Ostanimo u kontaktu
MALIŠIĆ Full Banner 1200px

DAN GRADA I BLAGDAN SV. ILIJE ZAŠTITNIKA

Naš grad može i mora još bolje

Objavljeno prije

Foto: 3KCinema
Foto: 3KCinema

Foto: 3KCinema

U Metkoviću je svečano. Slavi se blagdan sv.Ilije zaštitnika i Dan grada.

Pjevala je Maja Šuput i razveselila mlade i stare. Predstavljena je velebna monografija Forum Naronitanum Emila Marina, postavljeni su vijenci i zapaljene svijeće pred spomenikom poginulim braniteljima. Postavljen je i vrtuljak na Velikoj rivi. Ugostitelji se trude da nitko ne ostane bez janjetine i drugih delicija. Uručena su javna priznanja zaslužnima, i živima i onima koji više nisu među nama. Za počasnog građanina proglašen je ratnik i mirnodopski organizator obrane hrvatske samoopstojnosti general Damir Krstičević. Završavaju ili otpočinju sportska natjecanja, obilaze se izlošci na robnom sajmu. I na stolovima naših obitelji naći će se slasni zalogaji za počastiti pristiglu rodbinu i prijatelje izdaleka.

ULTIMATE SPORTS GYM – 740px

Izgleda da je sve povodom Ilindana isto, ali ipak nije, barem iz mog kuta gledanja. Roditelji su djecu iz naselja u krugu od tridesetak kilometara nekada dovodili u grad upravo na Ilindan. Kupili bi im sladoled, jabuku, šuplji kolač i ćukavac, da kad se vrate u selo s ponosom pokazuju vršnjacima što su za dar dobili.

Korzo je bio stjecište šetača, djevojčica i dječaka, adoloscenata i odraslijih. Hrabriji su skakali s mosta u rashlađenu Neretvu. Iz kuhinja se osjećao miris punjenih paprika.

A naš i moj grad s postojećim imenom spominje se u arhivima u prvoj polovici 15. stoljeća. Prije toga svoje ime i ulogu imali su antička Narona (Vid) i Drijeva (Gabela). Malo naselje na Predolcu stasalo je stoljećima u središte plodne Neretvanske doline.U nekoliko državnih sustava postalo je trgovište, lučki grad, poljoprivredni kraj,prirodna poveznica zaleđa s morem i nadasve grad dobrih i radišnih ljudi koji su uvijek rado primali nove doseljenike.

Razvitak, Mehanika, Beton, Jugoplastika(Napredak), Progres, Biokovo, PIK Neretva, Saobraćajno, Luka Metković (Ploče), neka su od poduzeća u kojima su stanovnici ostvarivali plaće, odnosno dohodak.

Iz metkovske Gimnazije u svijet rada i znanosti otišli su deseci Metkovaca, a iz srednjih škola niknule su stotine trgovaca, mehaničara, krojača…Na sreću, moj i naš grad i dan danas ima veći natalitet nego mortatlitet! Moj i naš grad njeguje i razvija tradicijske vrijednosti u folkloru, klapskoj pjesmi i glazbi, ljudi nisu izgubili ni nacionalni ni vjerski identitet.

Održali su se i idu dalje, unatoč teškoćama lokalne i globalne prirode.

To su doklazali i u sportskim aktivnostima u proteklim desetljećima. Sjetimo se samo koliko je rukometnih i nogometnih reprezentativaca, trenera ,veslača, karatista i drugih sportaša Hrvatskoj podario mali grad Metković.

Metković je promijenio i vizualni identitet. Imamo sportske dvorane, Dom za starije, muzeje, parkove, stambeno-poslovne zgrade…

Uskoro će rekonstrukcija prometnica, intenviziran je razvoj turizma, a traže se mogućnosti zapošlajavnja nezaposlenih.

Kao i drugdje, problema ima. Oni su financijske prirode, oni su odraz političkih neslaganja i netolerantnosti skupina i pojedinaca.

Međutim, moj i naš grad može i mora još bolje. Pametni ljudi mogu naći zajednički jezik i omogućiti ubrzani razvoj svih društvenih odnosa.

Sretan Vam Dan grada i blagdan svetoga Ilije zaštitnika!

Piše: Pero Jakić

ZAVRŠENO ASFALTIRANJE VIDA

Završetak radova na uređenju prometnica u Vidu gradonačelnik Milan prokomentirao: ‘Obećano – ispunjeno!’

Objavljeno prije

U utorak, 4. lipnja, završeni su radovi na uređenju prometnica u prigradskom naselju Vid, vrijedni gotovo pola milijuna kuna.

Završetak radova gradonačelnik Dalibor Milan je prokomentirao:

– Gotovi su radovi na pojačanom održavanju cesta u naselju Vid. U Ulicama Hrvatskih mučenika, Strana i Gradina izvršili smo pripremne radove, proširili i rekonstruirali asfaltni sloj ceste, sveukupno u dužini od otprilike 700 metara.
Vrijednost radova iznosi oko 450.000,00 kuna s PDV-om i prvo je veće ulaganje u ceste u Vidu nakon niza godina i lažnih obećanja.
Obećano – ispunjeno, – rekao je Milan putem svoje fb stranice.

ULTIMATE SPORTS GYM – 740px

Nastavi čitati
Pekarstvo Metkovka – Slatki blagdani Banner 300×250
SNJEŽANA ĆUŽE 300px

Najčitanije