnost gradonačelnika Dalibora Milana i njegovih zamjenika Roberta Doke i Damira Rajića te župana Nikole Dobroslavića i zamjenice Žakline Marević.

Tom prilikom gradonačelnik Dalibor Milan je rekao:

– Nakon što smo dobili europska sredstva za izgradnju sortirnice, nabavu vozila te nabavu posuda za odvojeno prikupljanje otpada, danas su ministar gospodarstva i održivog razvoja dr. sc. Tomislav Ćorić i direktor Čistoće Metković d.o.o. g. Tomislav Jakić potpisali Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava za izgradnju kompostane.

Riječ je o investiciji vrijednoj ukupno 24 milijuna kuna, a Čistoći Metković je, kao prihvatljivom prijavitelju, odobreno 12.131.003,82 HRK, pri čemu je stopa sufinanciranja 50 %. Ostatak iznosa za izgradnju osigurat će se prijavom projekta na Javni poziv za sufinanciranje provedbe EU projekata na regionalnoj i lokalnoj razini te manjim dijelom iz proračuna Grada Metkovića te Čistoće Metković, – rekao je Milan.

Direktor gradske tvrtke Čistoća Metković d.o.o. Tomislav Jakić investiciju je obrazložio:

– Čistoća Metković d.o.o. je  u ožujku 2021. pokrenula pripremu projektne prijave za financiranje izgradnje kompostane Metković, a prijava je podnesena sa danom 11.12.2020. godine.

Prethodno smo pripremili tehničke projekte, ishodili dozvole, uredili imovinsko pravne odnose, te smo bili spremni na prijavu.

Sa ovim projektom prijavili smo se na Poziv na dostavu projektnih prijedloga Izgradnja i opremanje postrojenja za biološku obradu odvojeno sakupljenog biootpada u sklopu Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014.-2020., pod nazivom projekta Izgradnja kompostane Metković (referentni broj: KK.06.3.1.15.0015).

Kroz posljednja 4 mjeseca finaliziran je proces pregleda projektne prijave, te je odobreno sufinanciranje, a za što je donesena Odluka o financiranju projektnog prijedloga 22. ožujka 2021. godine.

Ukupna vrijednost investicije iznosi 24.425.048,92 kn, odnosno ukupni prihvatljivi troškovi projekta iznose maksimalno 24.262.007,64 HRK sa sljedeći stavkama proračuna:

  • Pripremne aktivnosti – 189.000,00 kn
  • Izvođenje radova i opremanje – 22.089.384,30 kn
  • Nadzor – 575,37 kn
  • Upravljanje projektom – 1.152.642,33 kn
  • Promidžba i vidljivost 110.446,92 kn

Temeljem provjere prijave odobreno je trgovačkom društvu ČISTOĆA METKOVIĆ d.o.o., kao prihvatljivom prijavitelju 12.131.003,82 HRK, a stopa sufinanciran ja projekta je 50,00 %.

Ostatak iznosa investicije namjeravamo osigurati prijavom projekta na Javni poziva za sufinanciranje provedbe EU projekata na regionalnoj i lokalnoj razini, vrlo brzo po potpisivanju ugovora o sufinanciranju, a iz čega bi financirali dodatnih 50% preostalog dijela investicije.

Navedenim bi financiranje ovog projekta doveli do zavidnih 75% sufinanciranja ukupno prihvatljivog iznosa, odnosno do 18.196.505,73 HRK.

Preostali iznos od 6.065.501,91 HRK bi sufinancirao Grad Metković ( u većinskom dijelu iz proračunskih sredstava) i sama Čistoća Metković d.o.o.( u manjem dijelu iz vlastitih sredstava)

Projektom se planira izgradnja kompostane sa svom potrebnom infrastrukturom za potrebe

kompostiranja odvojeno prikupljenog biootpada na području Metkovića i šire. Trenutno se biootpad sakupljen na širem području grada Metkovića odlaže na odlagalište otpada „Dubravica“ zajedno sa miješanim komunalnim otpadom.  Izgradnjom kompostane, te uvođenjem sustava odvojenog sakupljanja biootpada, ta bi se praksa napustila, te bi se direktno pozitivno utjecalo na ciljeve zaštite okoliša.

Predviđena lokacija kompostane za grad Metković smještena je na jugozapadnom dijelu Grada

Metkovića, na čestica ukupne površine 18.763 m2 ( predio Vrbovci ) .

