Ostanimo u kontaktu
Dalmata Jura shop LPG Narona
GAZ Benz 1200x400px
NUIĆ – Gabela Polje, 1200×XXX

IMAMO PRVAKE IZ HRVATSKOG

Kako su na državnoj maturi prošli učenici naše županije te koje fakultete biraju

Objavljeno prije

Učenici Dubrovačko-neretvanske županije, s prosjekom 3,25, treći su u državi po rezultatima A razine na državnoj maturi školske 2020./2021. godine. Maturanti dubrovačke Biskupijske klasične gimnazije Ruđera Boškovića s pravom javnosti opet su briljirali. Ispit iz Hrvatskog jezika riješili su najbolje u državi!

Najbolji u državi iz Hrvatskog jezika

Ministarstvo znanosti i obrazovanja objavilo je potpune podatke ovogodišnje mature. U samo deset škola u Hrvatskoj prosjek ocjena iz Hrvatskog jezika bio je 4,0 i veći. Prosječna ocjena svih učenika koji su pristupili maturi u državi na višoj razini bila je 2,98, a na B razini 2,27. Dubrovački klasičari položili su s prosječnom ocjenom 4,39!

U pravilu, zaključne ocjene po školskim godinama više su od onih na maturi, pa se kod objave statističkih rezultata obično povlači pitanje kriterija ocjenjivanja. Zanimljiv je podatak kako je troje učenika u Hrvatskoj imalo zaključenu dvojku, a isti predmet su na državnoj maturi, i to A razine, položili s odličnim. Druga krajnost je mnogo učestalija. Nakon zaključene petice, njih 147 je palo taj predmet na maturi, a preko tisuću je dobilo dvojku.

TASLAK 740xXXX

Ocjene dubrovačkih klasičara iz Hrvatskog su više na maturi nego na kraju završnog razreda. Gledajući ostale, Gimnazija Metković iz Hrvatskog je imala prosjek 3,48, Gimnazija Dubrovnik 3,46, Umjetnička škola Luke Sorkočevića 3,33, Turistička i ugostiteljska škola 2,82, Privatna gimnazija Dubrovnik 2,68, Pomorska i tehnička škola 2,52, Medicinska 2,51, Ekonomska i trgovačka škola 2,13, te Obrtnička i tehnička škola Dubrovnik 1,44.

Kod Engleskog jezika je situacija mnogo drugačija. Preko 60 škola u državi bilježi prosjek 4,00 i viši, a ima primjera s čak 5,00. I tu su klasičari imali najbolji rezultat u županiji: 4,30. U samo šest škola u državi rezultat mature iz Matematike je veći od 4,00, nijedna nije iz naše županije.

ULTIMATE SPORTS GYM – 740px

Dubrovačko sveučilište pri dnu

Nakon srednjoškolskog obrazovanja, 72 posto maturanta upisalo je neko visoko učilište, najviše (120) ih je ostalo u Dubrovniku. Po broju upisanih, slijede Sveučilište u Zadru (34), Ekonomski fakultet u Zagrebu (26), Pravni fakultet u Zagrebu (26), Filozofski fakultet u Zagrebu (25), Fakultet elektrotehnike i računarstva u Zagrebu (19), Fakultet elektrotehnike, računarstva i brodogradnje Split (19), Tehničko veleučilište Zagreb (19), itd. Gledajući studije s liste deficitarnih zanimanja, za koje Dubrovačko-neretvanska županija nudi stipendije, petero je upisalo Medicinski fakultet u Zagrebu i još toliko u Splitu, a troje zagrebački Geodetski fakultet.

Po prosjeku ocjena upisanih studenata, dubrovačko Sveučilište je 119. u državi, pri dnu ljestvice. Dubrovačko sveučilište upisala su 143 pristupnika ovogodišnje mature, najviše iz Dubrovačko-neretvanske županije, ali ima ih iz Splita, po jedna ili dvije osobe iz Šibenika, Kutine, Slatine, Karlovca, Zadra, Osijeka, Makarske, Sinja, Vrgorca, Čakovca i Zagreba. Prosjek općeg uspjeha današnjih brucoša Sveučilišta u Dubrovniku u 4. razredu srednje škole je 3,74. Maturu su završili u prosjeku s 2,93, javlja Dubrovački vjesnik.

GALA HOME 740px

37. SMOTRA FOLKLORA JADRANSKE HRVATSKE

Program ‘Zaplešimo na pjaci’ i druga večer folklornih skupina u GKS-u

Objavljeno prije

37. Smotre folklora jadranske Hrvatske ‘Na Neretvu misečina pala’ drugog dana se nastavila s programom ‘Zaplešimo na pjaci’,  VU Kumpanjija iz Blata izvela je Viteški ples od boja i tanac na Trgu kralja Tomislava.

Uslijedile su ‘generalne probe’ folklornih skupina koje su poslije nastupile u Gradskome kulturnom središtu Metković, u sklopu druge večeri folklornih skupina.

Svoje tradicionalne pjesme i plesove publici je pokazalo 13 skupina: KU ‘Kolajnica’ iz Šibenika (dječja skupina), KUD ‘Kralj Zvonimir’ iz Knina (Dječja folklorna sekcija ‘Zvončići’), KUD ‘Marko Marojica’ iz Župe dubrovačke, KUD ‘Lipovac’ Generalski stol, KUD ‘Lijerica’ iz Slanoga, KUD ‘Čilipi’, FA ‘Linđo’ iz Dubrovnika, KUD ‘Luka Ilić – Oriovčanin’ iz Oriovca, KUD ‘Natko Nodilo’, Babino Polje, KUD ‘Kukljica’ s otoka Ugljena, KUD ‘Sveti Juraj Osojnik’, KUD ‘Tomislav’ iz Županje te domaćini iz KUD-a Metković koji su tako zatvorili plesni dio ovogodišnje Smotre.

TASLAK 740xXXX

Program je vodila Romana Gabrić.

Smotra folklora se nastavlja u nedjelju od 10 sati u Gradskome parku, sajmom ‘Eko rural’, a zatvara već tradicionalnim koncertom Marijanskih pučkih napjeva u crkvi. sv. Ilije u 20 sati.

ULTIMATE SPORTS GYM – 740px

Nastavi čitati
Pekarstvo Metkovka – Sirnica Uskrs 300×250
SNJEŽANA ĆUŽE 300px

Najčitanije