5. svibnja obilježava se Nacionalni dan osoba s cerebralnom paralizom kako bi se senzibiliziralo javnost o problemima s kojima se susreću te osobe, njihove obitelji i oni koji o njima skrbe.
Cerebralna paraliza (CP) je grupa neprogresivnih poremećaja pokreta i položaja uzrokovanih prirođenom anomalijom ili oštećenjem nezrelog mozga. Neki od simptoma i znakova cerebralne paralize su: slaba napetost ili mlohavost mišića, nesposobnost sjedenja bez potpore u dobi od osam mjeseci, upotreba samo jedne strane tijela, teškoće s hranjenjem i jaka iritabilnost. Cerebralna paraliza je dijagnoza povezana s raznim stupnjevima invaliditeta. U Hrvatskoj je u Registru osoba s invaliditetom registrirano 5082 osoba koje imaju znatno oštećenje i invaliditet temeljem te dijagnoze, od kojih je 1778 u dječjoj dobi (0 – 19 god.). Prema nekim rezultatima međunarodnih istraživanja oko tri posto stanovništva ima neki oblik cerebralne paralize. Prema tim podacima, u Hrvatskoj ih je oko 130.000. Stoga bi bilo potrebno osigurati sustavno praćenje učestalosti, jer se u Registru osoba s invaliditetom prate podaci samo za teže oblike ove dijagnoze.
Nacionalni dan osoba s cerebralnom paralizom u udruzi Leptirići obilježen je radionicom za djecu na kojoj su sudjelovali učenici posebnih odjela Osnovnih škola Stjepana Radića i don Mihovila Pavlinovića iz Metkovića, njihove učiteljice, asistenti, terapeuti te djeca iz Rukometnog kluba Jerkovac. Predstavnici udruge Leptirići sudjeluju i na radionici Hrvatskog saveza udruga cerebralne i dječje paralize u Jastrebarskom pod nazivom „Znanjem do socijalnih usluga“.
Zadatak je cijeloga društva da osigura uvjete za izjednačavanje mogućnosti i unapređenje kvalitete života ove populacije.