Kao najprihvatljiviji način obrade odabran je nereaktorski windrow sustav kompostiranja. Kod ovih sustava organski otpad se slaže u hrpe trapeznog ili polukružnog poprečnog presjeka, te se suši prevrtanjem i prozračivanjem materijala.

Na postrojenju za obradu biootpada obrađivat će se biootpad sakupljen u okviru javne usluge prikupljanja miješanog komunalnog otpada i biorazgradivog komunalnog otpada s područja gradova Metković i Opuzen, te općina Zažablje i Kula Norinska od strane pružatelja javne usluge: poduzeća Čistoća Metković d.o.o. i Čistoća Opuzen d.o.o.

Dodatno će se na kompostanu dovoziti i biootpad od proizvodnje voća i povrća koji će se preuzimati od poslovnih subjekata, a koji su u tu svrhu dostavili i pisma namjere.

Puštanjem kompostane u rad riješiti ćemo i dugogodišnji problem otpadne mandarine koja se trenutno odlaže na neprimjerene načine.

Izgradnjom kompostane kapaciteti za recikliranje otpada na našem području će se povećati za 5.720 tona/godišnje, u odnosu na postojeće stanje.

Ukupna količina odvojeno prikupljenog biootpada koji je pogodan za kompostiranje u prvoj punoj kalendarskoj godini nakon ishođenja uporabne dozvole iznosit će 3.669 tona.

Nastavno na izgradnju kompostane, Grad Metković radi na realizaciji izgradnje sortirnice gdje nam je ciljana vrijednost odvojeno skupljenog otpada 1.889 t/godišnje.

Kombinacija objekata kompostane i sortirnice, nabavka novih vozila, te podjela nabavljenih spremnika za odvajanje, omogućiti će nam visoke postotke odvojeno skupljenog otpada vrlo brzo po puštanje u pogon, – pojasnio je Jakić.

BORBA U METKOVIĆU

DALIBOR MILAN IMA PORUKU ZA MOST: Nadam se da su se sada opametili jer su već izgubili troje izbore!

Objavljeno prije

Dalibor Milan, gradonačelnik Metkovića iz HDZ-a, kaže kako je Most u Metkoviću dobio lokalne izbore prije četiri godine te odonda uzastopno od HDZ-a izgubio sve iduće: europske, za mjesnu samoupravu i parlamentarne, pa zaključuje da je nekim čelnicima Mosta Metković bio tek odskočna daska.

U tjedniku 7dnevno Dalibor Milan progovara o aktualnim temama koje se tiču njegova grada te nadolazećih lokalnih izbora.

Prije četiri godine došli ste na čelo gradske organizacije HDZ-a Metković, a samo nekoliko mjeseci poslije pobijedili ste na lokalnim izborima za gradonačelnika Metkovića. Time ste HDZ vratili na vlast u Metkoviću nakon 20 godina, odnosno 16 godina vladavine Stipe Gabrića Jamba i četiri godine vlasti Mosta. Kako ste uspjeli srušiti Most u mjestu njihova nastanka?

Sinergijom nacionalne, županijske i gradske razine. Prije svega, ljudi su prepoznali postignuća naše vlade predvođene predsjednikom Andrejem Plenkovićem kao jamcem sigurnosti i stabilnosti koje su preduvjet za realizaciju razvojno-socijalnih projekata, i gospodarski iskorak. Osim toga, moj tim i ja ponudili smo novu viziju našeg grada i, vjerujem, kvalitetan program. Rođen sam u Metkoviću, cijeli svoj život u njemu živim i iz njega ne namjeravam nikamo otići, tako da sam od samoga početka bio vrlo dobro upoznat s problemima s kojima se susrećemo, ali i s potencijalima koje imamo.

Umjesto stalne konfrontacije, neprekidnih besplodnih svađa koje je vodstvo Mosta izazivalo sa županijom i državom te od koje je neko vrijeme politički “živjelo”, ponudili smo HDZ-ovu vertikalu, iskrenu suradnju na dobrobit svih naših sugrađana. I to su naši ljudi prepoznali, među njima i mnogi bivši glasači Mosta, koji su već bili umorni od dreke i svađa bez rezultata.
Most je u Metkoviću četiri pune godine imao apsolutnu, neupitnu vlast, a na nacionalnoj razini sudjelovali su u dvjema hrvatskim vladama. I da su u tom razdoblju išta kvalitetnog odradili za naš grad, zacijelo ne bi posrnuli već na prvim izborima.

Mnogi su analitičari ustvrdili da je Most gubitkom Metkovića te 2017. ostao bez “supstancije”, bez budućnosti?

Nakon toga prvog poraza, na lokalnim izborima, Most je u Metkoviću od HDZ-a uzastopno izgubio i sve iduće: europske, one za mjesnu samoupravu, parlamentarne… Nekim čelnicima Mosta Metković je od početka bio tek odskočna daska za političke karijere na državnoj razini.

Gradonačelnikom ste postali s pomalo neobičnim sloganom, “Iskreno”. S kojim sloganom idete u nove izbore?

Slogan ćemo objaviti kada procijenimo da ga treba objaviti, ali mogu reći da sam, vjerujem, ovaj četverogodišnji mandat odradio ne samo iskreno, nego i odgovorno, vodeći ozbiljne politike s konkretnim rezultatima u cilju poboljšanja kvalitete života svih građana Metkovića.

Kako vidite četiri godine svog mandata i što smatrate svojim najvećim uspjesima?

Čim sam preuzeo odgovornost za upravljanje Metkovićem, prionuli smo pripremi projektnih dokumentacija kojima smo aplicirali za sredstva iz europskih fondova koja naš grad dotad nije dovoljno ili nije uopće koristio. A danas? Možemo konstatirati da smo realizirali ili pokrenuli projekte, većinom financirane europskim novcem, u ukupnoj vrijednosti od gotovo pola milijarde kuna.

Vodeći se onom izrekom da “kad je volja velika, problemi su mali”, planovi su nam od početka bili ambiciozni. Između ostalog, postali smo prvi grad u Dubrovačko-neretvanskoj županiji koji je, nakon desetljeća čekanja, dobio sredstva za projekt aglomeracije. Najuspješniji smo grad u DNŽ-u po izgradnji infrastrukture za odvojeno prikupljanje otpada, učinkovito smo povukli sredstva za energetsku obnovu gradske sportske dvorane, među top 10 gradova smo u Hrvatskoj koji su povukli najviše sredstava EU-a za unapređenje rada vrtića, a zahvaljujući tom projektu, produljili smo radno vrijeme vrtića do 20 sati, uveli niz novih modernih programa te zaposlili 19 novih djelatnika.

U našem mandatu Metković je postao veliko gradilište. U ovom trenutku, ne računajući ono što je već realizirano ili ono što je dogovoreno, grade se projekti ukupne vrijednosti od gotovo 150 milijuna kuna: dnevna bolnica, nova zgrada Arheološkog muzeja Narona, rekonstrukcija više ulica, gradske tržnice i dječjega vrtića na “desnoj strani”, uređenje prometnice na ulazu u grad…

Mogao bih još “do sutra” nabrajati, no nema potrebe. Moje sugrađanke i sugrađani znaju što smo zajedno uspjeli napraviti i na planu socijalne politike i gospodarskih poticaja: od povećanja darova za novorođenu djecu i studentskih stipendija, a smanjenja cijene vrtića preko izdvajanja sredstava iz svoga proračuna, prvi put u povijesti grada, za poboljšanje zdravstva te financiranje smještaja voditelja medicinsko-biokemijskog laboratorija Doma zdravlja Metković ili specijalizacije prijeko potrebnog ginekologa.

Također, prvi smo u povijesti grada počeli s dodjelom potpora za poljoprivrednike i poduzetnike. Ali uistinu nije potrebno dalje nabrajati, sve to znaju moji sugrađani, a bit će to, uostalom, u izbornom programu koji ću uskoro predstaviti.

Vaš protukandidat iz redova Mosta, dr. Nikica Hajvaz, izašao je sa sloganom “Čovjek sa stavom”. To valjda implicira da ga vi nemate?

Moj je stav da sam odbacio mogućnost da budem na listi za Hrvatski sabor jer želim biti potpuno fokusiran na razvoj i dobrobit svoga grada. Meni Metković nije, kao nekima, odskočna daska za nacionalnu političku karijeru.

Moj je stav da su moje troje djece rođeni u Metkoviću, da sam ih ovdje krstio i da ćemo ovdje svi kao obitelj ostati živjeti. Moj je stav da smo samo lani za potpore poduzetnicima izdvojili milijun kuna i da smo ih usto oslobodili plaćanja komunalne naknade u visini od 500.000 kuna, da smo stopu prireza smanjili sa 10% na 8%, da je nedavno jedna naša tvrtka dobila 50 milijuna kuna europskih sredstava za izgradnju postrojenja za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora, kojim će se stvoriti 90 novih radnih mjesta.

Moj je stav da se politika ne smije svoditi na destrukciju i konstantno blaćenje drugih. Ili na neprekidno podmetanje noge, ako vam je draže. Moj je stav da biti gradonačelnik znači svaki dan raditi i boriti se za svoj grad te surađivati sa svim razinama vlasti, bez obzira na to o kojoj je političkoj opciji riječ. U zadnje četiri godine Metković ima partnerski odnos i s državnom i sa županijskom vlasti, što nam je donijelo brojna ulaganja.

U posljednje se vrijeme šire tvrdnje da s građani Metkovića boje, da ste revanšist, da politički kadrovirate i slično.

Još jedno podmetanje noge iz istog “laboratorija”. Podsjetit ću na nekoliko činjenica. Grad Metković platio je milijunske odštete zaposlenicima gradske uprave koji su, s dolaskom Mosta na vlast, dobili nezakonite otkaze. Te su otkaze dobili samo zato što nisu bili obožavatelji nekolicine čelnika Mosta, što im se nisu klanjali. I istina, dolaskom na vlast zatekao sam strah mnogih djelatnika koji su mislili da će se povijest ponoviti, da bih mogao nastaviti njihovim stopama podjele osvetničkih otkaza. Naravno da se to nije dogodilo.

Uveli smo kriterije stručnosti i kvalitete rada, što su naši sugrađani, među njima i mnogi bivši glasači Mosta, očito i honorirali s obzirom na činjenicu da smo uvjerljivo pobjeđivali na svim izborima nakon 2017. godine. Uvijek sam strogo razdvajao nekoliko kompromitiranih čelnika Mosta od svojih Metkovaca, vrijednih i čestitih ljudi, koji su se u jednom trenutku bili priklonili toj političkoj opciji. Kada govorimo o interesima našeg grada, naš cilj je Metković bez podjela, a ne produbljivanje podjela i stalno produciranje izmišljenih sukoba.

Toliko “strah” vlada da smo prvi put građane Metkovića uključili u planiranje našeg proračuna, pri čemu sudjeluju u prijedlozima projekata koje gradska uprava uvrštava u realizaciju u skladu s mogućnostima. Moja vrata uvijek su i svima bila i ostat će otvorena, sugrađanima sam uvijek dostupan. Metković se više nikoga ne boji – osim mogućnosti da neki osvetnici iz Mosta ponovno vedre i oblače gradom. Na sreću, to se neće dogoditi. Da sam ih se bojao, ne bih se kandidirao ni prije četiri godine. Nije me pokolebala ni njihova tadašnja prljava kampanja u kojoj su, u nedostatku vlastitih postignuća i ideja za budućnost, bili izložili i moju obitelj, moju suprugu i djecu.

Za čim žalite? Što niste uspjeli učiniti kao gradonačelnik?

Žao mi je što tijekom ove četiri godine nisam imao kvalitetnu oporbu, već se njihovo djelovanje – kada ga je bilo – svelo isključivo na destrukciju. A od prvog dana nudio sam im ruku suradnje, unatoč njihovoj prljavoj kampanji. Žao mi je što smo neke projekte, kao i u cijelom svijetu, morali prolongirati zbog posljedica pandemije koronavirusa, ali smo za veliku većinu njih već pokrenuli procedure javne nabave. U novom mandatu planiramo dovršiti aglomeraciju Metković, Metković spojiti na poslovnu zonu Nova Sela, nastaviti s ulaganjima u sportsku infrastrukturu te s potporama poduzetnicima i poljoprivrednicima, u cijelosti izgraditi infrastrukturu poslovne zone Dubravica, podići novu veletržnicu Metković itd. To ćemo i učiniti.

Vaša poruka za kraj intervjua?

Sugrađanima nudim da nastavimo sa zajedničkim uspjesima na dobrobit Metkovića, a Mostu ponovno pružam ruku suradnje. U prošle četiri godine su je odbijali. Valjda će jednog dana shvatiti da nam nisu potrebne podjele kada je riječ o interesima našeg grada.

Autor: 7dnevno

Nastavi čitati
Pekarstvo Metkovka – Mrvice 300×250
SNJEŽANA ĆUŽE 300px
HUMANITARNA AKCIJA – OBITELJ VUKŠA

Najčitanije